„Minden híradás a Fidesz lehetséges kizárásról teljesen hamis. A tagsággal kapcsolatos döntések a Néppárt, és nem európai parlamenti frakciója hatáskörébe tartoznak. A képviselőcsoport tagjai ezért nem is tárgyalhattak a Fidesz eltávolításáról” – nyilatkozta a Heti Válasznak Wilfried Martens volt belga miniszterelnök, az Európai Néppárt (EPP) elnöke.
Martens – a teljes terjedelmében a lap csütörtöki számában megjelenő interjúban – a negyedik alkotmánymódosítással összefüggésben azt mondta: a magyar kormányfő most is világosan kijelentette, ha az alaptörvény néhány eleme ellentétes az EU-joggal, az Európai Bizottság ajánlásaival, időben és megfelelő módon lépni fog. Szerinte a Néppárt európai parlamenti frakciója szilárdan a Fidesz mellett áll, és nem a magyar ügy ismételt előkerülése, hanem a politikai ellenfelek által terjesztett tévinformációk miatt van egyfajta fásultság a brüsszeli parlamenti frakcióban. Az Európai Néppárt belső viszonyairól szóló cikkéből kiderül: az RTL Klubot is birtokló Bertelsmann sajtókonszern veteránjai alkotják a Fidesz-kritikus tábort az Európai Néppártban.
Jelzik: az 1980 óta európai parlamenti képviselő Elmar Brok, Magyarország egyik legerőteljesebb kritikusa a Néppártban 2011-ig a Bertelsmann sajtókonszern alkalmazottja volt, a német lapok rendszeresen a vállalat lobbistájaként emlegetik, és Viviane Reding uniós biztos kabinetfőnöke, Martin Selmayr is „Bertelsmann-veterán”. Márpedig a honi médiapiaci változások egyik vesztese az RTL Klubot tulajdonló német médiamamut, amely például a fizetős politikai hirdetések tilalma miatt a jövő tavaszi választási kampányban vélhetően milliárdos összegtől esik el – írta honlapján a Heti Válasz.
Azt már a Magyar Nemzet és az Új Magyar Szó Online írta meg, hogy Viviane Reding magánakciója lehetett az a híresztelés, hogy az Európai Néppárt dubrovniki ülésén szóba került a Fidesz kizárása a pártcsaládból. Az erdélyi lap verziója szerint az Európai Néppárt vezetőségi ülésén Joseph Daul, az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője, Antonio López-Istúriz White, az EPP főtitkára és Reding a Fidesznek az EPP-ből való esetleges kizárásáról beszélgetett. A Magyar Nemzet ezek mellett megtudta azt is, hogy a híresztelések „gyártásában” Reding kabinetfőnöke, Martin Selmayr is részt vett.
Szerdán újságírói kérdésre Viviane Reding egyébként azt mondta, viszonylag gyorsan végez majd a magyar alaptörvény márciusban elfogadott negyedik módosításának jogi értékelésével az Európai Bizottság. A Fidesznek az Európai Néppártból való kizárásával kapcsolatos sajtóhírekről is kérdezték, ám Reding erre mindössze annyit felelt, hogy nem óhajt a sajtóban megjelent spekulációkba bekapcsolódni, az Európai Néppártot érintő kérdésekben pedig a párt hivatott dönteni, nem az Európai Bizottság.
Az Új Magyar Szó Online forrásai szerint Redingnek az volt a célja, hogy saját pozícióját javítsa: a luxemburgi biztos ugyanis kinézte magának José Manuel Barroso jövőre megüresedő EB-elnöki székét. Az Index cikke ezt kiegészítette azzal, hogy a néppárti és szocialista körökben is helyezkednie kell, mert az EPP francia tagjainál nem szerzett jó pontokat, amikor Twitter-üzenetében üdvözölte Nicolas Sarkozy választási bukását. Az Index úgy látja: Reding az elnökség megszerzése érdekében igyekszik a néppárti frakcióban vitákat kiváltó Fideszt elszigetelni, sőt akár kizáratni is.
Nehezítheti Reding dolgát a Fidesszel szemben az is, hogy a nagyobbik magyar kormánpárt adja az EP néppárti frakciójának több mint öt százalékát, 271 képviselőből 14-et. Ennél többet csak a német, a spanyol, a lengyel, az olasz és a francia jobboldal delegál Brüsszelbe, illetve Strasbourgba.
Navracsics korábban arról beszélt, hogy Reding részrehajló, „kifejezetten és tendenciózusan Magyarország-ellenes nyilatkozatokat tesz”, amivel sérti a részrehajlás-mentesség követelményét, holott egy uniós biztos „nem politizálhat”. Mint azt az MNO korábban megírta, a hazánkkal szemben kifejezetten ellenséges hangnemet használó biztos számos alkalommal bizonyította már alkalmatlanságát.
Tulajdonképpen az Európai Néppártot bomlasztják az unió baloldali pártjai, amikor Magyarországot támadják – mondta a Magyar Hírlapnak Hankiss Ágnes fideszes európai parlamenti képviselő. A lap csütörtöki számában megjelent interjúban a politikus úgy fogalmazott: ennek az eszköztárnak a felhasználása kifejezetten a kommunista titkosszolgálatokra jellemző.