Órákon múlott a tűzszünet

Csak az aláírás hiányzott a tűzszüneti megállapodásról, amikor megtörtént a gázai támadás – nyilatkozta lapunknak Nabil Kulailat, a Palesztin Hatóság tervezési és együttműködési minisztériumának szaktanácsadója, volt berlini palesztin nagykövet.

2002. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint egy hete kezdődött az a tárgyalássorozat, amelynek célja a merényletek és a büntetőakciók megszüntetése, a nem hivatalos tűzszünet létrehozása volt – mondta a szakértő. Kulailat előremutatónak tartja a kezdeményezést, mivel nemcsak a palesztin és az izraeli fél, de a fegyveres csoportosulások, a Hamász, az Iszlám Dzsihád, az el-Kasszam Brigádok valamint az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai is részt vettek a megállapodás létrehozásában. Gyakorlatilag minden kérdésben megegyeztünk, de az aláírás előtt jött a hír: Izrael megtámadta a Gázai övezet egyik legsűrűbben lakott részét – nyilatkozta a volt diplomata. Kulailat beszámolója szerint a hír hallatára azonnal szétszéledtek a résztvevők és a megállapodás elfogadásáról szó sem lehetett. Ezért mindent újra kell kezdeni, csak sokkal rosszabb feltételekkel, mint azt az utóbbi egy hét biztató fejleményei alapján remélhettük – vélte Nabil Kulailat.
A szakértő szerint népének egyetlen lehetősége az, hogy a hágai Nemzetközi Büntetőbírósághoz fordul és kieszközli a békefenntartók Közel-Keletre küldését. Különösnek nevezte, hogy míg a világ számos válságterületén, például Koszovóban, Macedóniában vagy Afrika számos országában kéksisakosok teljesítenek szolgálatot, addig Izraelben ez az amerikai vétó miatt lehetetlen. A szakértő úgy vélte, a két nép közötti problémákat nem tudják egymás között megoldani, mindenképpen szükségük van egy harmadik félre, amely katalizátorként segít a nézetek közelítésében.
A tanácsadó ugyanakkor kétségét fejezte ki az Egyesült Államok jelenlegi vezetésének béke iránti elkötelezettségét illetően. Mint mondta, a Bush-adminisztráció számára a legfontosabb a kisebb ellenállás felé elmozdulni, így könnyen tudja bírálni Jasszer Arafat elnököt, Ariel Saront pedig a „béke emberének” nyilvánítani. Kulailat úgy vélte, a fő gond a jelenlegi izraeli vezetéssel van, mivel Ariel Saron nem tart be semmiféle megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.