Orbán: Az EU nem egy ország

A kormányfő szerint nem várhatunk Brüsszelre vagy bárki másra, hogy tegyen valamit Magyarországért.

BuL
2013. 11. 22. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jó, hogy Magyarország egy lábon áll azáltal, hogy exportja döntően az Európai Unióba irányul, ezért nyitnia kell Ázsia felé – mondta a miniszterelnök az NHK japán közszolgálati televíziónak adott, pénteken adásba került interjújában, amelyből honlapján részleteket tett közzé a tévécsatorna. „Az export fontos. Ha megnézik az adatokat, kivitelünk 75, majdnem 80 százaléka az Európai Unió országaiba megy, ami nem jó. Úgy értem, jó, de azt is jelenti, hogy egy lábon állunk, ami nagyon instabillá tesz. Ezért egyértelmű stratégiánk van: nyitni kelet felé” – fogalmazott Orbán Viktor.

A magyar kormányfő hivatalos látogatáson tartózkodik Tokióban, ahol útja alatt több kétoldalú – egyebek mellett energetikai és oktatási – megállapodást, illetve magyarországi japán beruházásokat jelentettek be. Az NHK szerint a japán vezetők célja, hogy megvessék lábukat Közép-Európában.

Az NHK riportere emlékeztetett arra, hogy az EU szabad kereskedelmi tárgyalásokat folytat több ázsiai országgal – köztük Japánnal, amely megállapodás mielőbbi tető alá hozása érdekében való együttműködésről Orbán és Abe Sindzó japán kormányfő a héten megegyezett –, de a miniszterelnök szerint ugyanilyen fontos, hogy az egyes tagállamok egyedül is érvényesítsék érdekeiket.

„Az EU nem egy ország. Vannak területek, amelyek az unió kizárólagos jogkörébe tartoznak, például a szabad kereskedelmi egyezmények, de Európa nemzetekből áll, és a nemzetek saját gazdaságpolitikát folytatnak. Úgyhogy nem várhatunk Brüsszelre vagy bármely más fővárosra, amely nem magyar, hogy tegyen valamit hazánk érdekében ahelyett, hogy a magyarok megtennék maguk. Tehát ha befektetéseket szeretnénk, jobb kapcsolatot, azt kétoldalú alapon kell elérnünk” – jelentette ki Orbán, hozzátéve, hogy az egész európai gazdaságra jótékony hatással lesz, hogy Budapest javítja kapcsolatait Ázsiával.

Az interjúban az atomenergia is szóba került, mivel Abe növekedési politikájának egy hangsúlyos eleme az atomipari export, Magyarország pedig a paksi erőmű bővítésére készül.

A kormányfő elmondta: Európában vannak olyan országok, amelyek fel akarják adni az atomenergiát, de hazánk nem ilyen. „Ha mi, európaiak versenyezni akarunk az Amerikából vagy más területekről is érkező termékekkel a világpiacon, akkor olcsóbb energiát kell termelnünk a gazdaságunk számára” – mondta Orbán, aki az NHK japán közszolgálati televízió szerint „technológiai segítséget” vár a szigetországtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.