Élete minden tizedik esztendejét fordulópontnak tekintette Kassák Lajos. A költő hét kiemelkedően fontos születésnapjához számos tárgyi emlék kötődik. Ezeken keresztül Kassák teljes munkásságáról átfogó képet kapunk.
A harmincadik, szűk körben megünnepelt évfordulóról Révai Ilka fotográfiái tanúskodnak. 1917-ben Kassák már rendszeresen közreadta verseit. Két éve jelent meg első kötete és megalapította A Tett című folyóiratot. Sajátos ritmikájú, széles hullámzású, dübörgő szabad verseivel, a futurizmusból és expresszionizmusból összeszőtt egyéni stílusával a közönség még csak ismerkedett.
1927-ben, negyvenedik születésnapján – amelyet ugyancsak fényképek sorozata örökített meg – beigazolódott Kassák jövendölése. Az Egy ember élete című munkája osztatlan sikert hozott szakmai és olvasói körökben egyaránt. Az évfordulóra emlékeztet a tárlaton is olvasható 40 év című kollázs és a Virágos fa az én negyven évem című számozott költeménye.
A születésnapokat rendszerint családi körben vagy barátok társaságában tartották. Az ötvenediket már a nyilvánosság is a művésszel együtt ünnepelte meg. Ebben az esztendőben a kritika méltatta, míg – az akkori politikai viszonyok között – az Egy ember élete utolsó kötete miatt izgatással vádolták meg és kétévnyi fogházra ítélték. Így a Zeneakadémia kistermében megtartott szerzői estet is a kettős fogadtatás hangulata hatotta át. Bensőséges levélregénye, az Anyám címére kötet miatt ismét bíróság elé állították.
Gyökeresen új politikai viszonyok között köszöntött rá a 60. évforduló. Kassák művészi nagysága tagadhatatlan, de az is, hogy az új rendszer a költő nevét és munkásságát zászlajára tűzte. A politikai vezetés ugyanis úgy gondolta, hogy a korábban antifasiszta, háborúellenes nézeteket valló művészek felkarolásával legitimálhatja magát. Támogatásukat Kassák esetében azzal fejezték ki, hogy a kulturális vezetés egyöntetűen megjelent a művész Zeneakadémián megtartott születésnapján.
Hetvenedik születésnapján műveiből kiállítás nyílt a Csók István Galériában, majd Székesfehérvárott. Képzőművészeti alkotásait egyébként 1960-ban, 1962-ben és 1963-ban Párizsban, a Denise Renée galériában mutatták be. Festményei, képarchitektúrái és kollázsai számos nemzetközi dadaista és konstruktivista kiállításokon vettek részt. Utolsó, nyolcvanadik születésnapján bemutatott képzőművészeti alkotásait a művelődéspolitika meglehetősen kételkedve fogadta, a nagyközönség azonban kiállt mellette s képeit a modern művészet szimbólumaként üdvözölte.
Az Érsekújvárott, Szlovákiában megtartott Kassák-köszöntések emlékei ugyancsak megtekinthetők a gyűjteményben.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
