Számítógép hozta ki: nem volt jobb válogatott az Aranycsapatnál

Pontosan négy évvel ezelőtt, a 2016-os franciaországi Európa-bajnokság rajtja előtt hozakodott elő a BBC egy világszenzációt okozó hírrel: az Aranycsapat, az ötvenes évek első felében, egészen pontosan 1950. május 14. és 1954. július 4. között 32 mérkőzést veretlenül végigmenetelő magyar válogatott volt minden idők legjobb, legerősebb futballcsapata. Mindezt a salfordi egyetem (Manchester) szuperkomputere számította ki az összes létező tényező (ellenfelek erőssége, szerzett gólok száma stb.) alapján.

Ch. Gáll András
2020. 06. 06. 17:39
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy a világjárvány miatt csúszik a 2020-as Európa-bajnokság, és még épphogy ébredezik a világfutball a három hónapos kábulatból, van hely és idő a különféle játékokra, múltidéző írásokra. Ezért vette elő a BBC egy négy évvel ezelőtti cikkét, amelyben a salfordi egyetem kutatócsoportjának tudományos elemzésen alapuló tanulmányát tették közzé. Ezek szerint a magyar Aranycsapat volt minden idők legerősebb futballválogatottja, megelőzve még az 1970-es világbajnok brazil gárdát is. Nézzük a tízes listát, visszafelé haladva!

10. Az 1974-es világbajnok NSZK

Összeállítás: Sepp Maier – Berti Vogts, Franz Beckenbauer, Hans-Georg Schwarzenbeck, Paul Breitner – Rainer Bonhof, Uli Hoeness, Wolfgang Overath – Jürgen Grabowski, Gerd Müller, Bernd Hölzenbein. Szövetségi kapitány: Helmut Schön

A németek az előző két vb-n is közel kerültek a végső győzelemhez, 1966-ban a döntőben maradtak alul 4:2-re az angolokkal szemben, majd négy évre rá az elődöntőben kaptak ki 4:3-ra az olaszoktól. Franz Beckenbauer személyében minden idők legjobb védője dirigálta a csapatot, elöl pedig Gerd Müller 13 vb-meccsen 14 gólt szerzett. Volt már látványosabban játszó csapat is a futball történelmében, de – ahogy sok más német válogatott – Helmut Schön együttese roppant hatékonyan játszott.

9. A 2000-es Európa-bajnok Franciaország

Összeállítás: Fabien Barthez – Lilian Thuram, Laurent Blanc, Marcel Desailly, Bixente Lizarazu – Patrick Vieira, Didier Deschamps, Youri Djorkaeff, Zinedine Zidane – Thierry Henry, Christophe Dugarry (Sylvain Wiltord, David Trézéguet, Robert Pirés). Szövetségi kapitány: Roger Lemerre

Lényegében ugyanaz a csapat, amely két évvel korábban megnyerte a világbajnokságot, csak éppen Aime Jacquet helyett Roger Lemerre-rel a kispadon. A világ legjobbjának háromszor megválasztott Zinedine Zidane köré épített csapat annyira jó volt, hogy az Európa legjobb játékosai közé tartozó Robert Pirés és David Trézéguet be sem fért a kezdő tizenegybe! Huszonhat év után megcsinálták azt a bravúrt, hogy egyszerre birtokolták a világ- és az Európa-bajnoki címet. (Az NSZK 1972-ben Eb-t, két évre rá vb-t nyert.)

8. A 2010-es Argentína

Összeállítás: Sergio Romero – Walter Samuel, Martin Demichelis, Nicolas Otamendi, Gabriel Heinze – Javier Mascherano, Maxi Rodríguez, Angel Di Maria – Gonzalo Higuain, Carlos Tévez, Szövetségi kapitány: Diego Maradona, Sergio Batista

Sokan nem értik, miért nem az 1978-as vagy az 1986-os világbajnoki válogatott az erősebb, Maradonával, esetleg az 1990-ben vagy a 2014-ben vb-döntőt játszó együttes, de a számok kérlelhetetlenek. És ha azt vesszük, hogy a világ egyik legjobb csatára, csak csere volt, mindjárt fogalmat alkothatunk a csapat erejéről.

Persze felemlegethetjük a 2010-es vb Németország elleni negyeddöntőjét, amelyet Fokvárosban 4-0-ra elveszítettek Messiék, de mindegy. Mert az is tény, hogy két hónappal a vb után Buenos Airesben 4-1-re legázolták a világbajnok spanyolokat, majd Brazíliát is megverték 1-0-ra. Talán ha a vb-n nem Maradona, hanem már akkor is Batista dirigálja az albicelestét…

7. Az 1970-es Brazília

Összeállítás: Félix – Carlos Alberto, Brito, Piazza, Everaldo – Clodoaldo, Gerson, Rivelino – Jairzinho, Tostão, Pelé. Szövetségi kapitány: Mário Zagallo

Most sokan ráncolják a homlokukat, mert a köztudatban ez a tizenegy él úgy, mint a valaha volt legnagyobb, de a számítógép mást mond. Pedig 1970-ben ez a csapat százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a világbajnokságot, amire csak egy másik brazil válogatott, a 2002-es, továbbá az 1930-as Uruguay és az 1938-as Olaszország volt képes, de utóbbi kettő mindössze négy mérkőzést játszott a vb-n. 1970-ben 12 győzelem, egy-egy döntetlen és vereség volt a mérlege a gárdának, csakhogy rengeteg kutyaütő volt az ellenfeleik között, és ez csökkenti a sikerek értékét.

Ez a válogatott annyira erős volt, hogy a közepes képességű Félixet is elbírta a kapuban, amit pedig az olaszok ellen 4:1-re megnyert (gólok: Pelé, Gerson, Jairzinho, Carlos Alberto) döntőben előadott, az maga volt a költészet zöld gyepen.

6. Az 1974-es Hollandia

Összeállítás: Jan Jongbloed – Wim Suurbier, Arie Haan, Wim Rijsbergen, Ruud Krol – Wim Jansen, Johan Neeskens, Wim van Hanegem – Johnny Rep, Johan Cruyff, Rob Rensenbrink. Szövetségi kapitány: Rinus Michels

A mai hatvanasok – beleértve e sorok íróját – kívülről fújják a fantasztikus Oranje összeállítását, amely a hetvenes évek elején három BEK-et nyerő Ajaxra épült. Az Aranycsapattal holtversenyben a legjobb válogatott azok között, amely sohasem nyert világbajnokságot. Az, hogy 1974-ben 2-1-re kikaptak a döntőben a nyugatnémetektől, legalább annyira búskomorrá tette a világ futballkedvelő közösségét, mint a mi 1954-es vereségünk. A totális futballt ők találták fel, tökélyre fejlesztve a presszinget, az egész pályás letámadást. Johan Cruyff – aki a svédek elleni csoportmeccsen mutatta be a világnak először a híres „Cruyff-forgást” – volt a vezére, Rinus Michels pedig a stratégája ennek a balszerencsés csodacsapatnak. Ám a döntőben saját gőgjük áldozatai lettek, mert nem legyőzni, hanem megalázni akarták a németeket, és mint jól tudjuk, ez már nekünk sem sikerült húsz évvel korábban.

5. A 2012-es Németország

Összeállítás: Manuel Neuer – Holger Badstuber, Jerome Boateng, Mats Hummels, Philipp Lahm – Sami Khedira, Mesut Özil, Bastian Schweinsteiger – Miroslav Klose, Szövetségi kapitány: Loachim Löw

Miért pont ez a német Nationalelf, és miért nem a 2014-es világbajnok csapat? Nos, azért, mert egyrészt a 2012-es Európa-bajnokság elődöntőjében az olaszoktól elszenvedett vereség csupán szépséghibának tűnik azok után, hogy azt megelőzően 15 (!) mérkőzést nyertek megszakítás nélkül, másfelől meg ez a tizenegy az előképe volt a két évvel későbbi vb-győztes bombacsapatnak, amely az olasz fiaskó után 18 meccsen maradt veretlen az argentinok elleni vb-döntővel bezárólag, beleértve a brazilok 7-1-es megalázását az elődöntőben.

4. A 2013-as Brazília

Összeállítás: Júlio César – Dani Alves, David Luiz, Marcelo – Bernard, Paulinho, Oscar – Hulk, Fred. Szövetségi kapitány: Mano Menezes, Luiz Felipe Scolari

Újabb meglepetés. Egy év múlva ez a csapat 7-1-re kikap a németektől, de addig 2013-ban nem kaptak ki, tizenegy meccsen maradtak veretlenek, benne a Konföderációs Kupa megnyerésével, százszázalékos mérleggel. Három eredmény a tornáról, mutatóba: Brazília–Franciaország 3-0, Brazília–Olaszország 4-2, Brazília–Spanyolország 3-0. Az aktuális világbajnok ellen... S 2014-ben is hogy kezdtek! Tízes nyerő széria, 14 meccsből 13 győzelem, mielőtt jött a megaláztatás a németek ellen. Huszonkilenc perc leforgása után 0-5, majd a végén 1-7.

De nehogy azt higgyük, hogy az az 1-7 szétverte a csapatot, a vb után újabb tizenegy meccses nyerősorozat következett, benne Argentína és Franciaország legyőzésével. Csakhogy azt az 1-7-et nem lehet meg nem történtté tenni.

3. A 2010-es Spanyolország

Összeállítás: Iker Casillas – Sergio Ramos, Carles Puyol, Gerard Piqué, Joan Capdevila – Sergio Busquets, Andrés Iniesta, Xabi Alonso, Xavi – David Villa, Fernando Torres. Szövetségi kapitány: Luis Aragonés, Vicente del Bosque

A kulcsszó: tiki-taka. A 2008-as Eb-től kezdve négy éven át uralták a világ futballját, rajtuk kívül nincs és nem is volt válogatott a történelemben, amely sorozatban két Európa-bajnokságot és közben egy világbajnokságot nyert volna. 2010-ben az első európai válogatott lett a spanyol, amely más földrészen nyert világbajnokságot.

A spanyol uralom példátlan volt ebben az időszakban: a sorozatban megnyert 15 meccs világrekord, és ezt 35 veretlenül megvívott mérkőzés egészítette ki. Végül ez a fantasztikus mérleg sem volt elég ahhoz, hogy ez a csodacsapat bekerüljön az első kettő közé!

2. Az 1997-es Brazília

Összeállítás: Claudio Taffarel – Cafú, Aldair, Marcio Santos, Roberto Carlos – Dunga, Juninho, Rivaldo – Ronaldo, Bebeto, Romário. Szövetségi kapitány: Mário Zagallo

Brazília 1993 novembere és 1996 januárja között 28 mérkőzésen veretlen maradt, közben megnyerve az 1994-es világbajnokságot, kétszer legyőzve Argentínát, egyszer-egyszer Hollandiát és Angliát. A szédületes forma az 1996–1997-es idényben is folytatódott, a következő húsz meccsből csak egyet veszített el Brazília, majd a sorozat a Copa América-diadalban kulminált.

Zagallónak bizonyos szempontból nem volt nehéz dolga, mert a brazil válogatott gazdag történetének hét legtermékenyebb góllövője közül négy (Ronaldo, Romário, Bebeto és Rivaldo) a rendelkezésére állt. 1994 és 2002 között ez a generáció két vb-t nyert és egy második helyet szerzett.

1. Az 1954-es Magyarország

Összeállítás: Grosics Gyula – Buzánszky Jenő, Lóránt Gyula, Lantos Mihály – Bozsik József, Zakariás József – Budai II László, Kocsis Sándor, Hidegkuti Nándor, Puskás Ferenc, Czibor Zoltán. Szövetségi kapitány: Sebes Gusztáv

Logikus, nem? Mi mindig is tudtuk… De a viccet félretéve: a Mágikus Magyarok uralták a futballt az ötvenes évek első felében, a zseniális Puskás Ferenc, a Száguldó Őrnagy vezérletével. 1950. május 14. és 1954. július 4. között veretlen maradt a válogatott (leszámítva egy kérdéses legitimitású Moszkva–Budapest meccset), és közben megnyerte a helsinki olimpiát, Rómában 3:0-ra lelépte az olaszokat, megnyerve a nem hivatalos Európa-bajnokságot, oda-vissza megsemmisítve Angliát (6:3, 7:1) az évszázad mérkőzésén és annak visszavágóján.

A koronát 1954. július 4-én az NSZK elleni vb-döntőben tehette volna fel az Aranycsapat a fantasztikus sorozatra, ám hiába vezettünk 2:0-ra a tizedik percben, az elbizakodottság és az a tény, hogy a bokasérülése miatt Puskás nem volt százszázalékos, megpecsételte a csapat sorsát – 3:2-re kikapott.

A tragikus döntő összefoglalója:

Így is 27 gólt szerzett az együttes a svájci vb-n, annyit, amennyit egyetlen válogatott sem a világbajnokságok történetében. Hogy milyen hatalmas játékerőt képviselt ez a gárda, jól mutatja, hogy a berni döntő után újabb másfél éves veretlenségi sorozat következett…

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.