Ezen még a tudósok is meglepődtek, aggódnak

Jóval érzékenyebb a hőmérséklet-változásokra a kelet-antarktiszi jégrengeteg, mint azt eddig gondolták.

kn
2013. 09. 01. 5:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók szerint a jégtakaró gleccserei a hőmérsékleti változásokkal összhangban terjeszkednek és húzódnak vissza. A jégtakaró elegendő vizet tartalmaz ahhoz, hogy akár több mint ötven méterrel növelje a globális tengerszintet – mutattak rá, hozzátéve, hogy bár nem közvetlen fenyegetésről van szó, de mielőbb el kellene kezdeni az ezzel kapcsolatos további vizsgálatokat.

A kutatók már jó ideje aggódnak a grönlandi és nyugat-antarktikai jégolvadás jelentette fenyegetés miatt. Az elmúlt 20 évben Grönland 140 milliárd tonnányi jeget veszített évente, és egy friss tanulmány szerint a globális felmelegedés hatására a sziget jóval zöldebbé válhat a század végére. Nyugat-Antarktikát illetően pedig a szakemberek a közelmúltban állapították meg, hogy a selfjegeket alulról olvasztó melegedő óceánvíz a felelős az ottani jégveszteség jelentős hányadáért.

Hét éven belül világszerte a mostani kétszeresére, 2040-re pedig a négyszeresére nő a nyári extrém hőhullámok száma a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) kutatói szerint.

 

Egy neves hurrikánkutató új tanulmánya szerint a hurrikánok sokkal gyakoribbak és intenzívebbek lesznek a jövőben a felmelegedés hatására.

 

Kanadai és amerikai professzorok számítása szerint az elszabaduló üvegházhatás reális lehetőség.

A világ legnagyobb jégtakarójaként számon tartott kelet-antarktiszi jégrengeteggel kapcsolatban a kutatók többsége elvetette az ehhez hasonló aggodalmakat. A térségben akár mínusz 30 Celsius-fokig is csökkenhet a hőmérséklet, amiből a szakemberek arra következtettek, hogy a jégrengeteg érzéketlen az apró, ciklikus változásokkal szemben. A mostani elemzés azonban megkérdőjelezte ezt a feltevést.

A Durhami Egyetem kutatói 1963 és 2012 között készült és mostanra nyilvánosságra hozott műholdfelvételeket vizsgáltak meg, hogy tanulmányozzák az 5400 kilométer hosszú partvonalat tarkító 175 gleccser változásait. Az eredmények erős „apály-dagály” mintát mutattak. Az 1970-es és 1980-as években, amikor a hőmérséklet növekedett, a gleccserek 63 százaléka visszahúzódott. Az 1990-es évek folyamán azonban, amikor a hőmérséklet csökkent, a jégtömegek 72 százaléka terjeszkedett.

A kutatást vezető Chris Stokes szerint ez az első tanulmány, amely megmutatja, hogy a kelet-antarktiszi jégtakaró érzékeny a klímában bekövetkező változásokra – adta hírül a BBC News.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.