Az ördög és a részletek

Igaz, hogy az infláció évtizedek óta nem volt ilyen alacsony, de „az ördög a részletekben rejlik” – ahogy a Financial Times írja.

Magyar Nemzet
2013. 04. 12. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaz, hogy a mindössze 2,2 százalékos áremelkedés a lakosság számára kiszámíthatóságot és keresetük vásárlóértékének megőrzését jelenti, de „a nyugdíjasok fognak pórul járni” – tromfol rá a brit blogra egy magyar napilap, amely szerint „meglesz még ennek a böjtje”. Ha már nem jött be a hivatásos vészmadarak riogatása a 200 forintos krumpliról és az egekbe szökő élelmiszerárakról, akkor belekötnek egy olyan gazdasági adatba, amelynek akár örülni is lehetne. De nem. Hipp-hopp előkerített elemzők már azért aggódnak, hogy miért is rossz a gazdaságnak a „túlságosan alacsony infláció”! Eddig azt hittük, hogy a pénz értékállósága általában pozitív jel, sőt, a Magyar Nemzeti Bank évek óta a három százalék alatti inflációs célt üldözte, legalábbis Simor Andrástól minden hónapban ezt hallhattuk. Most, hogy elértük a hőn áhított célt, hirtelen savanyú lett a szőlő. Londonban azért aggódnak, hogy – figyelem! – „elmaradt a várttól a magyar inflációs ütem”. Kinek az érdekében és megrendelésére szól ez a mérhetetlen rosszindulat? A nagy válság ötödik évét tapossuk, az euróövezet masszív recesszióval küzd, és maholnap Szlovéniának kell mentőövet dobni a görögök, írek, portugálok, olaszok és Ciprus után, ilyen időkben minden jó hír felértékelődik. Márpedig az alacsony infláció ilyen. Tetszik, vagy nem, a drágulást elsősorban a rezsicsökkentés szorította vissza, akárhogy is próbálnak ellene tiltakozni a szocialisták és a Bajnai-párt – ezek statisztikai adatok, tények. Úgyhogy kár a továbbiakban Török Zsolt MSZP-szóvivő minden erőfeszítéséért, hogy megmagyarázza a lehetetlent, vagyis hogy a lakosság valójában megszenvedi a kisebb számlákat. Unalmas és hiteltelen érvelés, a könyökünkön jön ki.

A kiszámíthatóbb költségek ugyanis különösen fontosak a magyar gazdaságnak, mert nálunk a lakosság várakozásaiba az utóbbi évtizedekben beépült a magas infláció: sajnos hozzászoktunk ehhez a két számjegyű inflációs évek alatt. Nem baj, most majd ez is változik. Még tart egy ideig a balliberálisnak mondott média huhogása arról, hogy „a tényleges költségek alatti, hatóságilag szabályozott energiaárakat a kommunista rendszerek mindegyike alkalmazta”, illetve arról, hogy „az elmaradó energiaipari beruházások árát a magyar lakosság fogja megfizetni”.

Ennyi rosszindulattal ritkán találkozni, de mindenki a saját lelkiismerete szerint ronthatja a hangulatot, láthatják, mégiscsak van itt véleményszabadság.

Az alacsony infláció másik hozadéka a jegybank megnövekedett mozgástere, amely most, hogy megszabadultak a Király Júlia és Simor András nevű koloncoktól, már érvényesíthető. Adott a lehetőség a további óvatos kamatcsökkentéshez, immár nyolcadik alkalommal. Mindez kedvezően befolyásolhatja a bankok hitelkamatait, amely illeszkedik az MNB új növekedési programjába. Erre is csak azért kerülhetett sor, mert az elért árstabilitás és a pénzügyi egyensúly már a jegybankot támogatja, és egyfajta biztosítékként szolgál további lépéseihez. Természetesen ezek a folyamatok nem egyik napról a másikra mutathatnak pozitív hatást, de például az európai uniós támogatások lekötésének utolsó esztendejében kulcsfontosságú lehet a szerepük a magyar önrész biztosításánál. Másrészt az alacsony infláció azt is jelzi, hogy a lakosság még mindig a korábban – főként devizában – felvett hiteleit törleszti, így a kereslet is egészen addig visszafogott lesz, amíg az ország ki nem kapaszkodik a hitelcsapdából. Nem megy egykönnyen.

Szabó Anna

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.