Cserbenhagyottak

Tarsolyék bukása elkerülhetetlen volt, a károsultak pedig azóta is csak várnak.

Facsinay Kinga
2016. 10. 13. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem azok ülnek a vádlottak padján, akik tönkretették a cégcsoportot – állította tegnapi védőbeszédében Tarsoly Csaba. A bukott Quaestor-vezér az évtized egyik legnagyobb kaliberű büntetőügyében vallott cége csődjéről, amelynek több tízezer kisbefektető vált áldozatává. Kár, hogy azt már nem árulta el, pontosan kik is a valódi bűnösök a politikai szálakkal átszőtt pénzügyi botrányban. Csak célozgatott a Quaestor egyik volt vezetőjére – aki ma már a vád koronatanúja. További konkrétumok helyett pedig általánosságban mutogatott az államra mint felelősre. Önmagát és tíz társát egy koncepciós per főszereplőinek állította be: szerinte azért „feketítik be” őket, hogy ne kelljen kárpótolni az ügyfeleket az állam mulasztásai miatt.

Azzal egyet is lehet érteni, hogy az állam mulasztott, de nem egészen azért, ahogyan azt a Tarsoly Csaba látja. Ő ugyanis makacsul állítja, ha nem csukják le, meg tudta volna menteni a céget. Közvetlenül a bukás előtti napokban munkatársai­val együtt kidolgozott egy reorganizációs tervet, amelyet felterjesztettek a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, és amelyet a minisztérium „egyik legfelsőbb vezetője” megvalósíthatónak vélt. Azonban – állítja Tarsoly – ezt a folyamatot megállította a Quaestor vezetőinek letartóztatása, pedig a tervük „kár és egyetlen állami forint nélkül” megoldást jelentett volna.

Sajnos van egy rossz hírünk Tarsolyék számára: a hosszú éveken át tartó piramisjáték, a GDP fél százalékának megfelelő, őrületes mértékű fiktív kötvénykibocsátás akkor sem bocsánatos bűn, ha nem tudódik ki, mert az állam segít kimászni a bajból. A bukás elkerülhetetlen volt: pénzügyi szakértők már régóta gyanúsnak találták a piacihoz képest rendkívül kedvező kamatokat kínáló Quaestor-papírokat.

Azt is hozzáteszik: már évekkel korábban észre kellett volna vennie az intő jeleket a mindenkori pénzügyi felügyeletnek, illetve a jegybanknak. Máig nincs elfogadható magyarázat arra, hogyan folyhatott az ellenőrző szervek orra előtt a kormányokon átívelő pilótajáték. De az állam vitatható szerepére utal az a hihetetlen „véletlen” is, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium háttérintézménye, a Magyar Nemzeti Kereskedőház tavaly márciusban épp a csőd előtti utolsó pillanatban vette ki 3,8 milliárd forintját a Quaestorból, ellentétben a mit sem sejtő kisbefektetőkkel.

Tarsoly Csaba most tíz társával együtt 5458-rendbeli törvénysértésért felelhet a Quaestor-ügy büntetőperében. Vajon hallották-e tegnap a valódi Quaestor-károsultak hangját, akik a pernek helyet adó Fővárosi Törvényszék előtt tüntettek a „Fidesz-maffia” ellen? A hazai viszonylatban példátlan átverés áldozatai közül még mindig tízezrek várnak kártalanításra. Hiába teremtett a kormány a Quaestor-törvény elfogadtatásával a kisbefektetők számára kivételes helyzetet, valahogy eltűnni látszik a Quaestor-vagyon, amelyből fizetni lehetne. S hogy ez kinek bűne, nem tudni: a felszámoló az összes illetékes hatóságra mutogat, amelyektől nem kapja meg a vagyonra vonatkozó adatokat.

A bírósági tárgyalás jelentette nagy nyilvánosság ellenére most nincs sok remény arra, hogy fellebbenjen a lepel a valódi kulisszatitkokról. De egyszer talán megtudjuk: a Wall Street farkasát, Jordan Belfortot is megszégyenítő csalássorozatot mennyire segítette elő, hogy Tarsoly Csaba jó kapcsolatokat ápolt a vezető kormányzati politikusokkal.

A sok ezer cserben hagyott ember is ebben reménykedik. Meg a teljes kártalanításban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.