Román újhullám: hol szívből, hol keserűen nevetünk

Így lesz a 9/11-ről szóló vita egy halotti torból, és többek megsegítője egy éjjel-nappalisból.

Lakner Dávid
2016. 10. 26. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kényelmetlenebb filmet nem is készíthetett volna Cristi Puiu. Az október közepi 11. Román Filmhéten kétszer is vetítették a Sieranevadát az Uránia moziban: a Lazarescu úr halála rendezője új alkotásának még nincs magyar forgalmazója. Ez persze könnyedén változhat, hiszen a román egészségügy tragikomikus állapotát bemutató előző filmje nagy siker volt, szomszédaink pedig a Sieranevadát ajánlják Oscar-jelölésre. Azt a közel háromórás alkotást, ami van olyan nyomasztó, mint a Lazarescu úr volt, és épp annyira abszurd is.

Kényelmetlen moziban nézni a valós időben játszódó családi drámát: először a látottak miatt feszengünk, majd a közönség folyamatos derűje ejt kétségbe bennünket. E sorok írójával legalábbis ekként esett: valahogy nehéz jóízűen nevetni azt látva, hogy egy halotti tor megállás nélkül zajló, bizarr családi viták terepévé változik. Hol a 9/11-gyel kapcsolatos összeesküvés-elméleteken vesznek össze, hol a feleség kéri számon a majd mindenki számára ellenszenves férjét: miért és hány nőt is fektetett meg az utóbbi időkben.

Puiu új filmje a minimalista román dráma tökéletes reprezentánsa: egy lakás helyiségeiben zajlanak az események, amikor pedig rövid időre kikerülünk a szűk térből, legszívesebben azonnal visszamenekülnénk. A mű egyik csúcspontja ez: végig a friss levegőt hiányoltuk, de amikor látjuk, mennyire abszurd vehemenciával esnek egymásnak ismeretlen emberek egy rossz parkolás után, hát inkább rohannánk vissza a lépcsőházban duzzogó fiúhoz.

Nagy a haragja neki is: vissza nem tér, mert akkor nekimenne az említett csalfa férfiúnak, édesapjának. „Azért egy kis kaját hozzatok már ki, ennék már” – kéri az érkezőket. Három óra kínlódás kell ahhoz, hogy végre asztalhoz üljenek páran, persze amíg csak egyikük ki nem rohan megnézni, épp ki és miért omlik össze a kisszobában. Megmaradt hőseink egymásra néznek, és csak nevetnek kínjukban, képtelenek abbahagyni: feloldást nyilván nem jelent ez, csak a felismerését annak, hogy mennyire képtelen, amit folyamatosan tesznek egymás és saját lelki nyugalmuk ellen.

Felemelőbb volt Dan Chisu új filmje, a Bukarest nonstop. Az éjjelnappalit középpontba helyező film karakterei szintén kapcsolati nehézségeikkel küszködő átlagemberek. A Sieranevada hőseivel szemben viszont jóval szerethetőbbek, könnyebb azonosulni velük. Akad ugyanis egy fontos képességük: hajlanak az önkorrekcióra, s bár bántják, piszkálják ugyan a másikat, de aztán rosszul is érzik magukat emiatt, és sietnek végre valami emberi gesztussal törleszteni. A 2010-es WebSiteStoryval bemutatkozó rendező filmje a Román Filmhét kellemes meglepetése: az Érettségihez hasonlóan a nyomasztó szürkeséget az egymás iránt érzett felelősség és a karakterek jobb életért való küszködése oldja.

A Sieranevadával szemben itt már valóban élhető humort kapunk. És önzésre hajlamos szereplőket, akik öt perc múlva már világosan látják, hogy a másik fél teljesen jó szándékú, és csak rosszabbul fogjuk érezni magunkat, ha tovább ártunk neki. A néző a szívébe zárja az éjjelnappalis rockert éppúgy, mint a nehéz sorsú prostituáltat, hogy aztán tényleg csak mosolyogva figyeljünk három nőt: a szerelmi bánatban szenvedőt, a szívét megkeményíteni próbálót és a megbocsátásra biztatót. Aztán ismét elszorul a torkunk, ahogy a marakodáson túllépni már nemigen tudó idős pár kálváriáját és fájdalmas búcsúját nézzük.

A magyar dUNA együttesnek van egy Nyugdíjas rekviem című száma, a szövege nagyon illik ide: „Nézd, most újra itt vagy, hogy tőrt döfj a hátamba. Ezerszer bántottál meg, ezerszer bántottalak, mégis élsz, és mégis együtt éltünk.” Felemelően szép és egyszerűségében megindító film a Bukarest nonstop, a nehezen emészthető Sieranevadával szemben jóval könnyebben megtalálja az ember hozzá az utat.

És nem csupán azért, mert nem három-, hanem csak másfél órás. Azonban teljesen egyértelmű, hogy a Siera­nevada is fontos film, amiről sokat kellene még beszélni. És itthon is forgalmazni a mozikban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.