Ortodox lépés

Az Orbán-kabinet életbe léptetett már egy jelentős hatással járó, kifejezetten ortodox intézkedést is.

2013. 12. 08. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz már a 2010-es választási kampányban egyértelművé tette, a foglalkoztatás bővítését tartja a legfontosabbnak, és minden döntésével közvetve vagy közvetlenül ezt a célt szolgálja. Ennek fényében az adórendszerben elindult a hangsúlyváltás, és a munkavállalás helyett a fogyasztásra terelték a nagyobb terhelést. A személyi jövedelemadó egyetlen, tizenhat százalékos kulcsa azt üzeni, érdemes több munkát vállalni, azt az állam nem bünteti nagyobb mértékű elvonással. A teher alacsony, de azt mindenkinek kell fizetni. Azoknak is, akik eddig nem járultak hozzá a közteherviseléshez, de a közszolgáltatásokat ugyanúgy igénybe vették, mint mindenki más. A több mint egymillió, minimálbérre bejelentett munkavállaló korábban havonta hétszáz forint adót fizetett. Nyilván ez sem volt fenntartható, ráadásul sokaknak zsebbe csúszott a pluszpénz.

Az egykulcsos személyi jövedelemadó kiteljesítésében azt sem lehet mondani, hogy kiszámíthatatlanság jellemzi a kabinet döntéseit. Ez ebben az esetben olyannyira igaz, hogy már azt is lehet sejteni, merre visz tovább az út. Egyre többet hallani kormányzati körökből, hogy egy számjegyű lesz a személyi jövedelemadó. Erre már Orbán Viktor miniszterelnök is többször utalt, legutóbb Japánban. Akkor a nemzetgazdasági miniszter is megerősítette, van alapja a teher tíz százalék alá csökkentésének. Varga Mihály jelezte azt is, erre középtávon nyílhat lehetőség. A középtáv pedig nagyjából három évet jelent.

Nézzük meg, mi kellene ehhez, és milyen eredményeket hozna ez a lépés! Azt a kormány már nehezebb körülmények között is bizonyította, képes arra, amire elődei soha nem voltak: három százalék alatt tudja tartani a költségvetés hiányát. Abban nem lehet kétségünk, a gyeplőt a következő években sem engedi el a kabinet. A másik fontos feltétel a gazdasági növekedés. A számok azt mutatják, beindultak a motorok. Ezt Brüsszel is elismeri, az Európai Bizottság fokozatosan gyorsuló magyar bővüléssel számol a következő évekre. Ennek hatásaként tovább emelkedik majd a legális foglalkoztatottak száma, amely vélhetően már az idén átlépi a négymilliós küszöböt. Ez azt jelenti, hogy többen élnek bérből, így többen is fizetnek adót. Ennek eredményeként Magyarországon megvalósulhat az, amiről eddig csak álmodozni lehetett: sokan fizetnek kevesebbet. Az egyik legnagyobb gond ugyanis az, ha kevesen adóznak, de sokat.

Érdemes azt is kiemelni, hogy nemzetközi összevetésben a jelenlegi, tizenhat százalékos kulcs is jelentős versenyelőny hazánknak. Ezt lehetne tovább erősíteni a kedvező társasági adó fenntartása mellett. Ahogy lehetőség lesz rá, el kell indítani a munkát terhelő járulékok csökkentését is, amit célzott körben már meglépett a kormány, méghozzá a munkahelyvédelmi akcióterv részeként. Egy szó mint száz, ha beérnek az eddigi intézkedések hatásai, és nem lesz veszélyben a költségvetési egyensúly fenntartása, akkor minden bizonnyal egy számjegyű lesz a személyi jövedelemadó. Megelőlegezhető, a választási kampányban is vita lesz erről, de az elmúlt időszak eredményeire alapozva nem kell attól tartani, hogy ha a Fidesz–KDNP folytathatja, ez a terv elsikkad majd. Attól meg pláne nem, hogy az adócsökkentési ígéretből adóemelés lesz. Az a szocialisták „bravúrja” volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.