Kevesebb abortusz

2001. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegy százalékkal kevesebb művi terhességmegszakítást végeztek tavaly, mint az azt megelőző évben. A csökkenés a tizenévesek korosztályában volt a legszámottevőbb.Évtizedek óta nem volt olyan alacsony az abortuszok száma, mint tavaly: 2000-ben 58 500 művi vetélést végeztek, 7500-zal kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb összesítéséből. Kamarás Ferenc, a KSH népesedési főosztályának főtanácsadója kedvező változásnak nevezte , hogy tavaly leginkább – 15 százalékkal – a fiatalok, a tizenévesek körében csökkent az abortuszok száma. Ezt a korosztályt veszélyeztetik leginkább a művi vetélés káros hatásai – tette hozzá.Az abortuszok száma egyébként évek óta csökken Magyarországon. A javulás különösen akkor szembetűnő, ha a tíz évvel korábbi adatot tekintjük, amikor 90 ezernél is több műtétet végeztek el az orvosok.Annak ellenére, hogy a 2000. év további javulást eredményezett, az 58,5 ezer művi vetélés még mindig nagyon sok – vélekedett Kamarás Ferenc. Mint mondta: míg nálunk tavaly száz élveszületésre hatvan abortusz jutott, addig Hollandiában, ahol a legkedvezőbbek az adatok, csak 17, s a nyugat-európai átlag sem haladja meg a 34-et. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy Kelet-Európában rosszabb a helyzet, mint nálunk. Romániában és Oroszországban például ezekben az években több a művi vetélés, mint az élveszületés. Ez egyébként a 60-as évek második felében Magyarországon is előfordult.Kamarás Ferenc szerint az abortusz csökkenésének oka az lehet, hogy minden korcsoport tudatosabb a fogamzásgátlás terén, s komolyabban veszi a családtervezést. A fiatalok körében tapasztalt jelentős javulásban pedig annak is lehet szerepe, hogy körükben egyre elterjedtebb az úgynevezett esemény utáni tabletta – mondta. Megjegyezte azt is, hogy a születések és az abortuszok számának alakulása között nincs szoros összefüggés, bár az adatok gyakran megtévesztők: többször előfordult, hogy emelkedett a művi vetélések száma, s közben csökkent a születésszám, vagy fordítva. A 90-es évek adatai azonban – tette hozzá – megerősítették a szakembereket abban, hogy a két adat között nincs szoros összefüggés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.