Három bivalyerős ember és a világ legjobb vezérevezőse

Kozák Danuta hasonló utat jár be, mint Hosszú Katinka, akár triplázhat is a riói olimpián.

Lipiczky Ágnes
2016. 08. 14. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy esztendővel ezelőtt a londoni olimpiáról két aranyéremmel tért haza Kozák Danuta. Az ünneplés után azonban meglepő döntéssel állt elő a versenyző: otthagyta klubját, a Budapesti Honvédot és edzőjét, Csipes Ferencet. A téltől a Gyurta Dánielt és Berki Krisztiánt is soraiban tudó UTE-ban, párja, a korábbi kenus Somogyi Béla irányításával kezdett el készülni. Kozák gyakorlatilag ugyanazzal a sémával rukkolt elő, mint a medencében az immáron háromszoros olimpiai bajnok úszó, Hosszú Katinka, vagyis gyakorlatilag egyedül, csoport nélkül, annak az embernek az irányításával edzett, aki a mindennapjaiban a legközelebb áll hozzá. Sokan féltették ettől az új utazástól, mondván kockázatos vállalkozásba kezd, ám az eredmények az ő párosukat igazolták, s a 2015-ös idényt leszámítva – a válogatósorozatban K1 500 méteren kikapott Kárász Annától – ugyanúgy hozták az eredményeket.

„A 2014-es évem remekül sikerült, világbajnokságról két, az Európa-bajnokságról három aranyéremmel jöttem haza. Abban az idényben mindent kiadtam magamból, el is fáradtam, s 2015-re talán túlságosan rá is görcsöltem” – emlékezett vissza Kozák az elmúlt szezonjára, amelynek legfontosabb hozadéka az lett, hogy majdnem négy év kihagyás után ismét összeállt párosban Szabó Gabriellával. A duó azóta újabb világ- és Európa-bajnoki aranyat szerzett, s nem túlzás kijelenteni: az egyik legnagyobb aranyesélyese a riói játékoknak.

Kozák Danuta egyébként – hasonlóan Hosszú Katinkához – három aranyéremmel zárhatja az olimpiát. K1 500 méteren óriási csatát vívhat majd az új-zélandi Lisa Carringtonnal – az idei világkupán már legyőzte a világbajnoki címvédőt –, s a női négyessel is a csúcsra érhet. Sokáig kérdés volt, hogy a doppingügyei miatt a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség által szankcionált fehérorosz válogatottnak csak a kenus vagy a teljes csapatát tiltják el. A döntés megszületett, e szerint a fehérorosz női négyes rajthoz állhat Rióban. A magyar egység a 2015-ös milánói világbajnokságon vereséget szenvedett Marina Litvincsukéktól, az idei moszkvai Európa-bajnokságon azonban Szabó Gabriella – Kozák Danuta – Csipes Tamara – Fazekas-Zur Krisztina összetételben a magyar hajó nyert.

Hogy mitől jó ez az egység, amelyből nem mellékesen kimaradt a válogatók alapján egyébként indulóhelyet szerző Kárász Anna?

„Nagyon fontos az egyéni teljesítmény és a csapathajós alkalmasság. A szakmai minimum az, hogy mindenki a maximumot nyújtsa, és mind a négyen ki tudjuk magunkat evezni úgy, hogy közben nem hátráltatjuk egymást. Ha ez nincs meg, csak a saját dolgunkat nehezítjük. Ha viszont megvan, akkor arra lehet építkezni. A jelenlegi négyes pozitívuma abban rejlik, hogy Gabi személyében van egy tapasztalt, jó sztrókunk, aki mögött három bikaerős ember ül” – fogalmazta meg az Európa-bajnokságot követően Kozák a csapathajóval kapcsolatos érzéseit.

Női K1 200 méteren a háromszoros olimpiai bajnok Douchev-Janics Natasa szerzett indulási jogot. Ő már 2000-ben – még jugoszláv színekben – indult olimpián, az ötödik ötkarikás versenyén abszolút tisztában van a lehetőségeivel. „Négy éve Londonban bosszankodtam a 200 méteren szerzett bronzérmem miatt, most nagyon boldog lennék, ha felállhatnék a dobogóra” – fogalmazta meg vágyait az ebben az olimpiai ciklusban országváltás gondolatával is foglalkozó sportoló. (2013-ban szerb színekben akart szerepelni, de a magyar szövetség feltételekhez, nevelési költség kifizetéséhez kötötte a versenyengedély kiadását.)

Női kajakban – ha úgy alakul – tehát három aranyat is ünnepelhet a sportág, férfikenuban is gyarapítani lehet az érmek számát, Vasbányai Henrik és Mike Róbert C2 1000 méteren tartozik a nagy esélyesek közé. A duó még 2013-ban alakult, Tóth Márton betegsége miatt Mike Róbert kényszerből térdelt össze Vasbányai Henrikkel a szegedi világkupán. A próbálkozásnak nem csak vk-győzelem, de világbajnoki cím lett a vége. Pontosabban ez lett egy jól működő kapcsolat kezdete. Bár Mike és Vasbányai teljesen más habitusú ember, a kenuban tökéletesen kiegészíti egymást. Riói esélyeiket növeli, hogy doppingeltiltás miatt nem indulhat az olimpiai bajnok fehérorosz Bahdanovics testvérpár, valamint a 2014-es világbajnok román Dumitrescu–Mihalachi kettős, ugyanakkor lesz cserébe igen erős brazil (a csapatot a 2004-es olimpiai bajnok David Cal mestere készítette fel), német (Sebastian Brendel is lapátot ragad párosban), valamint a Tarnovsky testvérek révén egy új moldovai duó.

Vasbányai egyébként C1 1000 méteren is rajtol, a hazai válogatókon a 2008-as olimpiai bajnok Vajda Attilát győzte le. Nemzetközi színtéren még egyetlen indulása sem volt ebben a versenyszámban, így nagy kérdés – és ez vonatkozik a C1 200 méteren szereplő, mindössze 19 éves Hajdu Jonatánra is –, hogy mire megy majd az olimpiai mezőnyben.

Botrányok sora

És akkor térjünk át a férfikajak szakágra, amely idén inkább a botrányaitól, mint az eredményektől volt hangos. Áprilisban doppingvétség miatt eltiltották a K1 200 méteren londoni hatodik Dudás Miklóst, júliusban a tavaly kokainhasználat miatt szövetségi eltiltását töltő Dombvári Bence bukott meg érthetetlen módon a nyolcvanas–kilencvenes években használt szerrel, a sztanazolollal. Az ügyből rendőrségi feljelentés lett, hiszen a válogatósorozatban az egyes és páros indulás jogát megszerző, négyesben is kiváló teljesítményt nyújtó Dombvári szerint idegenkezűség történt, valaki doppingszert csempészett az italába Szolnokon. Ott, ahol egy másik négyes vezérevezőse, Nádas Bence szerint is valaki manipulálta a táplálékkiegészítőjét. Nádas nem bukott meg doppingvizsgálaton, de szintén feljelentést tett a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányságon. Az ügy pikantériáját az adja, hogy mindez azon a héten történt, amikor a riói olimpiáról döntő végső négyes válogatót rendezték meg, amelyben ismét alulmaradt az olimpiai ezüstérmes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel alkotta négyes. A háromszoros olimpiai bajnok Kammerer 1996 óta folyamatos részvevője volt az ötkarikás játékoknak, ezúttal azonban itthon maradt, s televízióról kísérheti figyelemmel a küzdelmeket.

És a botrányoknak itt még mindig nem volt végük. A riói olimpia megnyitója előtt néhány nappal a szövetség elnöksége bejelentette, a K2 200 méteren indulási jogot szerző Horváth Bence – Szomolányi Máté kettősnél három-három atipikus mintát találtak. Vagyis a szervezetükben jelen volt a növekedési hormon, a szintje azonban nem érte el az eltiltáshoz szükséges határt. Orvosi értelemben doppingoltak a versenyzők, jogilag azonban nem lehetett eljárást kezdeményezni ellenük. Az újravizsgált minták is negatív eredményt hoztak, de a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) szerint – ezt a szövetség hírlevélben hozta nyilvánosságra – erősen kockázatos értéket mutattak. Horváth és Szomolányi versenyzési jogát etikai vétség miatt felfüggesztette a szövetség, és a válogató során szétlövésben alulmaradt, világbajnoki címvédő Tótka Sándor – Molnár Péter kettőst nevezte az olimpiára.

Érdekesség, hogy férfikenuban és -kajakban is teljesen újonc csapat indul az olimpián. K1 1000 méteren az ifjúsági világbajnok, felnőtt Európa-bajnoki bronzérmes Kopasz Bálint, párosban az U23-as világbajnok Hufnágel Tibor – Ceiner Benjámin duó, négyesben a Hufnágel Tibor – Ceiner Benjámin – Kugler Attila – Somorácz Tamás alkotta kvartett ragad lapátot, K1 200 méteren Molnár Péter, K2 200-on a Tótka–Molnár páros rajtol majd. Elsősorban utóbbiaktól remélhető érmes eredmény, a többi egység számára a legjobb nyolc – az olimpián nyolcas döntők lesznek – hely valamelyikének a megszerzése lehet reális eredmény. Hogy a férfinégyes kapcsán a dac kihozhat-e plusz teljesítményt a csapatból? Nagy kérdés. Hufnágel Dombvári Bence személyében veszítette el párját, Somorácz Tamás a szintén itthon maradt Horváth Bence – Szomolányi Máté páros edzőpartnere volt, Kugler Attila pedig tavaly őszig Fábiánné Rozsnyói Katalin csapatát erősítette, afféle „vízhordója”, edzőpartnere volt az olimpiai ezüstérmes négyesnek. Fábiánné négyese itthon maradt, Kugler azonban szolnoki edzőjének, Czeglédi Gábornak köszönhetően kivívta az olimpiai indulás jogát.

Ahogyan a szolnoki edzőtáborban, még olimpiai indulóként az MNO-nak fogalmazott Horváth Bence: „A kajak-kenu ilyen sport. Új év, új nevek, új remények, meglepetésemberek ”

Szorítsunk hát mi is a kijutott versenyzők sikereiért!

Női kajak

K1 200 m: Douchev-Janics Natasa; K1 500 m: Kozák Danuta; K2 500 m: Szabó Gabriella, Kozák Danuta; K4 500 m: Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina

Férfikajak

K1 200 m: Molnár Péter; K2 200 m: Tótka Sándor, Molnár Péter; K1 1000 m: Kopasz Bálint; K2 1000 m: Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin; K-4 1000 m: Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin, Kugler Attila, Somorácz Tamás

Férfikenu

C1 200 m: Hajdu Jonatán; C1 1000 m: Vasbányai Henrik; C2 1000 m: Vasbányai Henrik, Mike Róbert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.