Sosem elég!?

Az Európai Bizottság tegnap közzétette azt a gazdasági-pénzügyi előrejelzést, amelyből kiderül, hogy Brüsszel továbbra sem bízik abban, hogy hazánk idén és jövőre is a bűvös háromszázalékos hiánycél alatt marad.

Magyar Nemzet
2013. 05. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az viszont mindenkit meglepett, hogy megint ott húzták meg a határt, ami alapján júniusban döntenek a hazánk ellen 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről vagy folytatásáról. Ismerős forgatókönyv: a tavalyi év – amelyben egyébként két (!) százalék alá sikerült szorítani a hiányt – szinte végig arról szólt, mit kellene tennie a magyar kormánynak, hogy 2013-ban lekerüljön végre Európa szégyenpadjáról. Az unió észrevételeit minden alkalommal figyelembe vette a kabinet, és ennek megfelelően hajtott végre több száz milliárdos kiigazítást az idei büdzsé tervezetében.

Akármit csinálunk, sosem elég – fakadt ki Orbán Viktor tavaly októberben, miután a bizottság újabb kifogásokat talált a három százalék tartásával kapcsolatban. A miniszterelnök végül azt kérte az Európai Uniótól, mondják meg ők, hogy mennyi hiányzik, és azt mi elő fogjuk teremteni. Talán nem volt szerencsés külön hangsúlyoznia, hogy mindezt a bankadó, a közművagyonadó vagy az energiaadó emeléséből, illetve az online szerencsejáték adóztatásának bevezetéséből finanszírozzuk. Vagyis olyan forrásokból, amik – brüsszeli lobbistákkal jól ellátott – nemzetközi cégek érdekeit sértik. Orbán tegnapi rádióinterjújában nem akarta megelőlegezni az országjelentés tartalmát, de ne legyen szemernyi kétségünk sem afelől, hogy a mostani – egyértelműen politikai – döntés mögött főleg ezen érdeksérelmek állnak.

A kormányfő tegnap arról is beszélt, hogy Magyarország megtette a magáét, így ha az unió tartja magát alapelveihez, különösen az egyenlő elbírálás és az igazságosság eszméjéhez, akkor meg kell szüntetnie az országgal szemben 2004 óta folyó túlzottdeficit-eljárást. A valódi kérdés, hogy Európa mennyire tartja magát ezekhez az alapelvekhez. Éppen a múlt héten lehettünk szemtanúi annak, hogy egy előre megírt forgatókönyv alapján javasolta az Európa Tanács szakbizottsága a strasbourgi szervezet magasabb fórumainak a hazánk elleni monitoringeljárás megindítását.

Hiába nem volt elég megalapozott az előterjesztés, hiába kérték, hogy várják meg a magyar jogállamisággal kapcsolatos egyéb jelentéseket, a balliberális többség úgy döntött, hazánk megfigyelésére tesz javaslatot. Szinte hetente tapasztalhatjuk azt is, hogy a bizottságon kívül, az Európai Parlament, vagy éppen az ET alá tartozó velencei bizottság olyan részleteket kifogásol a magyar alaptörvény negyedik módosításában, amelyek más uniós tagállamok jogrendszerében háborítatlanul működnek. Közbevetőleg jegyzem meg, hogy mindezen bizottsági jelentésekről júniusban várható végleges döntés. Akkor, amikor – mindennek csúcspontjaként – a túlzottdeficit-eljárás ügye is napirendre kerül. Aligha véletlen egybeesés.

A kettős mércét tapasztalhattuk meg tegnap akkor is, amikor többek között a Nemzetközi Valutaalap minden feltételét szó nélkül teljesítő Romániát említették azon országok között, amelyek egyértelműen kikerülhetnek a túlzottdeficit-eljárás alól. Nekünk maradt az esély. Ahogy Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős alelnöke fogalmazott: ehhez új intézkedések bejelentését várják a magyar kormánytól.

Ugye ismerős forgatókönyv?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.