Mind a férfiak, mind a nők mezőnyében ugyanazt az eredményt kapták: azok, akik naponta 2-4 csésze (hosszú, azaz nem „erős”) kávét isznak, 50 százalékkal kevésbé hajlamosak az öngyilkosságra, mint azok, akik egyáltalán nem, vagy alig isznak kávét, vagy koffeinmenteset szürcsölgetnek.
A vizsgálatban a kutatók számoltak más koffeintartalmú italok fogyasztásával is, így teával, koffeines üdítőkkel és csokoládéval, ám a kávé mindegyiknél eredményesebbnek bizonyult enyhe antidepresszánsként a központi idegrendszer stimulálásában, a jó közérzetet biztosító hormonok – szerotonin, dopamin, noradrenalin – termelésében.
A kutatók mindazonáltal nem javasolják, hogy a krónikusan búskomorak elkezdjék magukat kúrálni kávéval, mivel a megnövelt koffeinbevitel nemkívánatos mellékhatásokkal járhat. Meglátásuk szerint napi – 2-3 csésze kávénál – 400 milligrammnál több koffein fogyasztása amúgy sem javít érzékelhetőn a kedélyen. Ezt az állítást arra alapozzák, hogy a napi 4 csészénél is több kávét ivók körében nem volt kevesebb az öngyilkosság, mint a 2-3 csészés mezőnyben – adta hírül a The Daily Mail című brit lap.
Szakemberek szerint csupán egy tévhit, hogy a reggeli kávé koffeintartalmának hatására élénkebben indul a napunk.
A nyers, pörköletlen kávébab természetes kivonata hatékony eszköz lehet a diabétesz miatt ingadozó vércukorszint szabályozására – derül ki egy friss tanulmány előzetes eredményeiből.
Az emberek gyakran teszik fel a kérdést, hogy a kávé jót vagy rosszat tesz az egészségnek. A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent tanulmány szerint a válasz az, hogy jót is, rosszat is.
Egyesek szinte el sem tudják képzelni a reggelt kávé nélkül, de egy friss kutatás szerint a feketeleves nemcsak erre jó, bizonyos fajtái állítólag az életünket is meghosszabbíthatják.