Amatőr Sakál a francia államfő ellen

Ó, valóban? – reagált Jacques Chirac francia elnök az ellene lezajlott sikertelen merényletkísérletre. Az elnök segítői és biztonsági személyzete úgy döntött, az incidens ellenére tovább folytatódhat a katonai parádé. Az eset ugyanakkor jól illeszkedik a francia államfők élettörténetébe. Charles de Gaulle ellen több alkalommal is – mindannyiszor sikertelenül – kíséreltek meg merényletet. Chirac támadója, Maxime Brunerie vallomásában többször elismételte, hogy „meg akarta ölni az elnököt… és utána lelőni saját magát”.

2002. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas tömeg és békésen beszélgető rendőrök – így jellemezhető röviden Párizs híres sugárútjának, a Champs Élysée-nek környéke 2002. július 14-én, a Bastille lerombolásának napján. A hivatalos meghívó felmutatásával akadály nélkül juthatott át bárki a rendőrkordonon, sem ellenőrzés nem volt, sem feszült figyelem. A tribünök előtt két egyenruhás posztolt, csak hogy útba tudják igazítani a sodródó tömeget. Nyugalom volt, még akkor is, amikor eldördült a lövés, amit egyébként senki sem hallott, s a helyszínen tartózkodók is csak órák múlva szereztek tudomást a tragédiával fenyegető merényletkísérletről. A sajtó is lassan reagált. A hírrádió órákkal az eset után rendkívül szűkszavúan közölte a tényeket, nem kérdezte meg a szakértőket, az utca emberét vagy a rendőrség illetékeseit.
A másnapi francia újságok látán pedig olyan érzés alakulhat ki az olvasóban, mintha az esemény mindennap megtörténne. A Liberation ugyan címlapon említi a merényletkísérletet, ám a Le Figaro számára inkább az adócsökkentés és a gazdasági reformtervek számítottak újdonságnak, nem az elnök életére törő fiatal. A Le Monde ugyan bővebben foglalkozott az eseménnyel, de egy francia újság sem tartotta az eseményt olyan fontosnak, hogy vezércikkben emlékezzen meg az „amatőr Sakálról”. Akiről egyébként Frederick Forsythe, A Sakál napja című könyv szerzője úgy vélekedett, semmiképp nem hasonlítható a Sakálhoz. „A francia merénylő tulajdonképpen helyesen döntött akkor, amikor időpontnak ünnepnapot választott, a karabély használata nyilvános helyen viszont a lehető legrosszabb megoldás volt” – kommentálta Forsyth a merényletet, hangoztatva, hogy egy ilyen fegyver másodpercek alatt észrevehető. A szakértő író szerint az amatőr támadó „komplett idióta” volt.
A legkínosabb ez lehet a rendőrség számára. A fondorlatosnak egyáltalán nem nevezhető merényletterv ellenére Brunerie egy lépésre volt célja elérésétől. Az összes kalandfilmben gitártokot használ a merénylő gonosz céljai megvalósításához, s ezzel az ósdi trükkel mégis könnyen az elnök közelébe juthatott a garázdaságért már egyszer elítélt neonáci, Maxime Brunerie. Mikor a fiatalember elővette az egyébként engedélyhez kötött fegyverét (vajon hogyan juthatott hozzá egy, a rendőrség előtt ismert garázda a karabélyhoz?), akkor sem ugrott oda a biztonsági szolgálat alkalmazottja, hanem egy ott álló civil segítségével sikerült meghiúsítani a tervet. Nicolas Sarkozy, a keménységéről is híres magyar származású belügyminiszter mindenesetre azonnal jelentést kért a rendőri figyelem lankadása miatt. A jelentések szerint egyébként Brunerie az elmúlt héten vásárolta a karabélyt, és öt lövedék volt beletöltve.
A francia évkönyvek bőven szolgálnak olyan esetekkel, amikor az elnök veszélybe került. Charles de Gaulle ellen háromszor kíséreltek meg merényletet. Egyszer autója mellett robbant bomba, máskor magányos fegyveres próbált a tábornok közelébe férkőzni. Mindhárom esetet túlélte, s mindannyiszor Algéria volt az ok, amelyért ölni készült a merénylő. A korai időkben, a II. világháború előtt két elnökkel, 1932-ben Paul Doumer-vel és 1894-ben Sadi Carnot-val is merénylő végzett, míg 1919-ben Clemenceau, 1905-ben Émile Lourbet, 1922-ben pedig Alexandre Millerand is túlélt egy-egy támadást, utóbbi éppen a július 14-i díszszemlén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.