Megrázó: bajtársai hozták el a lezuhant gép darabját

Videósorozatunk első részében egy 18 esztendős pilótára és bajtársaira emlékezünk.

Bárány Krisztián
2014. 07. 27. 8:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Énekszó, diadalittas rigmusok töltötték be Győr utcáit, a fiatalok boldogan indultak a sorozásra. A tömött sorok közt a két gönyűi unokatestvér, Király János és Király Béla is bátran énekelt. A hazáért, szeretett szülőföldjükért indultak a háborúba, nem volt kétség bennük. Ha a többi falubeli fiatal is bakaruhát ölt, ők is mennek – ezrek masíroztak így a végzetükbe.

A szarajevói merényletet követően a dominó beindult, kereken egy hónappal később, július 28-án a Monarchia hadat üzent Szerbiának, ezzel kezdetét vette a "nagy háború". Az első világháború során a Magyar Királyság területén 3,8 millió embert mozgósítottak.Egy részük a Magyar Királyi Honvédség, mások a császári és királyi haderő alakulataiban szolgáltak. Közülük a különböző frontokon 661 ezren haltak hősi halált, 743 ezren megsebesültek, 734 ezren hadifogságba estek. Hőseink életrajzairól bővebben itt olvashatnak.

 

(Forrás: HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály)

A családi emlékek azonban arról mesélnek, bármennyire is fáj mindaz, ami történt, a hősöket nem lehet elfeledni. Példájukkal egy új világot építettek akkor is, ha soha többé nem kerültek haza a frontról. A gondolat önmagában fájdalmas sebeket tép fel az emberben, de a leszármazottak bizonyítanak, az évfordulótól függetlenül.

Béla karpaszományos volt – kezdi gondolatait Fehér Zoli bácsi, Király Béla unokahúgának férje. Zoli bácsi nagy történelemkedvelő, helytörténész, műgyűjtő. Különleges érzékkel tud megszólítani minden egyes régi tárgyat, legyen szó az Esterházy-kastély lámpásáról vagy egy több mint százesztendős Szűz Mária-szoborról.

Béla képeslapjait ma is féltve őrzik a családi albumban. A 18 esztendős fiú a hajósfaluból állt pilótának. Családja rendkívül büszke volt a Császári és Királyi Légjárócsapatok 53. repülőszázadban szolgáló pilóta-szakaszvezetőre. Mindene volt a repülés, a szabadságvágy azonban itt másról tanúskodik. Mint Zoli bácsi megemlíti, abban a korban a „hősök igazi hősök voltak”. A fiataloknak erőt adott a hit, szerinte a kor szülöttei sokkal becsületesebbek és őszintébbek voltak, s akár meg is haltak egymásért.

A családi emlékezet szerint a caporettói hadműveletek során egy légi csatából hazatérőben zuhant le a gönyűi pilóta gépe. Király Béla koponyaalapi törést szenvedett, kórházba szállították, de nem sokkal ezután elhunyt. A legfrissebb kutatások szerint 1918. május 12-én az olasz Pordenone közelében történt a tragédia.

A képeslapokon és a fényképeken túl még egy különleges relikvia került a család birtokába. Zoli bácsi teljes átéléssel meséli, még a „nagy háború” alatt egyik pilótatársa felkereste Béla édesanyját, s elhozott egy darabot a légcsavarból. A fából készült propeller mindig is az igazi hős bátorságát bizonyította, de Zoli bácsi ennél többet szeretett volna kihozni a légjárócsapatok egyik szerencsétlenül járt gépének darabjából. Mivel fából készül, úgy gondolta „házi oltárt” farag belőle. A propellerdarabon ma már ott ékeskedik a magyar címer, alatta a gönyűi pilóta fényképe, életútja és egy szál gyertya, melyet, azt hiszem, büszkén gyújtanak meg a világháború századik évfordulóján.

A SZEMbeszéd korábbi anyagait itt és itt is olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.