Az elhízás öregíti a májat

A testsúlycsökkentő műtétek sem állítják meg az öregedési folyamatot.

tt
2014. 10. 16. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatási eredményeket az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a Procedeeings of the National Academy of Sciences (PNAS) online kiadása ismertette. A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i intézménye (UCLA) és a Drezdai Egyetem kutatói egy új biológiai markert (mutatót), az úgynevezett epigenetikus órát alkalmazták. Ezzel megállapítható a szövetek biológiai kora, amely nem mindig esik egybe a naptári korral.

Az epigenetika az örökítőanyag működésére ható környezeti tényezőket vizsgálja, olyanokét, amelyek ugyan nem befolyásolják a DNS-nukleotidok sorrendjét, viszont hatással vannak a génkifejeződésre. Az epigenetikai mechanizmusok sorába tartozik a DNS-metiláció, ugyanis a DNS-molekula bizonyos pontjaihoz kapcsolódó metilcsoportok megléte vagy hiánya egyebek között befolyásolhatja a génkifejeződést.

Így a metilcsoportok elhelyezkedése alapvető információt szolgáltat arról, hogy mely gének vannak aktiválva vagy kikapcsolva, más a metilációs mintázata az egészséges sejteknek, és más alakzatot öltenek a metilcsoportok különböző környezeti tényezők vagy az öregedés hatására.

A kutatócsoport 1200 humán szövetminta biológiai korát vizsgálta. Míg a sovány egyéneknél minden szövet biológiai kora egybeesett a naptárival, az elhízottaknál már egészen más eredményeket kaptak. A túlsúlyos résztvevőknél sem volt ugyan eltérés a biológiai és a kronológiai kor között a zsírszövet, az izom vagy a vér alkotóelemeinek esetében. A májszövet viszont a naptárinál idősebbnek mutatkozott, és minél nagyobb volt a túlsúly, annál öregebbek voltak a sejtek. Ez megmagyarázhatja az olyan, életkorral összefüggő megbetegedés idő előtti kialakulását, mint a májrák.

„Ez az első tanulmány, amely a testsúlynak a szövetek biológiai korára gyakorolt hatását vizsgálta” – hangsúlyozta Steve Horvath, a UCLA professzora, hozzátéve: a nyugati világban járványszerű elhízásról lehet beszélni, így a vizsgálatoknak a közegészségügy számára megszívlelendő tanulságai vannak. A kutató ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a testsúlycsökkentő (bariatrikus) műtétek, legalábbis rövid távon, nem fordítják vissza a gyorsított ütemű szövetöregedést.

A további terveket ismertetve Steve Horvath elmondta, hogy szeretnék pontosan feltérképezni az öregedés folyamatát meghatározó molekuláris mechanizmusokat, ez elősegítené a hatékonyabb megelőzés és terápia kidolgozását.

 

A világválság kapcsán jó pár élelmiszer kiszerelése lett kisebb, elég csak az 500 grammos kiszerelésű tejfölös dobozok 330 grammos „karcsúsodására” gondolnunk. A legújabb kezdeményezést viszont már a rekordméretet öltött elhízás ihlette: csökkentik az üdítős palackok méretét, új, kalóriaszegény italokat vezetnek be, több vizet kínálnak a választékban a legnagyobb gyártók, így akarnak harcolni az elhízás ellen az Egyesült Államokban. Nagy-Britanniában egyebek mellett a tévénézés idejének korlátozásával szeretnék megállítani a testsúlynövekedést.

A máj az anyagcsere legfontosabb szerve. Felel a szénhidrátok, fehérjék, lipidek és hormonok anyagcseréjéért, valamint a szervezet méregtelenítéséért. Komoly betegségek sorát lehet megelőzni, ha odafigyelünk arra, mit eszünk és eleget iszunk. Évente közel egymillió ember betegszik meg májrákban világszerte, Magyarországon pedig csaknem ezer új beteget diagnosztizálnak. A kór okairól és tüneteiről bővebben itt olvashat. A szervezetünkbe bevitt italok ránk gyakorolt hatásairól itt írtunk, itt pedig az alkohol a memóriára gyakorolt hatását ismerheti meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.