Újabb sikertörténet: magyar–japán vegyesvállalat jön létre

Szintetikus gumit gyártó vegyesvállalat létrehozásáról állapodott meg a Mol és a Japan Synthetic Rubber.

MD
2013. 11. 21. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor sikertörténetnek nevezte a beruházást, amely várhatóan száz új munkahelyet teremt majd. Felidézte egyúttal, hogy a múlt héten egy másik japán székhelyű cég, a Takata járműipari beszállító vállalat gyárat épít Miskolcon, ezzel mintegy ezer új munkahelyet hozva létre. A kormányfő köszönetet mondott a japán befektetőknek, jelezve, hogy a magyarországi japán befektetések értéke 3,5 milliárd euró, a külkereskedelmi mérleg pedig folyamatosan javul.

A mintegy háromnegyed órás megbeszélés után a magyar miniszterelnök üdvözölte, hogy Japán a stabilitás és a béke érdekében aktívabb szerepet játszik a jövőben a nemzetközi politikában. A japán diákoknak szóló magyar ösztöndíjprogramot ismertetve felidézte, hogy korábban, 1997-ben ő maga is egy ösztöndíjprogram keretében járt Japánban. „Egy évvel később miniszterelnök lettem, és a munkámban rengeteget segített ez az ösztöndíjprogram, és az a tudás, amelyet itt gyűjthettem össze. Az igaz, hogy nem minden magyar fiatalból lesz miniszterelnök – különösen remélem, nem hamarosan –, de abban biztos vagyok, hogy mindannyiuk számára hasznos, ha ilyen programokban vehetnek részt” – fogalmazott.

Sajtónyilatkozatában Abe Sindzó is kiemelte a Magyarország és Japán közötti gazdasági együttműködés elősegítésének fontosságát, és reményét fejezte ki, hogy tovább fejlődnek a gazdasági kapcsolatok. A tárgyaláson megerősítették azt is, együttműködnek abban, hogy Japán és az Európai Unió minél hamarabb megkösse a szabadkereskedelmi megállapodást – mondta a japán kormányfő.

Szorgalmazta egyúttal, hogy a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) és Japán tovább fejlessze együttműködését, amellyel kapcsolatban Abe Sindzó – aki júniusban részt vett a visegrádi országok kormányfői csúcstalálkozóján, Varsóban – emlékeztetett arra, hogy 2014 a V4 és Japán közötti úgynevezett csereév lesz. A japán miniszterelnök is üdvözölte, hogy a magyar kormány létrehozott egy ösztöndíjprogramot száz diák számára. Abe Sindzó szólt arról is, a tárgyaláson „a proaktív békeelv alapján” kifejezte határozott szándékát, hogy „Japán aktívan hozzájárul a térség és a világ békéjéhez és stabilitásához”.

A nyilatkozatok előtt a két miniszterelnök aláírta a Japán és Magyarország közötti új partnerségről szóló közös nyilatkozatot, amely megerősíti egyebek között a V4–Japán-együttműködést, valamint azt, hogy a japán vállalatok befektetései pozitív hatással vannak mindkét ország gazdasági növekedésére. A dokumentumban a japán fél üdvözli a magyar gazdaság stabilizálása érdekében tett erőfeszítéseket.

Emellett több – a nap folyamán már aláírt – japán–magyar megállapodást is átadtak egymásnak a két ország miniszterei, illetve államtitkárai. Ezek között volt az energetikai együttműködési megállapodás, a közös oktatási szándéknyilatkozatot, valamint a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a Japán Külkereskedelmi Szervezet (JETRO) közötti memorandum.

Még a miniszterelnöki vizit előtt Orbán Viktor köszöntőbeszédet mondott a HITA és a JETRO által szervezett üzleti fórumon, ahol ismét megerősítette álláspontját, amely szerint Közép-Európa és Németország lesz Európa növekedési motorja a következő években. A magyar gazdaság helyzetét elemezve azt mondta hallgatóságának, hogy a magyarországi egykulcsos személyijövedelemadó-rendszer a kulcs a gazdasági növekedéshez, ez a háttere a magyar gazdaságpolitika sikerességének.

Közölte, Magyarország stratégiai partnerként tekint Japánra, a kormányzat célja pedig, hogy minél több japán befektető telepedjen le Magyarországon. A tanácskozáson emlékeztetett, hogy a magyar kormánynak több japán cég is már stratégiai partnere, így a Suzuki, a Bridgestone és a már említett Takata is. A rendezvényen hosszú távú együttműködési szerződést kötött a magyarországi központú multinacionális szoftverfejlesztő vállalat, a Graphisoft és a Nikken Sekkei japán építészeti cég.

A vegyesvállalatban a JSR 51 százalékos, a Mol 49 százalékos tulajdoni részesedéssel rendelkezik majd. A Tiszaújvárosban felépülő, oldószeres eljárással készült sztirol-butadién gumit (S-SBR) gyártó új üzem évi 60 ezer tonnás gyártókapacitással rendelkezik majd, és a piaci kereslet függvényében megvizsgálják a további kapacitásbővítési lehetőséget. A termék értékesítése várhatóan 2017-ben indul meg – közölte a Mol csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A Mol az MTI érdeklődésére közölte: az beruházás tervezett költségvetése egyelőre nem publikus. A vegyesvállalat bejegyzéséhez a megfelelő európai hatósági jóváhagyások szükségesek. Ezek teljesülése után alakul ki a vállalat szerkezete, költségvetése és menedzsmentje.

A közleményben a befektetés előnyeként említik a magyarországi gumigyártók jelenléte mellett a nyugat-európai gumigyártók könnyű elérhetőségét, továbbá a kelet-közép-európai, oroszországi és törökországi piacok közelségét, ahol a gumigyártás növekedése várható.

Mint az már ismert, Orbán Viktor kedd este utazott Japánba, többek között Balog Zoltán emberierőforrás-miniszterrel és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel. A kormányfő helyi idő szerint csütörtök reggel tartott előadást a tokiói Dzsószai Egyetemen, ahol Közép-Európa helyzetéről és Magyarország euróövezethez való csatlakozásáról is beszélt. Az előadás után megnyitották a Magyar Kulturális és Turisztikai Információs Központot Tokióban, valamint Balog Zoltán oktatásügyi szándéknyilatkozatot írt alá, míg Szijjártó Péter energetikai megállapodást kötött japán kollégájával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.