Magyar asztrofizikusok szolgáltatták a hét felfedezését

Szapudi István Hawaiin, Haiman Zoltán New Yorkban, Frei Zsolt és csapata Budapesten dolgozott.

Székely Fruzsina
2015. 04. 25. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar asztrofizika sikeressége abban rejlik, hogy kutatóink világszerte munkálkodnak, és más-más szakterülettel foglalkoznak mélyrehatóbban. E tudás összeadódásából jött létre a legutóbb publikált, már világhírű tanulmány is, amelyet az egyik legrangosabb asztrofizikai folyóirat, a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society is publikált.

A tanulmány egyik legfontosabb részeként kapott szerepet Szapudi István, a Hawaiin dolgozó magyar kutató szűkebb szakterülete is, a hideg folt (cold spot), valamint a voidok, azaz üres térségek hatása a kozmikus háttérsugárzásra. A professzor az MNO-nak elmondta, jelen felfedezés több mint nyolc-tíz év ilyen irányú koncentrációja – és sok más ezzel kapcsolatos eredmény és cikk – után jöhetett létre.

Szapudi István több külföldi egyetemen dolgozott korábban, köztük Chicagóban, Angliában és Torontóban. Hawaiin 2009 óta tevékenykedik professzorként, ahol két éve a Pan-STARRS programnak köszönhetően tettek nagy előrelépéseket a világűr feltérképezésére.

„Az idő legnagyobb részében a saját csoportommal dolgozom, amelyben főleg phd-hallgatók és posztdoktorok vannak – ismertette a professzor. – Ilyen hallgató volt korábban Kovács András is, akivel igen sokat dolgoztunk együtt a hidegfolt-projekten mind Magyarországon, mind Hawaiin.”

A kérdésre, miszerint mi a tudományos jelentősége a mostani felfedezésnek, elmondta: „Ez tovább erősíti azt a meggyőződésünket, hogy a sötét energia létezik, sőt ez valószínűleg a legközvetlenebb lehetőség a megfigyelésére jelenleg.”

Frei Zsolt, az ELTE tudományos rektorhelyettese 2008-ban alapította meg egy pályázat elnyerésével az EIRSA kutatócsoportot (Eötvös International Research School of Astrophysics), ahol Haiman Zoltán a New York-i Columbia Egyetem professzora és Szapudi István alapító tagként vett részt – ismertette a hawaiin dolgozó szakember az MNO-nak. Hozzátette: jó néhány év eltelt már, s azóta is együttműködnek, mára már a Lendület Asztrofizikai Kutatócsoport keretén belül.

Egy kutatócsoport létrehozásának ötletét a Pennsylvaniai Egyetemen való tanítás ihlette – ezt már Frei Zsolt mondta el, amikor a kutatásokról kérdeztük. Az 1998-ban Magyarországra visszatért professzor az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a fiatal doktoranduszoknak szeretett volna aktív kutatásokon keresztül gyakorlati tudást adni. Ekkor hozott létre a fizikusi szakon belül egy szakirányt, amelynek keretében már tíz új tantárgyat, köztük a kozmológiát és a bevezetés az asztrofizikába és csillagászatba tárgyat tanítanak – tájékoztatott a rektorhelyettes.

A Magyar Tudományos Akadémia által létrehozott Lendület programban, Frei Zsolt vezetésével nyert ismét lehetőséget az egyetem 2012-ben egy új kutatócsoport létrehozására , ekkor jött létre a már említett Lendület Asztrofizikai Kutatócsoport.

2007-ben csatlakozott a Lendület Asztrofizikai Kutatócsoport a LIGO-programhoz (Lézer-interferometriás Gravitációs-hullám Obszervatórium), amely az amerikai kapcsolatokat erősíti – ismertette Frei Zsolt. A közös projektben a száz évvel ezelőtt Einstein által felállított relativitáselméletben foglalt gravitációs hullámok megtalálását tűzték ki célul. A gravitációs hullám azonban oly csekély kölcsönhatás, hogy Einstein megkockáztatta: talán soha nem sikerül a hullámok kísérleti kimutatása. Frei szerint a jelenlegi helyzetben úgy tűnik, néhány éven belül megtalálják őket.

Ezzel összefüggésben Haiman Zoltán közreműködésével, a Columbiai Egyetemmel közös programban kutatják az összeolvadó fekete lyukak asztrofizikáját, amelyek várhatóan a leggyakoribb forrásai lehetnek a gravitációs hullámoknak. Amennyiben ezek mérhetővé válnak, az új lehetőségeket nyit meg a további vizsgálatokra – magyarázta a rektorhelyettes. Akár az is elképzelhető, hogy bizonyos technikával a hullám irányát is meghatározzák majd, így lokalizálhatóvá válik az összeolvadás helyszíne. Hozzátette: érdekes lenne azt is vizsgálni, milyen gyakran történik ilyen összeolvadás, illetve milyen közvetlen következménnyel járhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.