Orbán egy számjegyű szja-t szeretne

Ismét kiállt az egy számjegyű személyi jövedelemadó mellett a magyar miniszterelnök.

WL
2013. 11. 22. 5:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos látogatáson Japánban tartózkodó kormányfő pénteken Tokióban, a Japán Üzleti Szövetség (Keidanren) és a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) által szervezett Japán–Magyar Üzleti Fórumon, mintegy százötven – köztük több mint hatvan magyar – üzletember előtt tartott beszédet.

Elmondta, hogy a magyar egy egykulcsos, 16 százalékos, családi adórendszer. Hozzátette ugyanakkor, hogy ő azok közé tartozik, akik szerint a jövedelemadó rossz dolog, ezért „nullaszázalékos” szja-kulcsot szeretne, ami ugyan jól hangzik, de jelenleg nem lehetséges. Bízik azonban abban – folytatta –, Magyarország képes lesz elérni, hogy egy számjegyű legyen az szja.

A mostani magyar adórendszer lényege, hogy a jövedelmek helyett a fogyasztást terheli. A jelenlegi rendszerben az adózók felső húsz százaléka fizeti a személyi jövedelemadó mintegy hatvan százalékát, tehát az adó többségét jelenleg is a jómódban élők fizetik, nem ebben van a változás lényege. A 2011 előtti adórendszer kifejezetten büntette a gazdasági szereplők teljesítményét, eredményeit és túl sokat követelt a legálisan munkát vállaló polgároktól, ráadásul „tömegek előtt tárta nagyra az adócsalás kapuját”.

A szintén Tokióban tartózkodó Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter ezzel kapcsolatban később elmondta: lehetségesnek tartja, hogy három éven belül csökkenjen Magyarországon a személyi jövedelemadó mértéke.

„Én is azt szeretném, hogy ha minél hamarabb akár egy számjegyű lenne a jövedelemadónak a kulcsa, de egyelőre nem látom a forrását annak, hogy az így kieső bevételt milyen kiadáscsökkentéssel vagy más bevételek növelésével lehetne előteremteni. Márpedig 2014-ben és 2015-ben is szeretnénk, ha a gazdaság teljesítménye alapján a költségvetés hiánya három százalék alatt maradna” – mondta Varga Mihály.

Arra, hogy milyen időtartamban kell gondolkodni a 10 százalék alatti szja bevezetéséről, a tárcavezető azt válaszolta: „Középtávon ez mindenképpen egy reális cél”.

Szintetikus gumit gyártó vegyes vállalat létrehozásáról állapodott meg a Mol és a Japan Synthetic Rubber (JSR): az 51 százalékban japán, 49 százalékban magyar cég Tiszaújvárosban működik majd – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Tokióban, az Abe Sinzó japán kormányfővel folytatott tárgyalása után.

 

A Tokióban tartózkodó magyar politikai-üzleti delegáció tagja, Szijjártó Péter a beruházásról szólva magyar újságíróknak kiemelte, hogy az egyik legnagyobb magyar cég és egy rendkívül innovatív, korszerű technológiát képviselő japán vállalat hozott létre közös üzletet.

 

Az alapvetően zöldmezős beruházásként létrejövő üzemben mintegy százan dolgoznak majd, de már az építkezéssel is jó néhány új munkahely létrejön Tiszaújváros térségében, ahol ez különösen fontos – nyilatkozta.

Orbán Viktor angol nyelvű előadásában szólt arról is, Magyarország és Közép-Európa támogatja, hogy minél hamarabb megszülessen a Japán és az Európai Unió közötti szabad kereskedelmi egyezmény.

A magyar–japán kapcsolatokról szólva a miniszterelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy a két ország kormányának szemlélete a válsággal és annak kezelésével kapcsolatban számos hasonlóságot mutat.

Jonekura Hiromasza, a Keidanren elnöke köszöntőjében azt mondta, időszerűnek tartja a miniszterelnök tokiói látogatását, hiszen a magyar gazdaság – amely gyorsabban nő az európai uniós átlagnál – már kilábalt a válságból, ami kedvezően hat a japán–magyar gazdasági kapcsolatokra is.

Az üzleti szövetség vezetője emlékeztetett, hogy számos japán vállalat működik Magyarországon, a két ország gazdasági együttműködése pedig folyamatosan fejlődik.

A Japánba látogató magyar delegáció tagjaként Szijjártó Péter arról beszélt, hogy a kormányfő kíséretében több mint hatvan magyar üzletember utazott Japánba. Ezzel kapcsolatban – utalva arra, hogy korábban több más, Magyarországtól keletre eső országba is jelentős üzletember-delegációval érkezett a miniszterelnök – úgy fogalmazott: a keleti nyitás célországaiban az államok közötti jó politikai kapcsolat, a kölcsönös bizalom jelentősen hozzájárul a magánpiaci szereplők üzletkötéseinek sikerességéhez. Ráadásul az ilyen utakon köttetett üzletekkel jelentős exportnövekedés érhető el – hívta fel a figyelmet.

A HITA tájékoztatása szerint a kormányfőt kísérő – 55 cég képviseletében – 61 magyar üzletemberből álló delegáció főként a járműipar, az információs technológia, az élelmiszer- és boripar, illetve a gép- és fémipar területéről érkezett.

Orbán Viktort az üzleti fórumon tartott előadása után a császári palotában audiencián fogadta Akihito császár és felesége, Micsiko császárné.

Ezután megbeszélést folytatott Tokióban Takada Sigehiszával, a Takata Corporation járműipari beszállító vállalat elnök-vezérigazgatójával, később pedig Szuzuki Oszamuval, a Suzuki Motor Corporation vezetőjével.

Orbán Viktor délután – japán programja zárásaként – Kiotóba látogat, majd szombat este érkezik haza Budapestre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.