A kormányszóvivő kifejtette, hogy mostanra ért be a kormány adópolitikája, az egykulcsos adórendszer mostanra tisztult le teljesen. Ennek mintegy megkoronázása a kiskeresetű családokat érintő döntés, melyről pénteken számolt be. Kifejtette, hogy az intézkedés mintegy 260 ezer családot érint, s abba a koncepcióba épül, mely a gyermekeket nevelő családokat segíti. A szóvivő felhívta rá a figyelmet, hogy a lépések a demográfiai probléma megoldását célozzák, de – a „baloldali” kormányokkal ellentétben – úgy, hogy közben nem hozzák lehetetlen helyzetbe a nemzetgazdaságot.
Giró-Szász András a mostani lépésről, mely január elsejétől lép érvénybe, elmondta, hogy egy automatizmusról van szó. A családi járulékkedvezmény igénybevételéhez új nyomtatványt nem kell kitölteniük a szülőknek, továbbra is elegendő, ha a korábbi évekből már ismert adóelőleg-nyilatkozatot átadják a munkáltatónak.
A szóvivő az ellenzéktől érkező kritikákra, mely szerint a kormány választási költségvetést nyújtott be, elmondta, az elmúlt három év gazdaságpolitikájának beérése miatt tudnak többet adni különböző célokra, mint például az egészségügy, az oktatás vagy éppen a családok. Hozzátette, mivel kiforrt az adórendszer, ezért nem lesznek jövőre adóemelések.
Az adósság forintos lefaragásának köszönhetően a kamatlábak folyamatosan csökkentek, az állampapírok kedvező értékesítésével pedig rossz hiteleket sikerült kiváltani. Ezeknek köszönhetően tudják például a pedagógusok bérét minden évben további tíz százalékkal emelni – fejtette ki.
Aki nem megy el a falig, az szervilis – jelentette ki a rezsicsökkentéssel kapcsolatban. Hozzátette, tartják, hogy nonprofit jellegűvé kell tenni a közműcégeket, ami nem azt jelenti, hogy a fenntartás és a fejlesztések kárt szenvedhetnek. – Ilyen rendszerek működnek Dániában és Franciaországban is – mutatott rá.
A bankok napok alatt tudtak egyoldalúan szerződést módosítani, tehát nincsen lehetetlen – mondta a kormány hónap végén lejáró „ultimátuma” kapcsán, mellyel a devizahitelesek problémáját oldanák meg. Kifejtette: céljuk, hogy nyugalmi állapotba kerüljenek az ügyfelek, úgy hogy közben ne vágják agyon a bankrendszert.