Mundruczó Kornél és versenyfilmje ezúttal üres kézzel távozott Cannes-ból

A papírformát felborítva a svéd Ruben Östlund The Square című alkotása nyerte a 70. Cannes-i filmfesztivál fődíját.

Kárpáti György
2017. 05. 28. 18:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Migráció vagy korrupció? Alapvetően ez volt a vasárnap véget érő, 70. cannes-i díjátadó legfőbb kérdése. A nagyjátékfilmes versenyprogram politikus darabjai ebben a két irányban igyekeztek feszegetni a kortárs társadalmi problémákat. Korrupcióról főleg kelet-európai és közel-keleti darabok beszéltek, míg migrációs kérdések inkább nyugat-európai darabokban jelentek meg.

Kérdés volt továbbá, hogy a szerzői filmes rendezők (Paolo Sorrentino, Chan-wook Park), valamint a zsűri határozott női tagjai (Jessica Chastain, Maren Ade) miképp képviselik saját világukat, értékrendjüket a döntések során. Végül erős női jelenlét mutatkozott meg a döntésekben, a fődíjat viszont a várakozásokra rácáfolva egy svéd fekete komédia nyerte. Ruben Östlund The Square című alkotása görbe tükröt tart a társadalmi konvenciók, párkapcsolatok, előítéletek, nemi vágyak elé, és az alapvető nyugat-európai társadalmi értékrendeket kérdőjelezi meg skandináv humorba oltva. A Pedro Almodóvar vezette zsűri döntése azért is meglepő, mert Östlund először szerepelt a nagyjátékfilmes versenyprogramban, és filmje utólag került versenybe, azaz még a szereplése is szinte a véletlennek köszönhető.

Az ezüstérmet egy szintén másképp társadalomkritikus darab kapta: a 120 dobbanás percenként előzetesen az Aranyp Pálma legnagyobb esélyese volt, végül a zsűri nagydíját és a nemzetközi filmes újságírók Fipresci-díját érdemelte ki. A francia alkotás az AIDS mellett a kilencvenes évek elején a hangjukat felemelő aktivistacsoportoknak állít emléket, amelyek igyekeztek felhívni a figyelmet a halálos betegséggel szembeni orvosi tehetetlenségre.

Ami a női díjazottakat illeti: Sofia Coppola lett a legjobb rendező a Csábítás című filmjéért, az Arany Pálma-díjazott Francis Ford Coppola lánya tehát komoly elismerésig jutott Velence után immár Cannes-ban is. A legjobb színésznő a német Fatih Akin bevándorlós bosszútörténetében (In the Fade) nyújtott alakításáért Diane Kruger lett. Két díjat kapott Lynne Ramsay rendezőnő You Were Never Really Here című alkotása, amely megosztva kapott forgatókönyvdíjat, s Joaquin Phoenix révén a legjobb színész elismerést is elnyerte.

Egy különdíjat is osztottak a 70. évforduló alkalmából. Ezt az elismerést Nicole Kidman kapta, aki négy filmmel is képviselte magát Cannes-ban. A legjobb elsőfilmesnek járó Arany Kamera díjat is női rendező nyerte a francia Léonor Serraille személyében. A zsűri döntése üzenetértékű volt: érezhetően mind többet igyekeztek tenni a női filmesek helyzetbe hozásáért. Mint ahogy a sokak szerint igazságtalanul negligált távol-keleti filmeknek is jutott kompenzáció: a rövidfilmes Arany Pálmát kínai kisfilm kapta.

Mundruczó Kornél és a Jupiter holdja nem kapott díjat a nemzetközi zsűritől, de vigasz lehet a magyar rendezőnek, hogy a kétszeres Arany Pálma-nyertes Michael Haneke számára sem volt happy end: filmje, a Happy End is elismerés nélkül távozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.