Meglepő felfedezés segítheti a cukorbetegeket

Eddig azt hittük, sokszor, keveset kell enniük a cukorbetegeknek, most kiderült, ez talán még sincs így.

kn
2014. 06. 06. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A prágai Klinikai és Kísérleti Orvostudományi Intézet kutatói 54 önkéntest vontak be a vizsgálatukba. A 30 és 70 év közötti résztvevőket – mindegyikük 2-es típusú cukorbetegséggel küzdött – két 27 tagú csoportba osztották.

Az egyik csoport tagjai napi hatszor étkeztek kis adagokat (A6) tizenkét héten át, majd további három hónapra átváltottak a napi kétszeri, bőséges reggeliből és ebédből álló étrendre (B2). A másik csoport tagjai ennek fordítottját követték. Mindkét étrend átlagosan napi 1700 kalóriát tartalmazott, 500 kalóriával kevesebbet a javasolt napi kalóriabevitelnél.

A B2-es étrendben reggel 6 és 10 óra, majd 12 és 16 óra között ettek a résztvevők, míg a A6-os étrend alapján egész nap falatoztak. A B2 étrendnél átlagosan 1,4 kilogrammal többet fogytak a résztvevők és nagyjából 4 centiméterrel többet veszítettek a derékbőségükből, mint az A6 étrendnél. A naponta kétszer étkezőknek a vércukorszintjük is csökkent – adta hírül a BBC News.

A vizsgálatot vezető Hana Kahleova, az intézet munkatársa „nagyon biztatónak” nevezte az eredményeket. „A páciensek tartottak attól, hogy éhesek lesznek estére, ám az éhségérzetük alacsony volt, mivel napközben addig ettek, amíg jól nem laktak. Amikor azonban napi hatszor étkeztek, nem érezték jóllakottnak magukat, ami meglepő volt” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy az eredmények olyanok számára is hasznosak lehetnek, akik nem küzdenek diabétesszel, csupán szeretnének veszíteni a súlyukból.

A Diabetes UK nevű jótékonysági szervezetnél dolgozó Richard Elliott arra hívta fel a figyelmet, hogy a mostani eredményeket hosszabb távú, nagyobb volumenű tanulmányokkal kell alátámasztani, mielőtt megváltoztatnák a 2-es típusú cukorbetegséggel élő emberek számára javasolt étkezési előírásokat.

Számos reményt adó felfedezés látott napvilágot a cukorbetegségről, ilyen például az, ami szerint az inzulin természetes lebomlását lassítja állatoknál az a vegyület, amelyet amerikai tudósok fedeztek fel, és amely alapján a cukorbetegség új gyógymódja fejleszthető ki az embereknél. A Harvard Egyetem kutatói egérkísérleteik során felfedezték a 6Bk jelű gátló anyagot, azaz inhibitort, amely blokkolja az inzulinbontó enzim nevű fehérjét (insulin-degrading enzyme, IDE).

A másik fontos felfedezés során cukorbeteg nő DNS-ét felhasználva a klónozás módszerével állítottak elő inzulintermelő sejteket amerikai tudósok, akik szerint az eredmény a jövőben az 1-es típusú diabétesz új gyógymódjához vezethet.

A Csomolungmán kutatták a cukorbetegség kialakulását brit kutatók, akik azért mentek ilyen extrém magasságba, hogy oxigénhiányos környezetben vizsgálják a kórt megelőző molekuláris folyamatokat. Azt vizsgálták, hogyan függ össze az oxigénhiányos állapot – más néven hipoxia – az inzulinrezisztencia kialakulásával. A kutatók azt találták, hogy a tartós, 6-8 hetes oxigénhiányos állapot, amelynek nagy magasságban a szervezet ki van téve, növelte az inzulinrezisztencia számos előjelzőjének mennyiségét. A változás a gyulladás és az úgynevezett oxidatív stressz vérbeli jelzőanyagainak növekedésével is összefüggött.

A gyomorműtét tűnik a leghatásosabb eszköznek, amellyel az elhízott vagy túlsúlyos páciensek 2-es típusú cukorbetegsége tartósan visszafordítható. A betegeknek még az operáció után három évvel sem kellett visszatérniük a gyógyszeres kezeléshez – derült ki egy hosszú távú amerikai kutatásból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.