Megszólalt Angelina Jolie orvosa

Angelina Jolie anyjának mellrákja volt, de petefészekrákban hunyt el, anyai nagyanyjának ugyancsak petefészekrákja volt.

tt
2013. 05. 16. 16:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 37 esztendős Jolie kedden hozta nyilvánosságra, hogy benne is megtalálható az a BRCA1 gén, amelynek következtében nála is nagyon magas a kockázata a mellrák és petefészekrák kialakulásának. Ezt megelőzendő az elmúlt hónapokban kettős melleltávolításon, majd helyreállító műtéten esett át – mondta el az AP hírügynökségnek nyilatkozó Kristi Funk, a színésznő orvosa.

Funk, aki egy Beverly Hills-i klinikán – a Pink Lotus Breast Centerben – kezelte Jolie-t, a kórház honlapján tette közzé az eljárás részleteit. A beszámolóban nem említette, hogy Jolie mikor szembesült azzal, hogy a hibás gént hordozza. A családi kórtörténet miatt azonban bármilyen egészségbiztosító feltételei szerint jogosult volt a genetikai vizsgálatra – jegyezte meg a doktornő.

Az továbbra sem derült ki, hogy a dupla masztektómia után a petefészek-eltávolításra is sor kerül-e a színésznőnél. Bár Jolie a The New York Timesban megjelent írásában úgy fogalmazott: „a mellekkel kezdte”, mivel a mellrák jelentette a komolyabb, 87 százalékos kockázatot.

Egy külső szakértő, Charis Eng, a Cleveland Klinika genetikus specialistája szerint az ilyen hibás génnel rendelkező nők számára gyakran javasolják a petefészek-eltávolítást, általában 40 év körül, miután már szültek. Eng hangsúlyozta: a mellek és a petefészek eltávolítása minimalizálja a betegség kialakulásának kockázatát.

Funk a művésznőn végrehajtott műtétek leírása mellett hangsúlyozta, hogy Jolie élettársa, gyermekeinek apja, Brad Pitt minden alkalommal jelen volt, amikorra a színésznő magához tért az altatásból, és „kéznél volt” minden műtétnél is.

Az orvos azt is megemlítette, hogy négy nappal a dupla masztektómia után már ereje teljében, munkában találta Jolie-t, aki otthonában két falat borított be egy új rendezői munkája storyboardjának vázlataival.

A legújabb kutatások szerint jelentősen növeli a mell- és a petefészekrák kialakulásának kockázatát az úgynevezett TERT gén elváltozása.

 

Tudósoknak kísérletekkel sikerül bebizonyítaniuk, hogy a rendszeres, alacsony dózisú Aspirin szedése akadályozhatja két mellráktípus fejlődését.

 

Az MNO arról is beszámolt, hogy a férfihormonok ugyancsak lényeges szerepet játszanak az emlődaganat létrejöttében, így a gyógyszerészeti fegyvertár ilyen irányú bővítésével növelhető a sikeres terápiák aránya.

 

A mell-, a prosztata- és a petefészekrák kockázatát növelő számos új génvariációt fedeztek fel egy, a maga nemében minden korábbinál nagyobb szabású új tanulmány kutatói, ami új utakat nyithat a rizikócsoportba tartozó páciensek szűréséhez és jobb gyógyszerek kifejlesztéséhez – számolt be az MNO.

 

Korábban arról is hírt adtunk, hogy átlagosan évi két százalékkal növekszik az áttétes mellrákbetegek aránya. Az áttétes rák a legveszélyesebb, a betegeknek kevesebb mint egyharmada él a diagnózis felállítása után öt évvel.

 

Egy friss kutatás szerint a fizikailag aktív idősebb nőknél alacsonyabb az ösztrogén, illetve bomlástermékeinek szintje, ami talán magyarázatot ad arra, miért képes a testmozgás csökkenteni a mellrák kockázatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.