Rice elmondta, hogy az IMF kapcsolatban áll mind a magyar kormánnyal, mind az európai partnerekkel „az összes szükséges intézkedéssel kapcsolatban, beleértve az EU-kötelezettségszegésen túlmutatókat, a központi bank függetlenségének biztosítása érdekében.”
Mint azt korábban megírtuk, az Európai Központi Bank (EKB) szerint a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) vonatkozó módosított törvénytervezet nem oszlatja el az intézmény függetlenségével kapcsolatos valamennyi aggályt.
Az EKB csütörtökön közzétett jogi szakvéleményében kifejtette: örvendetes, hogy a magyar hatóságok figyelembe vették az EKB korábbi észrevételeit „a monetáris tanács tagjainak felmentési okai tekintetében”. Ugyanakkor a módosítás nem old meg minden problémát, az EKB ezért „fenntartja azt az álláspontját, hogy az MNB-törvény hatályos rendelkezései – a módosított törvénytervezetben szereplő, jó irányban tett elmozdulás ellenére – nem kellően előrevivőek a központi bank függetlenségének helyreállításához” – áll a dokumentumban.
Ugyanakkor szerdán José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy az EBjavasolja, vonják vissza a Magyarországnak járó kohéziós folyósítások részleges felfüggesztéséről hozott korábbi döntést. Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója ezzel kapcsolatos gyorselemzésében arról is szót ejtett, hogy a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban maradtak nyitott kérdések, és ezért a jegybanktörvény további módosítására lesz szükség.
Megírtuk azt is,hogy a londoni elemzők José Manuel Barroso EB-elnök bejelentése után úgy vélekedtek: több okból is „nagyon alacsony” a valószínűsége annak, hogy nem jön létre a megállapodás Magyarország, valamint a Nemzetközi Valutaalap és az EU között az új finanszírozási programról. Úgy vélik, továbbra sem kizárt, hogy még a nyáron megszületik az új IMF/EU-program.
Varga Mihály tárca nélküli miniszter a köztévé csütörtök reggeli műsorában beszélt az EU-val és az IMF-fel folytatott tárgyalások kilátásairól. Orbán Viktor a bizottság döntését szerdán úgy értékelte: helyreállhat a bizalom a magyar gazdaság iránt.
A parlament az EU és az IMF nyomására változtatott a törvényen, a módosítással azonban nem törölték az összes kifogásolt szakaszt a jogszabályból, így „egyebek között” megmaradt az a rendelkezés, hogy az MNB elnökének esküt kell tennie az alkotmányra – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitungban közölt, jegybanktörvényről szóló beszámolóban.
A The Financial Times Deutschland (FTD) című üzleti lap eközben arról ír, hogy az EB „a vitatott jegybanktörvény magyarországi módosítása után helyezte kilátásba a befagyasztott fejlesztési pénzek felszabadítását”.
A Der Spiegel egyébként meglepetésszerű irányváltásként értékelte a kohéziós pénzekről hozott szerdai brüsszeli döntést, és kifejtette: „az EU megkegyelmezett Magyarországnak és mégsem von el fejlesztési pénzeket”.
Az IMF szóvivője beszélt arról is, hogy a valutaalap nem dolgoz ki mentőprojekteket Spanyolország számára, és erre Madridtól sem kapott felkérést. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az euróövezeten belül sürgősen meg kell teremteni a kockázatmegosztás eszközeit a régió adósságválságának megfékezése érdekében.