Az 1-es típusú, általában gyermekeknél diagnosztizált cukorbetegségnél a hasnyálmirigy nem termel inzulin hormont, amely a vércukorszintet szabályozza. A hárommillió amerikai gyermek és serdülő körében végzett vizsgálat szerint az 1-es típusú diabéteszben szenvedők aránya 21 százalékkal emelkedett 2001 és 2009 között – állapította meg a Journal of the American Medical Association című szaklapban megjelent tanulmány.
A 2-es típusú, gyakrabban előforduló cukorbetegségnél a hasnyálmirigy inzulinelválasztása elégtelenné válik. Ennek a típusnak az előfordulása a vizsgálat időszakban 30 százalékkal emelkedett a gyermekek és a serdülők között. A növekedés a kutatók szerint folytatódik. Az 1-es típusú diabéteszes betegek száma, amely 2010-ben körülbelül 180 ezer volt, megháromszorozódhat, a 2-es típusban szenvedők 2010-es, nagyjából 22 800-as száma csaknem megnégyszereződhet 2050-re. További kutatás szükséges ahhoz, hogy a növekedés okait megállapítsák – vélték a tanulmány szerzői.
A tanulmányozott népesség öt állam – Kalifornia, Colorado, Ohio, Dél-Karolina és Washington – területéről származott és egyes arizonai és új-mexikói indián rezervátumok lakóit is magában foglalta. A 1-es típusú cukorbetegséget a 0–19 éves, a 2-es típusút a 10–19 éves korosztályon belül vizsgálták.
Cukorbeteg nő DNS-ét felhasználva, a klónozás módszerével állítottak elő inzulintermelő sejteket amerikai tudósok, akik szerint az eredmény a jövőben az 1-es típusú diabétesz új gyógymódjához vezethet.
A fogyasztott mennyiség növelésével a kávézók feltehetően csökkenthetik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát azokhoz képest, akik továbbra is a szokott mennyiséget fogyasztják – állítja egy pénteken közzétett tanulmány. A tea, a csokoládé és a bogyós gyümölcsök rendszeres fogyasztása szintén csökkenti a diabétesz kialakulásának veszélyét – állítják kutatók.
A gyomorműtét tűnik a leghatásosabb eszköznek, amellyel az elhízott vagy túlsúlyos páciensek 2-es típusú cukorbetegsége tartósan visszafordítható. A betegeknek még az operáció után három évvel sem kellett visszatérniük a gyógyszeres kezeléshez – derült ki egy hosszú távú amerikai kutatásból.
Egyedül a kor az, ami ellen nem tehetünk a cukorbetegség megelőzésének érdekében. Még az örökletességnek sem kell érvényesülnie, ha hajlandóak vagyunk egészséges életmódra váltani.
A cukorbetegség minden egyéb kockázati tényezőjét külön-külön csökkenthetjük, de ez ritkán sikerülhet életmódváltás nélkül. Mindazokra, akik egy jobb élet reményében vállalják életmódjuk átalakítását, nemcsak egészségesebb, hanem kellemesebb élet is vár.