A személyes ruhaneműn kívül ide tartozik – egyebek mellett – egy videokamera, két fényképezőgép, egy gyermekkocsi, a saját ékszer vagy például száz milliliterig a parfüm is. Számos kellemetlenségtől óvhatja meg a kiutazót, ha a drágább cikkekről a kivitel előtt a határon ingyenes kiviteli nyilatkozatot töltenek ki, s azt igazoltatják a vámhivatallal. Gyakran vita tárgya, hogy mi nem számít kereskedelmi mennyiségnek: nem az a személyes, a magán- vagy a családi használatra külföldről eseti jelleggel – legfeljebb napi egy alkalommal – behozott, vagy postán, illetve fuvarozóval érkeztetett termék. A magánforgalomban behozott 1 liter alkohol, 1 liter bor, 1 liter pezsgő, 1 liter köztes alkoholtermék és 5 liter sör, a dohánytermékek közül 200 darab cigaretta, 100 darab szivarka, 50 darab szivar, 250 gramm dohány. Ezen termékek után azonban vámot kell fizetni. Nem kereskedelmi jellegű egyéb árukból fajtánként 1000 forint értékhatárig 50, ötezer forintig 20, húszezer forintig 10, negyvenezer forintig 5, százezer forintig 2, míg százezer forint felett 1 darab termék. A belföldi lakhellyel rendelkező, 16. életévüket betöltött magyar állampolgárok vámmentesen mindössze 1 doboz cigarettát, 1 liter égetett szeszt és 2 liter bort hozhatnak be hazánkba.
A magyar hatóságok a belföldi zárjeggyel ellátott jövedéki termékek – szeszes italok, dohánytermékek – kivitelében nem állítanak mennyiségi korlátot, viszont a célországban a jelentős mennyiség után akár bírságot is kiróhatnak. Többnyire gond nélkül bevihető bármelyik országba: 200 darab cigaretta vagy 50 darab szivar, esetleg 250 gramm dohány, illetve ezek 250 grammos keveréke, továbbá 1 liter égetett szesz és 2 liter bor. Fontos szabály: nem kell vámot fizetnie az utasnak, ha a magával hozott vagy feladott vámáruk összértéke a 29 500 forintot nem haladja meg. Ez a kedvezmény azonban nem vehető igénybe a darabonként 29 500 forintnál drágább árucikkek, továbbá a jövedéki termékek, így például a szeszes italok és a dohányfélék esetében. Egyébként a kedvezmény nem vonható össze az együtt utazó családtagok esetében, s többszöri beutazása esetén is csak napi egy alkalommal illeti meg az utast.
***
Enyhült a szigor. A pénzmosás elleni törvény múlt év december 20-i hatálybalépése után április elsejével enyhült a törvény szigora: amennyiben a határon átlépő személynél összesen egymillió vagy annál több forint, illetve ezzel megegyező értékű külföldi fizetőeszköz van, és ezt a határt átlépő személy nem jelenti be a vámhivatalnál, akkor cselekménye az eddigi bűncselekmény-megítélés helyett szabálysértésnek minősül. Ezért viszont maximum 50 ezer forintos pénzbírsággal büntethető. A vámosoknak és határőröknek a múlt év szeptember 11-i, az egyesült államokbeli tragédia óta még hatékonyabb és célzottabb munkát kell végezniük az ellenőrzésekben. (Cs. A.)

Kamasz hősök mentettek életet a síneknél Piliscsabán