Ez csak néhány internetes hozzászólás a legfinomabb bírálatok közül, amelyekkel a KDNP javaslatát fogadták a politikai események lelkes követői a fórumon, amelyet azért hoztak létre, hogy kitombolhassák magukat mindazok, akik nem szívelik az Orbán-kormány működését. Körükben a nagyobb üzletek vasárnapi nyitva tartásának vagy bezárásának kérdése már-már olyan heves indulatokat váltott ki, mint az internetadó tervezett, majd elvetett ötlete. Az írásokból süt a gyűlölet, a felhasználók vélhetően attól is frászt kapnának, ha ez a kabinet ingyen osztogatná a pénzt. A vélemények színvonala önmagáért beszél, ezért nem feltétlenül ezek alapján érdemes a KDNP újramelegített ötletét elemezni.
Az elképzelés valóban sok embert érint, ez indokolhatja a szokásosnál is nagyobb indulatokat. Többen ezt is szabadságuk korlátozásaként élik meg, holott a javaslat nem azokról szól, akik vasárnap is a négyszáz négyzetméternél nagyobb áruházakban kívánnak vásárolni, hanem azokról, akik a hét utolsó napján is ott állnak a pultban, vagy ott ülnek a pénztárgép mögött. A kisebbik kormánypárt nem győzi hangsúlyozni, nem a vasárnapi vásárlás, hanem a vasárnapi alkalmazás ellen érvel. Az a céljuk, hogy az ország lakosságának döntő többsége hetente egyszer eltölthessen egy teljes napot a családjával. Az sem mellékes, hogy több kutatás szerint az uniós államok sorában a magyarok dolgoznak az egyik legtöbbet. A kereskedelem dolgozóinak kiszolgáltatottságáról pedig jó néhány elrettentő példát halhattunk az elmúlt években.
A mérlegnek azonban van egy másik serpenyője is. A KDNP a mostanihoz hasonló javaslatát az előző Orbán-kormány idején is előterjesztette. Akkor elvetették az elképzelést, mondván, amíg nem lehet megélni heti ötnapi munkából, addig nincs lehetőség bizonyos munkahelyek bezárására. A kérdés az, hogy 2011 óta mennyit változott a helyzet. Az biztos, hogy az adókedvezményeknek, a rezsicsökkentésnek és a devizahitelesek helyzete rendezésének köszönhetően több pénz maradhat az emberek zsebében.
A belső fogyasztás is kezd magára találni, bővül a kiskereskedelmi forgalom. Ezzel együtt nem véletlenül mondta azt néhány nappal ezelőtt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, hogy hazánk még nem olyan gazdag ország, ahol a vasárnapi nyitva tartás kérdése lenne a legfontosabb probléma. Tegnap délelőtt úgy látszott, ezzel a véleményével kisebbségben maradt a kormányban, mert a kabinet támogatja a tervezett változtatást, később ezt cáfolták.
A javaslat szerint 2015. március 15-től csak a négyszáz négyzetméter alatti és családi vállalkozásként működő boltok nyithatnak ki vasárnap. A multinacionális láncok – amelyek az elmúlt években sorra nyitották meg kisebb üzleteiket is – nagyáruházai zárva maradnának. Ha azonban ezek a cégek emiatt kevesebb emberrel is el tudják látni tevékenységüket, akkor többen nemcsak vasárnap, hanem a hét többi napján is otthon maradhatnak.
Hogy ez mennyi munkavállalót veszélyeztet, pontosan még nem lehet megmondani, elhangzott már 15 ezer és 35 ezer fő is. Mi lesz azokkal a vállalkozásokkal, melyek kisebb üzleteket, éttermeket működtetnek a nagyobb áruházakban? Kiesik egynapi bevételük, míg a bérleti díjuk nem változik? Ez mind olyan kérdés, amelyről még lehetősége van a kormánynak széles körű konzultációt folytatni az érintettekkel. És persze saját magával is.