Füstfelhőben tért vissza a tábor, ám késelés és verekedés is beárnyékolta a futball ünnepét a szombati Ferencváros–Debrecen (2-1) mérkőzésen. Csizmadia Ervin politológus szerint minden szimbolikus, ami ma a Ferencváros háza táján történik.
– A politika szempontjából is kiemelt labdarúgóklubról van szó. Természetes, hogy mindenki jobban odafigyel rá, mint mondjuk a Vasasra vagy a Honvédra – indokolt a Digisport tévé stúdiójában hétfő reggel.
Hogy jobban néz-e ki „politikailag”, hogy béke van a Fradi háza táján, arról egyértelműen azt mondja: – Akkor nézne ki jól, ha a tábor visszatéréséhez vezető megállapodás érvénybe lépett volna, és nyugodt mederben lezajlott volna a mérkőzés. A hírekből úgy tudni, hogy egy embert majdnem agyonvertek, más kérdés, hogy kinél volt a kés – fogalmazott Csizmadia, aki szerint a történések azt az üzenetet hordozzák, hogy a szurkolói csoportoknak és a kluboknak nem sikerült normális megállapodást kötniük, „a szerződés nem lépett hatályba”. Hogy ezt az ellenzék majd valamilyen formában megpróbálja a maga politikai céljaira felhasználni, az számára nem kétséges.
A Ferencvárossal megállapodó Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül csoport vasárnap esti közleménye
Ahogy arról már a médiából értesülhettek, a Debrecen elleni mérkőzésen a hazai szektorok mögött az eddig bojkottáló szurkolói csoportoktól egyértelműen elkülöníthető szurkoló összetűzésbe került szurkolótársaival, akik közül 3 embert a nála lévő 2 db késsel (!) súlyosan megsebesített.
Egyetértünk azzal, hogy ilyen eseteknek nincs helyük a stadionokban, és elhatárolódunk minden ilyen cselekedettől.
A klubbal kötött megegyezés értelmében az esetet a közösen felállított bizottság vizsgálni fogja, és az előre lefektetett szabályok szerint el fog járni.
Az ügyben tudomásunk szerint a hatóságok is eljárást folytatnak.
A sebesült szurkolótársainknak mielőbbi felépülést kívánunk!
Pakson találkozunk!
Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül
„ a jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint 2017. november 4-én 16 óra 20 perc körül Budapesten, a IX., Üllői úton található stadionban egy labdarúgó-mérkőzés szünetében a szurkolók között eddig tisztázatlan okból verekedés tört ki. A verekedés során az elsődleges információk szerint egy ember könnyebben, kettő pedig súlyosan megsérült. Az eset körülményeit a Budapesti Rendőr-főkapitányság büntetőeljárás keretében vizsgálja.”
– A politika szempontjából egy dolog, hogy sok néző látja a Ferencváros meccseit, egy másik kérdés, hogy mi a körítés – tesz különbséget a fejlemények között Csizmadia, aki szerint a politikát figyelve az ember megtanulja, hogy egyértelműen meg kell húzni a határokat, nem biztos például az sem, hogy mindig olyan egyszerű megbékéltetni egymással is a szurkolói csoportokat.
A sportesemények és a közvélemény ilyen fokú összekapcsolása szerinte egészen Trianonig visszavezethető, amely „trauma” után egyértelműen a sport felé fordulásban látták az emberek a „kompenzálást”. – Nyugat-Európában más motorjai voltak a sport fejlődésének, ott a kapitalizálódás volt, nálunk az állami szerepvállalás – magyarázza, amiből szerinte következik, hogy az emberek épp a kapitalizálódást várják el hiába a sporttól, különösen annak fényében, hogy az állam más területeken is igen nagy mértékben van jelen.
A Fradi közleménye a 24.hu megkeresésére
Az FTC a rendőrséggel együttműködve mindent megtesz az ügy tisztázása érdekében. Az eljárás befejezéséig felfüggeszti az összes érintett szurkoló kártyáját. Nagyon sajnáljuk, ami történt. Az elmúlt három évben, amióta átadtuk a stadiont, ilyen még nem fordult elő.
Ott „újra összeér” kelet és nyugat, hogy a sportági „megaeseményekre” figyelnek az egyes országok, és próbálják az országimázs építésére használni, de olyan mértékben sehol nem jelenik meg a kormányzati klientúra a sportban, mint nálunk, még akkor sem, ha Olaszországnak például volt egy Silvio Berlusconija (Milan-tulajdonos miniszterelnök).
A „sportmániába” Csizmadia szerint mindazonáltal nem tud belebukni egy ország vezetője, főleg nem Orbán Viktor, hacsak nincs valakinél „egy papír valahol a trezorban”.