Kis pálya, nagy pálya

Horn Gyula MSZP-je végképp a múlté, és könnyen lehet, a Mesterházy-korszak úgy ér véget, hogy igazából el sem kezdődött.

Szerető Szabolcs
2014. 05. 26. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz–KDNP elsöprő (ezúttal ötven százalék fölötti!) győzelmét lassan természeti adottságként kezeli politikus, elemző és választópolgár, elfelejtve, hogy nem volt és vélhetőleg nem is lesz ez mindig így. Akár nyolc-tíz éve is még a kétpólusú váltógazdaság léte látszott hosszabb ideig megváltoztathatatlannak. Itt is, ott is óriási munka kellett ahhoz, hogy egymást követő demokratikus választásokon kialakuljon a jobbközép pártszövetség dominálta centrális belpolitikai szerkezet, amely – mutatis mutandis – sokban emlékeztet Tisza Kálmán vagy Bethlen István korára, a dualizmus, illetve a két világháború közötti Magyarország erőviszonyaira. Elhúzódó kegyelmi állapot ez a Fidesz számára: erős, hiteles és kormányképes kihívó nélkül vezetheti az országot. Miután pedig a leglényegesebb kérdések a következő négy évre április 6-án már eldőltek, nem csoda, hogy a kormánypárti mozgósítás sem lett átütő erejű.

A választás legizgalmasabb fejleménye vitán felül az 1990-es (!) támogatottsági szintje közelébe visszazuhant MSZP szereplése, a szocialisták baloldali hegemóniájának megtörése volt. Horn Gyula MSZP-je végképp a múlté, és könnyen lehet, a Mesterházy-korszak úgy ér véget, hogy igazából el sem kezdődött.

Mesterházy Attila verejtékes küzdelemben kiszorította Gyurcsány Ferencet a pártból, amelyben egész jól berendezkedett, vasárnap azonban minden korábbi erőfeszítése semmivé foszlott. A baloldal újrafelosztásának az MSZP sok-sok helyi politikusával együtt csak a kárvallottja lehet; az a legkevesebb, hogy Horváth Csaba minden bizonnyal búcsút mondhat főpolgármester-jelölti ambícióinak. Az eddig szektaként leírható, szélsőséges Gyurcsány-párt nagyot harapott a korábbi szocialista szavazók táborából, aminek a volt miniszterelnök okkal örülhet, ám ezzel egy lépéssel sem került közelebb a zászlajára tűzött célhoz, Orbán Viktor kisebbségbe szorításához. Ez a torta újraszeletelve sem lesz nagyobb. A mai MSZP elhúzódó agóniája, az önkormányzati választások előtti, kétes kimenetelű egyeztetések aligha változtatnak azon, hogy a választók elsöprő többsége egyszerűen nem kér a 2010 előtti világ embereiből, politikájából, ezt az ellenzéket a kormány fékje, ellensúlya szerepére sem tartja méltónak.

Most pedig élek a gyurcsányozás megmaradt lehetőségével: a Demokratikus Koalíció örömtáncot lejtő vezére az idén nemcsak a Fideszt segítette hozzá az újabb kétharmadhoz, hanem a baloldal megosztásával most Vona Gábor nyakába akasztotta az ezüstérmet. A kémbotrány koloncát tovább cipelő Jobbik hálás lehet; úgy tudja sikerként beállítani a voksolást, hogy áprilishoz képest jelentősen veszített a támogatottságából. A baloldali, balliberális erőkre leadott szavazatokat összeadva rögtön túlzásként hatnak a váltópárti szerepről szóló melldöngető nyilatkozatok. Mondhatni: a radikálisok tortája még kisebb.

A hazai felhozatalt, a riválisokat látva érthető, hogy a miniszterelnök az európai politizálás terepén keres – és talál – kihívást, vállal kockázattal és téttel bíró erőpróbát, amikor határozottan állást foglal az Európai Bizottság következő elnökének jelöléséről. Teheti, hiszen a hátországa stabil, s a Fidesz–KDNP jelentős mértékben járult hozzá az Európai Néppárt sikeréhez. Az EP-választás alacsony részvételi adatai pedig azt is jelzik: a polgárok Európa valódi döntéshozóit nem ilyenkor, hanem a nemzeti parlamentekről szóló szavazásokon választják meg. Ez a tagállamok ügyeibe beleszólni kívánó uniós intézmények helyét is kijelöli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.