Ózonréteg: megérte kiiktatni a káros anyagokat

Az ózonréteg látványos javulást mutat az előző évtizedekhez képest.

tt
2014. 09. 11. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ózonréteg megóvására 1987-ben aláírt montreali jegyzőkönyv értelmében fokozatosan megszüntették az ózon lebomlását okozó anyagok gyártását, ennek köszönhetően lehetővé válik, hogy a védőréteg állapota újra olyan legyen, mint a határkőnek számító 1980-as évben volt – fogalmaznak Az ózonlebomlás tudományos értékelése 2014-ben című jelentés készítői.

A montreali jegyzőkönyv és a hozzá kapcsolódó szerződések azt eredményezték, hogy a légkörben csökkent a régebben hűtőberendezések, spray-k, szigetelőhabok és tűzvédelmi rendszerek gyártásakor használt anyagok, többek közt a CFC (klór-fluor-karbon) és a halonok mennyisége. A megállapodás óta több mint 90 százalékkal mérséklődött a kibocsátásuk. Ha az egyezmény minden előírása teljesül, akkor a jelentős ózonkárosodás előtti, 1980-as szintre javul az ózonréteg állapota az évszázad közepére a közepes hosszúsági fokok alatt és az Északi-sarkvidéken, a Déli-sarkvidéken pedig valamivel később.

A jelentés figyelmeztetett arra, hogy noha a CFC-k helyettesítésére használt HFC-k (hidro-fluor-karbon) nem károsítják az ózonréteget, ezek egy része erős üvegházhatású gáz. Jelenleg mintegy 500 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő mennyiséggel növelik az üvegházhatású gázok kibocsátásának mennyiségét.
Ez a kibocsátás évente körülbelül hét százalékkal nő, és ha nem állítják meg, akkor a következő évtizedekben jelentősen befolyásolhatja az éghajlatváltozást. A jelentés azt is megállapította, hogy az évszázad második felében az ózonréteg állapota erősen függ a három fő, hosszú ideig a légkörben maradó gáz, a szén-dioxid, a metán és a nitrogén-oxid koncentrációjától.

A szén-dioxid és a metán általában növeli a globális ózonszintet, a nitrogén-oxid azonban erőteljes üvegházhatású és ózonkárosító vegyület is egyben. „Az ózonréteget védő nemzetközi együttműködés nagy környezetvédelmi siker, amely arra bátoríthat, hogy a klímaváltozás nagyobb kihívásait is összefogva, ugyanilyen gyorsasággal győzzük le” – hangsúlyozta közleményében Michel Jarraud, a WMO főtitkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.