Nem szégyelljük magunkat!

A múlt héten elhangzott brüsszeli fenyegetések, illetve a kormány pénteken bejelentett 265 milliárd forintos zárolási terve alapján azt hihetnénk, hogy Magyarország nemzetgazdasági minisztere jelenleg nem Varga Mihály, hanem a finn liberális Olli Rehn, az unió pénzügyi biztosa.

Magyar Nemzet
2013. 05. 12. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most viszont – nagyon úgy tűnik – mi örököltük meg Ollit a finnektől, aki jó ideje azt játssza, hogy Budapesten, a József nádor téren is ő dirigál. És ez nekünk nem nagyon tetszik. A derék finn nem először téved hazánkkal kapcsolatban, és eddig mindig úgy hibázott, hogy mi húztuk a rövidebbet. Tavaly is felsült az előrejelzéseivel, mert kiderült, hogy az általa jósolt három százalék feletti államháztartási hiányunk (ki ne tudná már ezt a számot Magyarországon?) végül 1,9 százalékos lett. Túlteljesítettük a célt, és Olli erre az évre is kapott tőlünk egy szép, kiegyensúlyozott pénzügyi mérleget.

Mivel ebbe nem tudott belekötni, kitalálta, hogy majd 2014-ben lesz itt egy kis eltérés, mondjuk úgy 0,3 százalékpont körüli, és mostantól ezért aggódik. Ebből pedig számunkra az következik, hogy továbbra is fenntartja ellenünk a túlzottdeficit-eljárást, és még egy évig ott üldögélhetünk az uniós szégyenpadon. Ha belegondolunk, nem is vagyunk rossz társaságban, mert a 27 tagállam közül 20 velünk együtt szorong ezen a kínpadon. Például a csehekkel és az olaszokkal is megosztjuk az eljárás szégyenét, ami így már talán nem is olyan lehangoló. Olli csináltatott nekünk egy hosszított padot, hogy az osztályteremnyi nebuló előtt felmehessen a katedrára és osztályozzon.

Most éppen azon kell munkálkodnunk, hogy ha kihív minket felelni – mint az nemsokára várható –, akkor ne kapjunk egyest, és ne kelljen visszakullogni a 2004 óta melegen tartott helyünkre. Velünk vizsgázik majd Románia, Lettország, Litvánia és Olaszország: ők már kaptak egy-egy fejsimogatást José Manuel Barroso iskolaigazgató úrtól – nekünk meg csak ideszólt Olli, hogy „fussunk még egy kört”. Ezt futottuk meg pénteken, amikor a nemzetgazdasági tárcavezető bejelentette: brüsszeli követelésre zárolnak kiadásokat, és elhalasztanak beruházásokat. Varga Mihály egyúttal azt is jelezte, hogy az EU kérése indokolatlan, szükségtelen, igazságtalan és méltánytalan.

Mert idestova három éve a kért szint alatt tartjuk a deficitet, úgyhogy illendő lenne végre kivenni minket az eljárás alól. Mondjuk úgy, ahogy tették tavaly Málta esetében, amely ellen magasabb hiány mellett is megszűnt az eljárás – de hát vannak kivételek. Ha elnézzük, hogy mely tagállamok mikor kerültek erre az úgynevezett szégyenpadra, láthatjuk, hogy az egész eljárási cirkusznak nem sok köze van a valós számokhoz. Mert hogyan lehetséges, hogy évekig csak Magyarországot térdepeltették kukoricán, miközben mások sem a háromszázalékos hiányt, sem az államadósságra vonatkozó 60 százalékot nem tartották? Nem akarjuk az olaszokat bántani, de hát mégiscsak a kért szint dupláját hozták öszsze adósságból, mégsem hederített rájuk senki. Sőt, a görögök eszeveszett túlköltekezését és 130 százalékos eladósodottságát is 2009-ig (!) nézte tétlenül Brüsszel. Hogy is van akkor ezekkel a századszázaléknyi különbségekkel, amit rajtunk oly szigorúan számon kérnek? És milyen erkölcsi alapon eszkábálhat össze egy „szégyenpadot” az a bizottság, amely nemrég – alapjogok ide, alapértékek oda – elvette a ciprusiak bankokban tartott megtakarításait?

Reménykedhetünk a korrekt eljárásban, de azért ne éljük bele magunkat túlságosan.

Szabó Anna

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.