A kincset december 21-én ásta ki a közép-angliai Lenboroughban Paul Coleman 59 éves munkás. Az 5200 ezüstpenny II. Ethelred (978–1016) és Cnut (1016–1035) királyok idejéből származik. Pippa Pearce, a múzeumnak a kincs megtisztításával megbízott restaurátora szerint Cnut uralkodásának végén ásták el az érméket, sár borította őket, de „figyelemre méltó állapotban” találtak rájuk, viszonylag megkímélte őket a korrózió.
„Elég volt langyos szappanos vízzel megtisztítani őket. Ez nagyon ritka kincs, és kivételes dolog ennyi érmét egyszerre találni” – mondta Pippa Pearce az AFP francia hírügynökségnek. Az egyik érme akkora ritkaság, hogy azonnal kiállították.
Paul Coleman, aki 40 éve lelkes kincskereső, a dél-angliai Southamptonban lévő otthonától 160 kilométerre találta meg fémdetektorával az első „kincsét”. A fémdetektor jelzése annyira erős volt, és olyan mélyről jött, hogy amikor megtalálta az első darabot, rögtön tudta, hogy sok mást is talál. Elmondta, hogy a felfedezése után járó pénzből nagyobb házat szeretne vásárolni, ahol az unokáit is fogadhatja. A kincs értékének felbecsülése jelenleg is folyik. Egyes brit lapok tudni vélik, hogy a felfedező és a telektulajdonos 1 millió font (417millió forint) jutalmon osztozhat. Az érmekincs bemutatását a 2012-es régészeti felfedezésekről szóló éves jelentés bemutatásához időzítették.