Sörcseppben a tenger

Amibe a kormány lavírozta magát, az egyértelműen csapdahelyzet. Merthogy a vörös csillag elleni harcot illene végigvinni.

György Zsombor
2017. 04. 02. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy szép napos hargitai délutánon úgy hozta az élet, hogy sörökről beszélgettünk helyi fiatalokkal. Jó pár éve történt már ez, szó sem volt akkor lex Heinekenről, nem gyártották még a Csíki Sört sem, bár a holland óriáscég már felvásárolta az erdélyi sörfőzdék jelentős részét, az egyik ital címkéjéről pedig leszedte a piros-fehér-zöld keretet, bár állítólag az még Ceausescut sem zavarta. Legalábbis a fiatalok ezt mondták. Na mármost ezek a székely fiatalok azt is mondták, hogy ha tehetjük, igyunk városi sört, a csíkit, vagyis román nevén Ciucot, mert az a legfinomabb. Ha az nincs, vegyünk megyeit, a Hargitát. Ha az sincs, jó lesz az országos is, az Ursus. Arról fogalmam sincs, ma mit mondanának, hogy ízlik nekik azóta a Ciuc és a Csíki, meglehet, előbbit ma már ők is ócska lőrének tartják, mint a korábbi anyaországi „nagyfogyasztók” közül hirtelen oly sokan, de valószínűbb, hogy csak megvonnák a vállukat, s rendelnének még egy kört abból, ami van. Annyi bizonyos, ennek az egész sörháborúnak nem sok köze volt a valódi nemzeti értékekhez, meg önkényuralmi jelképekhez, meg minőséghez és egyebekhez. Pedig akár lehetett is volna, csak nem így.

Most, hogy Dávid és Góliát harca látszólag elcsendesedett, a Csíki és a Heineken megegyezett, s terv szerint békésen megfér majd egymás mellett a piacon, vissza is térhetünk a két alapkérdéshez. Ahhoz, hogy miről szólt igazából ez az egész, és mi legyen a vörös csillaggal.

Ha igaznak bizonyul a hír, hogy a Heineken az önkényuralmi jelképekre vonatkozó, már Brüsszelbe is elküldött törvény jövőjétől függetlenül felmentést kap, s nyugodtan használhatja tovább az ötágút, erkölcsi mércével mérve nagy blamázs. A kormányhoz hű megmondóemberek és elemzők nem győzték sorolni az érveket az elmúlt hetekben, miért is kellene eltávolítani a sokakban ma is igen rossz érzéseket keltő szimbólumot; még ha a Heineken nyilván nem a kommunizmus éltetése végett használja, illetve használta már jóval a diktatúrák kialakulása előtt is. Felhozták továbbá példának a másik világsör, a Carlsberg esetét, amelynek címkéjén a második világháború előtt horogkereszt szerepelt, hasonlóan sok más európai céghez, amelyek mindegyike megváltoztatta a logóját. Vagyis a kettős mérce nem működhet, mindegy, honnan ered a szimbólum; ha nem tűrjük meg az egyiket, ne tűrjük meg a másikat se, legföljebb a történelemkönyvekben! A helyzet az, hogy bár sokan keltek környezetemben a Heineken védelmére, magam is úgy gondolom, hogy a kettős mércének nincs helye.

Furcsamód azonban a kormány szemét kizárólag a Csíkivel a bíróságon szembeszálló Heineken esetében szúrta a csillag, a történet már csak ezért is nagyon átlátszó az elejétől fogva. Kedvezzünk a hazai híveknek, az antikommunista, konzervatív köröknek azzal, hogy megrendszabályozzuk a csúnya multit, s rázzuk fel, aktivizáljuk politikailag az immár szép számban magyar állampolgársággal is rendelkező romániai magyarokat. Rendben, megtörtént, de amibe a kormány lavírozta magát, az egyértelműen csapdahelyzet. Merthogy ezt a harcot – persze most naivak vagyunk, erkölcsi mércével mérünk – csak illene végigvinni, ha már az imént vázolt politikai és üzleti csatába belekeverték a nemzeti érzelmeket és a diktatúra áldozatait, sőt erre húzták fel az egész ügyet. A kormány hű elkötelezettjei kommentárjaikban győzelemről beszélnek, arról, hogy merni kell nagyot álmodni, s lám, sikerül, ám szívesen visszakérdeznék, ha ezzel nem szabadítanám magamra trollok tömegét: mégis mi sikerült? Óriási reklámot csinálni a csíkszentsimoni székhelyű, részben holland tulajdonú Lixid Project SRL-nek – a Csíki Sör gyártójának – sikerült, és egyébként még mi? Persze a szabadságharcot meg lehet vívni így is, hogy a magyar kormány politikai érdekből beavatkozik két cég jogi vitájába, csak akkor a nemzeti meg a történelmi maszlagot illene hanyagolni. A politikacsinálók már csak ilyenek, de nekünk azért ne szálljon a fejünkbe a sok szénsav, ha lehet. Mindettől függetlenül persze: hajrá, minőségi székely élelmiszeripar, vesszen a vörös csillag! Meg Haynau.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.