Reding kiszúrta magának Magyarországot

Navracsics Tibor szerint az uniós biztos részrehajló Magyarországgal szemben. Azonban nem csak hazánkban „verte ki a biztosítékot”.

WA
2013. 04. 09. 13:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Viviane Reding uniós biztos részrehajló Magyarországgal szemben – jelentette ki Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden Budapesten, újságírók előtt. A biztos politikai szerepet vállal, amikor egy tagországot „kiszúr” magának, pedig Magyarország ugyanolyan jogokkal bír, mint az unió többi tagállama – hangsúlyozta a miniszter, miután részt vett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara konferenciáján. Arra az újságírói kérdésre, hogy Reding alkalmas-e a biztosi pozíció betöltésére, Navracsics Tibor úgy válaszolt: „ezt nem nekem kell megítélnem (...), de alapvetően megingott a bizalmam”.

A miniszter felidézte, hogy a biztos nyilatkozatai a tények hiányos ismeretéről árulkodnak, a valóságnak nem megfelelően hivatkozik egyes dokumentumokra, például a kettőjük közötti levelezés kapcsán. Továbbá a magyar kormánypárti politikus szerint téves az uniós biztosnak az a hivatkozása is, hogy a bírák nyugdíjazásával kapcsolatos európai bírósági döntés a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét érintené, hiszen a luxembourgi székhelyű uniós szerv csupán azt állapította meg, hogy a magyar szabályozás kor szerinti diszkriminációt okoz. Navracsics Tibor ezzel kapcsolatban hozzáfűzte: a biztos álláspontja politikai „csúsztatás, amit vissza kell utasítani”.

A Tobin-üggyel kapcsolatban a miniszter megjegyezte, hogy vannak félelmei, mert annyi kellemetlenség történt már az eset kapcsán. A közelmúltban hozták nyilvánosságra, hogy a két kisgyermek halálát okozó gázolás miatt egy évtizede jogerősen elítélt ír férfi visszatérne Magyarországra, hogy megkezdje 11 hónapos szabadságvesztés büntetését. Ezzel kapcsolatban Navracsics Tibor elmondta, hogy az ír igazságügyi minisztérium a napokban felvette a kapcsolatot a magyar tárcával, egyeztetések folynak, de jogilag nem kényszeríthető ki a jogerős ítéletben kiszabott büntetés végrehajtása. Navracsics Tibor hozzáfűzte, hogy amíg hivatalban van, „ez az ügy nem fog nyugodni”.

Viviane Reding március 9-ei Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúja nem csak hazánkban „verte ki a biztosítékot”. A European Voice is felfigyelt Reding furcsa megnyilvánulásaira hazánkkal és a Tobin-üggyel kapcsolatban. A European Voice nemrégiben The peculiarities of Viviane Reding (Viviane Reding furcsaságai) címmel közölt írást a témában.

Mint ismert, a jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós polgárságért felelős európai biztos március 9-én a Frankfurter Allgemeine Zeitung német lapban Magyarországot hozta fel példaként, amikor arról beszélt, hogy még nem bízhatnak egymás igazságszolgáltatási rendszereiben az uniós tagállamok, illetve azok polgárai. Reding az interjúban a Tobin-üggyel hozakodott elő, és megemlítette, hogy a magyar igazságügy-miniszter az elmúlt évben többször is panaszkodott nála, amiért Írországban a legfelsőbb bíróság vonakodik kiadni egy halálos gázolással elítélt ír állampolgárt. Úgy fogalmazott: „személyesen nem lepett meg”, addig a pontig ugyanis Magyarország számos olyan döntést hozott, amely kérdéseket vet fel a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét illetően. Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter az interjú után élesen bírálta az európai biztost, amiért párhuzamot vont egy egyedi esetben hozott ítélet végrehajtása és az igazságszolgáltatás függetlenségének megítélése között. (Francis Ciarán Tobin egyébként azóta bejelentette, kész letölteni büntetését.)

A European Voice az ügy kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy Navracsics Tibor és Orbán Viktor a jogos felháborodás mellett tulajdonképpen elégedettek lehetnek, hiszen Reding szerint Magyarország részéről az Európai Uniói jogrendszerére mért legnagyobb fenyegetés az, hogy megpróbál megvádolni egy férfit, aki két gyermek haláláért felelős. A szerző hozzáteszi, rejtélyes, hogy Reding miért ezzel az egyébként 2000-ig visszanyúló üggyel akarta demonstrálni, hogy a magyar igazságszolgáltatás jelenleg nem független. A European Voice a választ a fejetlenségben látja, és úgy véli, Redinget megérteni amúgy is hálátlan feladat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.