Ettől nőhet az Orbán-kormány népszerűsége

Több okból is "nagyon alacsony" a valószínűsége annak, hogy nem jön létre a megállapodás Magyarország, valamint az IMF/EU-tandem között – jósolták szerdán londoni felzárkózó piaci elemzők.

LM
2012. 05. 30. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Citybeli elemzői vélemény szerint a tárgyalások megkezdésével most már nem is kell megvárni az uniós pénzügy- és gazdasági miniszterek tanácsának (Ecofin) június 22-én esedékes ülését, mivel az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso már szerdán közölte, hogy javasolja a Magyarországnak járó kohéziós folyósítások részleges felfüggesztéséről hozott korábbi döntés visszavonását.


A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői a befektetők számára összeállított, Londonban szerdán ismertetett helyzetértékelésükben azt valószínűsítették, hogy a hivatalos tárgyalások a valutaalappal és az EU-val júliusban, a június végi Ecofin-ülés után kezdődhetnek. Ez ugyan későbbi dátum lenne az eddig vártnál, de még így is lehetséges lenne a tárgyalások nyári befejezése – vélekedtek a ház londoni elemzői.

A labda ismét a kormány térfelén

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója ugyanakkor Barroso szerdai bejelentéséről összeállított gyorselemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy a labda „ismét a magyar kormány térfelén van”, Magyarország ugyanis eddig azon az állásponton volt, hogy a hivatalos IMF/EU-tárgyalások kezdete az Ecofin-ülés után várható. Az Európai Bizottság szerdai javaslata után azonban „miért is kellene tovább várni” a tárgyalások elkezdésével – fogalmazott az RBS vezető londoni elemzője. Ash kiemelte mindazonáltal, hogy a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban maradtak nyitott kérdések, és ezért a jegybanktörvény további módosítására lesz szükség.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni közgazdászai szerdai elemzésükben közölték: véleményük szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek „nem sok haszna származna” abból, ha „túl sokáig várna” az IMF/EU-megállapodással, mivel ez potenciálisan jelentős pénzügyi instabilitás veszélyének tenné ki a magyar gazdaságot.

Nőhet a kormány támogatottsága

A ház szerint gyors IMF/EU-megállapodás esetén a kormány támogatottsága is növekedhet, tekintettel a forintárfolyam várható stabilizálódására és a hitelköltségek csökkenésére. Mindemellett az IMF/EU-program révén már jó előre biztosítani lehetne a jövő évi devizafinanszírozási igényeket, ami tágítaná a kormány gazdaságpolitikai mozgásterét a 2014-es választások közeledtével. A cég szerint szükséges a megállapodás nyújtotta külső biztosíték ahhoz is, hogy a kormány elégséges adósságrefinanszírozási forráshoz juthasson a magántőkepiacon.


Mennyi az annyi?

A Bank of America-Merrill Lynch londoni közgazdászai közölték: alapeseti forgatókönyvükben egy 18 hónapra szóló, 8 milliárd eurós elővigyázatosságihitel-csomag szerepel. A ház szerint „normál piaci körülmények” esetén a magyar kormány valószínűleg nem kívánna lehívni a keretből, de a kibontakozó euróövezeti válság potenciális súlyossága miatt mégis lehetséges, hogy Magyarországnak fel kell majd használnia a csomag egy részét.

Más nagy londoni házak ennél majdnem kétszer nagyobb értékű IMF/EU-csomagot valószínűsítenek, ugyanakkor szintén azt valószínűsítik, hogy Magyarország használni fogja az IMF/EU-keretet, ha az jóval olcsóbb finanszírozást nyújt a piacinál.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői nemrégiben összeállított prognózisukban a harmadik negyedévre valószínűsítettek megállapodást egy 15 milliárd eurós, két évre szóló készenléti csomagról.

Finanszírozás a piacról

A ház londoni közgazdászai múlt heti újabb elemzésükben – időközben tett budapesti tájékozódó látogatásukról beszámolva – közölték: a magyar kormány a készenléti IMF/EU-megállapodás után is azt tervezi, hogy a piacról oldja meg a finanszírozást, abban az esetben, ha a devizaadósság hozama 6 százalék alá kerül. Az IMF/EU-finanszírozás ennél olcsóbb – 4-4,5 százalék –, a magyar kormányilletékesek megítélése szerint azonban „a politikai ára” lenne magas annak, ha az ország nemzetközi szervezetek finanszírozására támaszkodna – írták budapesti tárgyalásaikról a JP Morgan elemzői.

A cég londoni szakértőinek saját véleménye szerint azonban, ha a devizaadósság hozama az IMF/EU-megállapodás ellenére is 6 százalék felett maradna külső tényezők miatt, akkor a magyar kormány valószínűleg lehívna az IMF/EU-keretből, és csak „nagyon korlátozott” devizakötvény-kibocsátást hajtana végre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.