A Harvard Egyetem kutatói a Kuala Lumpurban folyó nemzetközi AIDS-konferencián szerdán közölték: még túl korai arról beszélni, hogy a két páciens meggyógyult, de bátorító fejleménynek nevezték, hogy a HIV vírust nem lehet kimutatni a vérükben hónapokkal az után, hogy leálltak a gyógyszeres kezeléssel.
Timothy Henrich és Daniel Kuritzekes, a bostoni Harvard Egyetem orvostudományi karának kutatói tavaly jelentették be, hogy nyolc hónappal a vérrák miatt végrehajtott csontvelő-átültetés után nincs nyoma a HIV vírusnak a páciensek vérében. Ennek ellenére folytatták az antiretrovirális kezelést.
A világ AIDS által leginkább sújtott térségében, Fekete-Afrikában hét országnak sikerült 2009 óta a felére csökkentenie a HIV-től megfertőződő gyerekek számát – közölte az ENSZ,
A naponta adagolt AIDS-gyógyszer felére csökkentette a HIV-fertőzés kockázatát a bangkoki intravénás droghasználók körében.
Több mint harminc évvel az AIDS-vírus azonosítása után a szakértők esélyt látnak arra, hogy a betegség gyógyíthatóvá váljon.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma pályázatot hirdetett a HIV, illetve AIDS megbetegedések megelőzésében szerepet vállaló civil szervezetek számára.
A két férfi gyógyszeres kezelését 15, illetve 7 héttel ezelőtt megszüntették, hogy teljes bizonyosságot nyerjenek arról, a transzplantáció és az antiretrovirális kezelés valóban megsemmisítette a HIV vírust. A páciensek jól vannak. Ezek az eredmények csodálatosak, de még mindig nem jelentik azt, hogy a férfiak kigyógyultak a fertőzésből. Csak az idő fogja megmondani, hogy valóban ezt történt-e – hangoztatta Henrich.
Az antiretrovirális kezelésben részesülő HIV-fertőzött páciensek vérében gyakran nem mutatható ki a vírus. A nyiroksejtekben azonban a vírus látens formában elrejtőzhet, és ha az antiretrovirális kezelés megszakad, reaktiválódik. Az a tény, hogy a vérsejtekben nem találták a HIV nyomait, arra utal, hogy az alvó HIV vírust hordozó sejtek is eltűntek.
A két férfi kemoterápiás kezelést kapott vérrákra az őssejtbeültetés előtt. Az egyikük három éve, a másik öt éve esett át a beültetésen.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ha bizonyossá válik az, hogy az átültetés eltávolíthatja az alvó HIV vírus hordozósejtjeit, a csontvelő-transzplantációs eljárás széles körben nem járható út a fertőzés gyógyítására, és nem valószínű, hogy antiretrovirális kezelésben részesülő, jó egészségi állapotban lévő HIV-pozitív pácienseken is alkalmaznák.