Újra büszkének lenni

Ülünk, szinte lebegünk Kapolcs felett, no persze ez nem a mindenhatóság, hanem a körjegyzőség és a polgármesteri hivatal kiváltsága csak, tekintve, hogy tetőtéri az iroda. Innen szép rálátás nyílik – bürokratikus értelemben is – a fesztiválra. Félidőnél tart a 21. alkalommal megrendezett Művészetek völgye; míg a fesztivál sokaknak az éves nyaralást jelenti, akadnak, akik szerint a „kultúrhorda” csak kihasználja az amúgy is elszegényedett településeket. Kapolcs tavaly megválasztott polgármestere, Márvány Gyula Tiborné megnyugtatott minket, a „Völgy” otthon van a völgyben.

Muray Gábor
2011. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Polgármester asszony, röviden kezdem: jó a Művészetek völgye Kapolcsnak?
– Rendkívül röviden tudok válaszolni: jó a településnek a fesztivál.
– Borúsabb hozzáállás szerint a szervezők csak kihasználják, a fesztiválozók pedig letarolják a falut. A helyieknek semmi nem marad, csak a szemét.
– Mint minden fesztiválnak, a Művészetek völgyének is vannak ellenzői és támogatói is. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy egyértelműen a község hasznára válik a fesztivál. Van jó néhány közmunkásunk, aki napjában háromszor szedi össze a szemetet, és a hulladékszállítónk is napjában többször üríti ki a konténereket.
– Polgármestersége előtt is ön felelt a szállásokért, így a legjobbtól kérdezem: hány vendégéjszakát jelent Kapolcsnak a rendezvény tíz napja?
– Minimum hatszáz vendégéjszakát jelent, ezenkívül a vásárosok jó része is a magánudvarokban pakol ki, így a területbérlés is jelentős bevételt hoz. Az idei fesztiválon elindítottuk a kék abrosz mozgalmat, ami a vendégasztalra épít: a falusi portákon a helybeliek fogadják a vendégeket, helyi specialitásokat főznek, házi készítésű szörpöket, lekvárokat, erdőn gyűjtött gyümölcsöket, gombákat kínálnak. Köszönhetően a törvényi szabályozás megváltoztatásának (eddig erre nem volt lehetőség), a jövőben ezt egyre több falusi porta bevonásával szeretnénk bővíteni. Olcsóbban finomabbat tudunk előállítani, és legfőképpen: helyit.
– Az idén három település, Monostorapáti, Öcs és Pula nem vesz részt a fesztiválon, aminek a szervezők szerint financiális okai vannak. Ez azt jelenti, hogy a települések is beszállnak a költségvetésbe?
– Nem, a falvak nem szállnak be, nem is tudnának. Mindegyik településünk – önhibáján kívül – hátrányos helyzetű, tehát nem képes anyagilag beszállni. Annak, hogy ez a három falu az idén kimaradt, a fesztivál költségvetésének csökkentése az oka.
– Tegnap délután avatták a felújított falumalmot és molnárházat, ez is annak a jele, hogy Kapolcs a vízimalmok imázsára épít.
– Amikor Márta István megalapította a fesztivált, látta, hogy ez egy meglehetősen elszegényedett, iparral és termelőszövetkezettel már nem rendelkező település, így arra gondolt, hogy a gyönyörű fekvésű falu a kulturális turizmusban bízhatna. Ebből nőtte ki magát a Művészetek völgye is. A szervező Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet ars poeticája a kezdetektől az értékmentés összekapcsolása a turizmussal, és azt gondolom, hogy ez most már szépen láthatóan kiteljesedik. Ennek legújabb állomása a molnárház felújítása is, ebben lesz majd egy régiós közösségi tér is, aztán a Leader-központnak helyet adó csigaház is ide sorolható. Nem beszélve az írott és a szájhagyomány útján őrzött értékek továbbörökítéséről. Ez volna a település és a fesztivál célja is, belevonva persze mindebbe a helybelieket. Nekünk újra kell tanulnunk büszkének lenni a saját értékeinkre és arra a virágzó életre, ami itt volt a vízimalmok idején. Mivel mindez gyakorlatilag elfelejtődött, nagyon sokat köszönhetünk az egyletnek.
– Az lenne az igazi, ha ez az értékmentés és kulturális turizmus nem csak erről a tíz napról szólna.
– Nem is csak erről szól. Most indítunk el egy kézművespiacot, amelyet szombatonként a faluház udvarán rendezünk majd. Egyelőre kapolcsi közös piac néven működik majd helyi termelők, biogazdálkodók, kosárfonók és keramikusok bevonásával. Ezzel egy időben a faluházban kiállításokat szervezünk majd a környékbeli művészekkel, délelőtt pedig filmvetítések lesznek. Havonta egyszer egy túrát próbálunk szervezni, illetve a kék abrosz mozgalomban részt vevő porták is – felváltva – megnyílnának ezeken a napokon. A működő falumalomban bemutatjuk a helyi malmok hagyományát, a gabonafajtákat, az iskolai emlékhelyen körülbelül száz év anyagát állítottuk ki – ezt is most nyitottuk meg. És érdekes a kovácsműhely-múzeumunk – arra számítunk, hogy aki idejön, valóban megismerheti és megszeretheti a falut az év minden részében.
– A fesztiválszervezés és a faluvezérlés mellett jut idő egyáltalán a kulturális katarzisra?
– Persze, igyekszem elmenni azért a programokra is. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy szeretek évről évre új embereket megismerni. Ez fantasztikus érzés, és persze barátságok is születnek a Művészetek völgyének köszönhetően. Még ha csak évente egyszer látjuk is egymást, nagyon örülünk a találkozásnak. Én igazából ezt a forgatagot nagyon szeretem. Hatalmas dolog, hogy a kultúra eljön hozzánk.
– Visszatérve a szálláshelyekre. Minden évben azt hallom, annyian jönnek, hogy a végén nem sikerül fedett helyet találniuk. Hogy lehet ennyi fesztiválozót – a sátorozókkal együtt – elszállásolni ebben az apró faluban?
– Élükre fektetjük őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.