Több mint egy hete kezdődött az a tárgyalássorozat, amelynek célja a merényletek és a büntetőakciók megszüntetése, a nem hivatalos tűzszünet létrehozása volt – mondta a szakértő. Kulailat előremutatónak tartja a kezdeményezést, mivel nemcsak a palesztin és az izraeli fél, de a fegyveres csoportosulások, a Hamász, az Iszlám Dzsihád, az el-Kasszam Brigádok valamint az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai is részt vettek a megállapodás létrehozásában. Gyakorlatilag minden kérdésben megegyeztünk, de az aláírás előtt jött a hír: Izrael megtámadta a Gázai övezet egyik legsűrűbben lakott részét – nyilatkozta a volt diplomata. Kulailat beszámolója szerint a hír hallatára azonnal szétszéledtek a résztvevők és a megállapodás elfogadásáról szó sem lehetett. Ezért mindent újra kell kezdeni, csak sokkal rosszabb feltételekkel, mint azt az utóbbi egy hét biztató fejleményei alapján remélhettük – vélte Nabil Kulailat.
A szakértő szerint népének egyetlen lehetősége az, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbírósághoz fordul és kieszközli a békefenntartók Közel-Keletre küldését. Különösnek nevezte, hogy míg a világ számos válságterületén, például Koszovóban, Macedóniában vagy Afrika számos országában kéksisakosok teljesítenek szolgálatot, addig Izraelben ez az amerikai vétó miatt lehetetlen. A szakértő úgy vélte, a két nép közötti problémákat nem tudják egymás között megoldani, mindenképpen szükségük van egy harmadik félre, amely katalizátorként segít a nézetek közelítésében.
A tanácsadó ugyanakkor kétségét fejezte ki az Egyesült Államok jelenlegi vezetésének béke iránti elkötelezettségét illetően. Mint mondta, a Bush-adminisztráció számára a legfontosabb a kisebb ellenállás felé elmozdulni, így könnyen tudja bírálni Jasszer Arafat elnököt, Ariel Saront pedig a „béke emberének” nyilvánítani. Kulailat úgy vélte, a fő gond a jelenlegi izraeli vezetéssel van, mivel Ariel Saron nem tart be semmiféle megállapodást.
Orbán Viktor: Ha péntek, akkor rádió – képek