Magyarország helyzete nem változik

Magyarország helyzete az unió Közös Agrárpolitikájának reformfolyamatában az új költségvetési időszakban lényegében nem változik a közvetlen támogatásokat tekintve.

KG
2012. 07. 05. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár hozzátette: az EU Közös Agrárpolitikájára fordítható forrásokat a tervek szerint a jövő évi, azaz a 2013-as nominálértéken fagyasztják be. A teljes KAP-költségvetés a következő uniós költségvetési időszakra 386,9 milliárd euró lesz. Ebből az agrárgazdasági tevékenység – azaz az I-es pillér – finanszírozására várhatóan 281,8 milliárd euró jut majd.

Czerván György a témáról – azaz a KAP-refommal összefüggő agrárgazdasági és vidékfejlesztési kérdésekről – kollégájával, V. Németh Zsolttal, a VM vidékfejlesztésért felelős államtitkárával együtt tájékoztatta a bizottság tagjait.

Részletezve a közvetlen támogatások új rendszerét, Czerván György közölte: a támogatások jövő évi szinten tervezett befagyasztása alapvetően mintegy 14-15 százalékos reálérték-csökkenést jelent majd a KAP finanszírozásában a következő uniós költségvetési időszakban. Jelezte: a most regisztrált mintegy 180 ezer mezőgazdasági termelő túlnyomó többsége – számítások szerint több mint 99 százaléka – 2014 után is jogosult lesz a közvetlen támogatásokra.

Hektáronként akár 180 eurós alaptámogatás

Az államtitkár ugyanakkor utalt rá, hogy a jelenlegi rendszer megváltozik. A közvetlen támogatásoknak lesznek kötelező és a tagállamok által választható önkéntes elemei. Emellett lehetőség lesz a kisgazdaságok számára egy egyszerűsített támogatási rendszer alkalmazására is.

A kötelező elemek közé tartozik majd az alaptámogatás. Ennek mértéke Magyarországon 140-180 euró lehet hektáronként. Az úgynevezett zöldkomponenst – azaz a termelés zöldítését – szintén kötelező lesz alkalmazni, Magyarországon ez 80 euró lehet hektáronként. A kötelező elemek közé tartozik majd a fiatal gazdák segítése. Erre a közvetlen kifizetési keretösszeg legfeljebb 2 százaléka használható fel. A nemzeti tartalékba pedig az alaptámogatási felső határ maximum 3 százaléka kerülhet kötelező módon.

Az önkéntes elemek közé tartozik majd a termeléshez kötött támogatás, valamint a természeti hátrányokkal sújtott területek támogatása. Emellett számításba kell venni még a kisgazdaságok egyszerűsített támogatási rendszerét is. Ez utóbbiak támogatási mértéke 500-1000 euró között lehet. Alkalmazni kívánják ugyanakkor a támogatások sávos csökkentését is bizonyos árbevételek elérése után. Így 300 ezer euró árbevétel felett 100 százalékkal csökkenne a támogatás mértéke.

A vidékfejlesztési rendszer nem alakul át radikálisan

Az elvont összegeket a tagállamok a II. pillér, azaz a vidékfejlesztés keretében innovációra, fejlesztésre fordíthatnák. V. Németh Zsolt mindehhez hozzátette: várhatóan nem alakul át radikálisan 2014-et követően a vidékfejlesztés rendszere.

Emlékeztetett: ezen a területen prioritásként alkalmazni kell majd az innovációt, a környezetvédelmet támogató elveket, illetve a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás elveit. Emellett a vidékfejlesztésben alkalmazni kell még egyebek mellett a tudástranszfert, a versenyképességet javító, a kockázatkezelést és az erőforrás hatékony felhasználását elősegítő módszereket. Az államtitkár konkrét forrásösszegekről nem beszélt, mivel ezek még nem állnak rendelkezésre.

A bizottság tárgysorozatba vételre és általános vitára is alkalmasnak találta az állattenyésztésről szóló törvény módosításáról szóló javaslatot. Ezt Simicskó István (KDNP) országgyűlési képviselő nyújtotta be önálló indítványként annak érdekében, hogy a Magyarországon tervezett kutyakiállítás megrendezése ne kerüljön veszélybe.

Az országgyűlési képviselők ugyanakkor pártállástól függetlenül azt hangsúlyozták, hogy e területen mielőbb rendezni kell a viszonyokat a normális működés érdekében, így a törzskönyvezés kérdését is.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.