A tüdődaganatos megbetegedéseknek csak 20-25 százalékát fedezik fel még gyógyítható stádiumban. Egy új amerikai tanulmány azonban arra a felismerésre jutott, hogy a harminc vagy annál több éve napi legalább egy dogoz cigarettát elszívó személyek tüdőrákos halálozási arányát 20 százalékkal lehetne csökkenteni rendszeres CT-vizsgálattal. Ám a költségek rendkívül magasak lennének.
A New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmány adatai megmutatták a lehetséges jövőbeli utat. Az a leghatékonyabb, ha a leginkább veszélyeztetett csoportot szűrik. Az adatok eredeti forrásául szolgáló kutatás során több mint 50 ezer, 55-74 éves, aktív vagy már leszokott, igen erős dohányost vizsgáltak éveken át. Összehasonlították a tüdőrákban meghaltak számát abban a tesztcsoportban, amelynek tagjait kis sugármennyiségű CT-vel vizsgáltak, azokéval, akiket csak röntgeneztek. Az eredmény: a CT-vel vizsgáltak csoportjában a korai felismerés miatt egyötödével kisebb volt a halálozási arány.
Évente 12 000 tüdőrákos beteg életét lehetne megmenteni az alacsony dózisú komputertomográf (LDCT) szűréssel az Egyesült Államokban. Még ma is mintegy 43 millióan rabjai a cigarettának. Ha nem tudnak leszokni szenvedélyükről, felük dohányzás okozta betegségben – például tüdőrákban – fog meghalni.
Évente 7,6 millióan halnak meg rákban a világon. A számadat sokkoló, különösen, hogy a halállista második helyén Magyarország foglal helyet: 100 ezer férfiből évente csak Magyarországon 255 veszti életét a gyilkos kór következtében.
Sok rákos megbetegedés együtt jár jelentős testtömegcsökkenéssel is, a zsírpárnák mellett különösen sok izomszövet épül le, majdnem ugyanannyi a súlyveszteség, mint amennyi ételt fogyasztanak a betegek.
Gyerekek ezreinek okoz rákot a CT – állítja a kaliforniai Davis Egyetem tudósa. A vizsgálat egészen extrém esetben okozhat rosszindulatú daganatot – véli az mno.hu által megkérdezett magyar radiológus szakorvos.
Ez a szűrési eljárás azonban több millió dohányos esetében hatalmas költségekkel járna. Ezért az amerikai Országos Rákkutató Intézet (NCI) Stephanie Kovalchik vezette kutatócsoportja újraelemezte az adatokat. „Meghatároztuk a megelőzött rákos halálozások számát annál a 26 604 résztvevőnél, akiket CT-vizsgálattal szűrtek” – írták a kutatók a tanulmányban.
Az eredmény: akiknél viszonylag alacsony volt a tüdőrák kockázata, azoknál a CT-vizsgálattal megelőzött halálesetek száma csupán egy százalékkal volt magasabb, mint a tesztcsoportban. A résztvevők 60 százalékát kitevő, leginkább veszélyeztetett csoportra esett a CT-vizsgálattal megakadályozott halálesetek 88 százaléka.
A szerzők szerint a CT-vizsgálat a legmagasabb kockázatú dohányosoknál előzte meg a legtöbbször a halálos kimenetelt, a legritkábban pedig a legalacsonyabb kockázatúaknál. A kutatók ebből arra következtettek, egy jövőbeli CT-szűrőprogramnál a leginkább veszélyeztetett csoportra kell koncentrálni.