A Dunaferr a szakmai munkára koncentrál

A Dunaferr Rt. már hosszú ideje a média érdeklődésének középpontjában áll. Először a vitatott vagyonkezelési szerződés felbontása, majd a menedzsmentváltás, a dolomitügy, végül a Dunaferr jogszerű és gazdaságos működését vizsgáló albizottság felállítása miatt került reflektorfénybe a konszern. A valódi feladatról, az acélgyártásról azonban szinte semmit sem hallani. Minderről Tóth László, a Dunaferr Rt. vezérigazgatója nyilatkozott lapunknak.

Hunyor Erna
2001. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig több mint fél év telt el hivatalba lépése óta, ám, úgy tűnik, a szakmai feladatokra alig marad ideje.
– Való igaz, hogy nagyon sok energiát emészt fel a vállalatvezetés részéről az a körülmény, hogy a Dunaferr Rt.-nek szinte naponta kell választ adnia a vállalatcsoporttal összefüggő, legkülönbözőbb kérdésekre. A parlamenti vizsgálóalbizottság legutóbbi, dunaújvárosi kihelyezett ülésén ugyanakkor nemcsak azokra a kérdésekre volt módom reflektálni, amelyeket az albizottság tagjai feltettek, hanem azokról a gondokról is szólhattam, amelyek kifejezetten szakmai alapon vetődtek fel a vállalatcsoport működését és a megoldandó feladatokat illetően. Kijelenthetem, hogy ezek olyan gondok, amelyekkel ma bármely más, Dunaferrhez hasonló, export-import oldalon egyaránt külpiacérzékeny vállalatcsoportnak szembe kell néznie. Különösen abban a perspektívában, hogy az Európai Unió belső piacának hamarosan részévé váló magyar gazdaságnak sokkal erősebb versenyfeltételekkel kell számolnia.
– Mégis, mit gondol a Dunaferr folyamatos beszámoltatásáról?
– A vállalatnak az utóbbi időben szinte folyamatossá váló hazai beszámoltatásáról leszögezném, hogy habár ez nagyon fárasztó, abban semmi kifogásolni való nem lehet jogállami keretek között. Különösen akkor nem, ha egy állami vállalatról van szó. Amiben viszont nagyon reménykedem, hogy ezek a vizsgálódások szakmai keretek között maradnak, s mentesek lesznek a politikai prekoncepciótól és a személyeskedő vitastílustól. Ugyanis az utóbbi időszakban ez volt a jellemző, és ez kifejezetten nyomasztja a Dunaferr kollektíváját. Azonban – ha szabad ezzel a fordulattal élnem – a Dunaferr Rt. által termelt acél minősége sokkal jobb, mint a Dunaferr körüli politikai vitáé.
– Hol tart az új stratégiai terv elkészítése?
– A Dunaferr Rt. új menedzsmentje tevékenysége néhány hónapja után most kerül abba a helyzetbe, hogy nekilásson hosszabb távú stratégiájának kidolgozásához. Nem arról van szó, hogy minden új vezetésnek feltétlenül valami újjal kell kirukkolnia e téren, hanem a vállalatcsoporton belüli és azon kívüli folyamatok azok, amelyek ezt megkövetelik. Csak egy összefüggést hadd említsek meg. A magyar acélipar termelékenysége egyötöde az európai uniós átlagnak. Ez azt jelenti, hogy folyamatos feladat a vállalat szervezeti struktúrájának optimalizálása és a termelési folyamat racionalizálása. Az ezzel kapcsolatos cselekvési irányokat a bizottság kihelyezett ülésén próbáltam világosan érzékeltetni. Nem véletlenül használom ezeket a kifejezéseket. A magyar acéliparban az elmúlt évtizedben végrehajtott rekonstrukciónak köszönhetően nincs túlzott kapacitás. Ezért nem szándékunk a kapacitás csökkentése, de ezt nem is kéri tőlünk az Európai Unió bizottsága sem. Ezért munkahely-leépítésektől senkinek sem kell félnie. Az azonban, hogy sok dolgon változtatnunk kell, kizárólag a vállalat versenyképességének javításával függ össze.
– Hogyan tudnak megfelelni a külpiaci elvárásoknak?
– A versenyképességünk javítása szorosan kapcsolódik az acélipar helyzetének nemzetközi folyamataihoz, mivel a vállalatcsoport külpiaci ráutaltsága igen nagy. Ezzel összefüggően országhatárokon belül is fontos teendőink vannak. Annak nagyon örültünk, hogy Európai Unió bizottsága szerint a csatlakozó országok közül egyedül Magyarország acélipara problémamentes. A bizottságnak tehát velünk semmilyen gondja nincs, szemben Lengyelországgal, Csehországgal vagy Romániával. A rekonstrukció miatt Magyarországon végrehajtott kapacitáscsökkentések következtében a magyar acélipar saját belső piacán került hátrányba, az e kötelezettségeit nem maradéktalanul teljesítő környező országok acéliparának importnyomása miatt. Sőt, ez fokozódik: a tervezett amerikai protekcionista (a hazai termelők érdekeit védő, a külföldi konkurenciát távol tartani igyekvő gazdaságpolitika) intézkedések miatt nagy a veszélye annak, hogy a közeljövőben Magyarországra terhelődhet át a támogatott ukrán, orosz export is. Egy ilyen nyomást már aligha bírna el a magyar acélipar, és az abból 80 százalékban részesedő Dunaferr Rt. A protekcionista tervek egyébként az európai piacot is veszélyeztetetik. Azt az európai piacot, amelyen realizálódik a Dunaferr teljes exportjának 75 százaléka. Azaz itt is hátrányba kerülhetünk! Szeretnénk e most kibontakozó helyzetre felhívni a magyar gazdaság vezetőinek figyelmét, és elérni azt, hogy velünk és a magyar acélipar képviselőivel leülve vegyük számba a magyar acélipar megvédésére és megőrzésére kínálkozó lehetőségeket és lépéseket.
– Mi lesz a vállalat következő feladata?
– A Dunaferr jövőbeli stratégiájának kulcseleme lesz az, hogy alaposan megvizsgáljuk helyzetünket, pozícióinkat, lehetőségeinket az EU egységes belső piacán. E belső piac jogi feltételrendszeréhez való alkalmazkodás jegyében a magyar acélipar és a Dunaferr megtette a legsürgetőbb lépéseket. A soron lévő feladat most az, hogy európai kereskedésünket kritikus szemmel vizsgáljuk meg, és ha szükséges, változtassunk az eddigi struktúránkon és módszereinken. Az acélpiacon végbemenő óriási koncetráció miatt teret veszthetünk, de ha ügyesek vagyunk, az eddigieknél jobb helyzetbe is kerülhetünk. A létrejött nagy fúziók nyomán kialakuló monopolhelyzetek érdekeltté teszik a fogyasztókat, hogy beszállítói oldalon jelentősen diverzifikálják a piacot. Ez azt jelenti, hogy az – európai mértékben kisebb nagyságrendű és ezért nagyobb rugalmasságra képes – vállalatok előtt új lehetőségek nyílnak. Minden valószínűség szerint nekünk ebbe, tehát a gyorsan alkalmazkodó, rugalmas kereskedést folytató irányba kell elmozdulnunk. A Dunaferr Rt. hatékonyságának növelése megköveteli, hogy a vezetés munkája is hatékonyabb legyen. Ez feltételezi a gyors döntési mechanizmushoz szükséges körülmények kialakítását, és a vállalat operatív irányításának egy kézben való összpontosítását.
***
Ötvenmilliárd forintos környezetvédelmi beruházás szükséges a következő öt évben – döntött a Dunaferr Rt. menedzsmentje. Ezt a társaság saját működési eredményéből nem tudja finanszírozni, ezért a kormány és az Országgyűlés vezetőivel keresik a megoldást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.