A rossz, felületes alvás, a gyakori felriadások gyorsíthatják a rákos daganatok kialakulását, agresszívvá teszi a tumort, és csökkenti az immunrendszer azon képességét, hogy az legyűrje a korai stádiumban lévő daganatot – állítja egy, a Cancer Research online egészségügyi magazinban megjelent tanulmány.
A kutatás az első, ami egy állatkísérleten keresztül bebizonyította, hogy a rövid, szakaszos és felületes alvás a melegágya a rákos sejtek fejlődésének és az immunrendszer lerombolásának. „A szakaszos alvás felborítja az immunrendszer azon részét, ami a rák ellen védi az emberi szervezetet, és ezzel egyszerre agresszívvá is teszi a növekedő tumort” – mondta el David Gozal, a chicagói egyetemi kórház gyermekosztályának orvosa.
„Szerencsére a tanulmány eredménye arra is rámutat, hogyan fordíthatjuk ezt a gyógyítás szolgálatába. Mint kiderült, a rákos sejteket a kialvatlanság miatt felszabaduló linchpin nevű fehérje sarkallja növekedésre, ami nem alakult ki azoknál a kísérletben részt vevő kialvatlan egereknél, akiknél ez a fehérje nincs jelen a szervezetben – mondta el tapasztalatait dr Gozal.
Alváskor üríti ki az agyunk a napközben összeszedett felesleges információkat – állítják kutatók.
A váltott műszakban végzett munkát már korábban összefüggésbe hozták a 2-es típusú cukorbetegség, a szívroham és a rák előfordulásának magasabb arányával.
A szakértő személyes tapasztalatai a horkolásról.
Alvással a téli levertség ellen.