Az amerikai járványügyi központ (CDC), valamint a Harvard Egyetem szakemberei Francia Polinézia és a brazíliai Bahia állam zikafertőzöttségi adataira és mikrokefáliás eseteire alapozva számolták ki, hogy az első trimeszterben megfertőződött nőknél 0,88-13,2 százalék között mozog annak az esélye, hogy a gyermek szokatlanul kis koponyával születik. Francia Polinéziát 2013–2014-ben, Brazíliát tavaly óta sújtja zikajárvány.
A New England Journal of Medicine című folyóiratban közölt eredmények szerint a második vagy harmadik trimeszterben megfertőződött kismamák csecsemőinél ugyanakkor nagyon alacsony a mikrokefália kockázata.
A kutatók azt javasolják a várandós nőknek, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést a zikafertőzés elkerülése érdekében, az egészségügyi intézményeknek pedig azt, hogy készüljenek fel a születési komplikációk számának megszaporodására a következő években.
A mikrokefáliás csecsemők szokatlanul kis koponyával születnek, ez később akadályozza a mentális fejlődésüket. A járvány kitörése óta 1271 mikrokefáliás esetet regisztráltak Brazíliában.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint szilárd tudományos konszenzus alakult ki arról, hogy a zikavírus Guillain–Barre-szindrómát, egy ritka idegrendszeri betegséget is okozhat, amely felnőtteknél ideiglenesen bénulást idézhet elő. Egyelőre nincs oltóanyag a zikavírus ellen.