Európai Szuperliga? Mi lesz így a BL-lel és az El-lel?

Évek óta visszatérő téma egy lehetséges európai elitliga ötlete.

Énekes András
2016. 03. 16. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német Frankfurter Allgemeine Zeitung kedden megszellőztette, hogy az UEFA is beállna az európai Szuperliga ötlete mögé. Az Európai Labdarúgó-szövetség vélhetőleg az új ligával járó hatalmas pénzösszegek miatt vállalná az anyaszervezet szerepét, hiszen a korábbi hírek szerint amerikai tőkéből tervezett európai Szuperligának a világ legnagyobb presztízsű klubjai lennének a tagjai, méghozzá meghívásos alapon.

Az elitligát leghamarabb 2018-ban indíthatják el, a tervek jelenlegi állása szerint a Bajnokok Ligájához hasonlóan, hétközi fordulókban rendeznék meg – az Európa-liga és a BL mellett egy harmadik, egyfajta prémium európai klubsorozatként.

Sok kérdés azonban még tisztázatlan, hiszen olyan hírek is napvilágot láttak az év elején, hogy amerikai befektetők pénzéből hoznák létre, és a részt vevő európai topcsapatok az USA-ban és Kínában játszanák a mérkőzéseiket egymás ellen, ami azt is jelentené, hogy kiszállnának hazájuk bajnokságából. A Bayern München, a Real Madrid, a Barcelona, a Juventus, a PSG és a nagy hagyományú angol nagy csapatok tehát egy különálló versenysorozatban játszanának.

A nyártól a Manchester City menedzsereként dolgozó Pep Guardiola aggodalmát fejezte ki a hírek hallatán. „Érdekes az európai Szuperliga ötlete, de mi lenne a nemzeti bajnokságokkal? – tette fel a kérdést a Bayern jelenlegi mestere csapatának keddi sajtótájékoztatóján. – Milyen lenne a Bundesliga Bayern München nélkül vagy a spanyol bajnokság egy Real Madrid vagy egy Barcelona nélkül? Nem tudom, hogy megérné-e az UEFA vagy a FIFA nélkül szervezni egy új sorozatot. Olvastam pár dolgot a tervekről, de pontos információim nincsenek.”

Szerda reggel, alig egy nappal a Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója után máris érkezett az UEFA válasza. A Goal.com-nak a következő közleményt adták ki: „Jelenleg nincs konkrét tervezet az asztalon, éppen a következő hároméves ciklust tervezzük. Az UEFA folyamatosan értékeli a versenyeit befektetőkkel és partnerszervezetekkel konzultálva.”

A nem túl sokatmondó válasz elhárítja ugyan az UEFA konkrét szervezési szándékát, de nem is beszélhetünk egyértelmű cáfolatról. Hogy miért nem? Ha az európai szövetség égisze alatt rendeznék meg a Szuperligát, a legtöbb bevétel a csapatok mellett az UEFA-hoz kerülne. Elképesztő összegekről van szó, hiszen egy olyan versenysorozat, amelyben minden héten Bayern–Juventus, illetve Barcelona–Arsenal szintű rangadókat játszanának, hatalmas médiaérdeklődést váltana ki – a folyamatosan garantált telt ház mellett. A Bajnokok Ligájában jelenleg 1,3 milliárd eurót osztanak ki prémiumként a csapatoknak, a Szuperligában állítólag ennek az összegnek a duplája lenne az „összdíjazás”. Ez is jól mutatja, hogy a topkluboknak mindenképp megérné az új elitliga.

Az UEFA válaszában említett szervezetek közül a Karl-Heinz Rumenigge által elnökölt Európai Klubszövetség (ECA) lehet a legfőbb erő, amely a Szuperligát pártolja. Az európai klubcsapatok gazdasági és érdekvédelmi szervezete 2008-ban alakult, a korábbi Bayern-sztár Rumenigge pedig nem zárta ki egy olyan versenysorozat ötletét, amelyben spanyol, angol, német, francia és olasz topklubok kapnának meghívást, így például a Manchester United vagy az AC Milan sem esne ki az európai klubfutball vérkeringéséből, holott az utóbbi években nem mindig sikerült BL-helyeken végezniük saját bajnokságukban.

Rengeteg tisztázatlan kérdés övezi az európai Szuperligát, de egyre több sportvezető beszél róla a média folyamatos pletykái mellett. Kényes kérdés továbbá, hogy az Európa-liga és a Bajnokok Ligája jövőjét hogyan érintené, ha feléjük helyeznének egy új elitligát. Mert az már biztos, hogy van az a pénz, amiért a részt vevő feleknek és a nézőknek egyaránt megérné

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.