A hír igaz: megint minden eladó

Beigazolódtak lapunk információi, amit az ÁPV Rt. tagadott és a többi sajtóorgánum kétségbe vont: az új privatizációs stratégia szerint az állam két év alatt 320 milliárd forintos állami vagyont ad el. Tőzsdére kerül a Mol Rt. 25 százalékos állami pakettje, a Magyar Villamos Művek áramszolgáltató, a Földhitel- és Jelzálogbank. Eladják a Dunaferrt is közvetlen befektetőknek. Erről tegnap döntött az ÁPV Rt. igazgatósága, a kormány jóváhagyása pedig a napokban várható.

Hunyor Erna
2002. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megbízható információink szerint a vagyonkezelő hozzájárul, hogy a Mol Rt. igazgatósága a mai rendkívüli közgyűlésen magához vonja az alaptőke-emelés jogát. Úgy értesültünk, hogy az ÁPV a Mol Rt. igazgatóságába delegálja ma Simóka Kálmánnét, a felügyelőbizottságba pedig Kupa Mihályt.
Orbán Viktor volt miniszterelnök súlyos és felelőtlen döntésnek tartja, hogy az ÁPV Rt. a Mol Rt. 25 százalékának értékesítéséről határozott. Így a stratégiai jelentőségű energetikai cég állami kontroll nélkül maradhat. Egy ilyen döntés meghozatalát az Orbán-kormány nem tette lehetővé, hiszen az a gáz- és üzemanyagárak drasztikus emeléséhez vezethet. Mindez a magyar családok, a nyugdíjasok és a magyar vállalkozók nagy részét lehetetlen helyzetbe hozhatja – fogalmazott a volt kormányfő egy ajkai fórumon.
A Pénzügyminisztérium szóvivője erre reagálva az MTI-nek elmondta: az ÁPV Rt. nem elhamarkodottan hajtja végre a Mol Rt. privatizációját. Szerinte az állami részvénycsomag eladása nem befolyásolja a kormány gázárakkal kapcsolatos elképzeléseit.
Jó néhány startégiai cégétől meg kíván szabadulni az ÁPV Rt. – derült ki a lapunk birtokába került Privatizáció és vagyonkezelés 2003– 2004 című munkaanyagból. Továbbá az is, hogy tőzsdére kívánják vinni az MVM Rt., a Mol Rt., valamint az FHB Rt. részvényeit.
A munkaanyag szerint „a Mol Rt.-nek számos projektelképzelése van, amelynek jelentős forrásigénye felvetheti a tőkeemelés igényét. Az rt.-ben meglévő 25 százalék plusz állami részesedés egy ilyen tőkeemelés során felhígulhat. Az arány fenntartása érdekében az aktuális projekt nagyságától függő összeg lehet szükséges az alaptőke-emelésben való részvételhez. A tényleges nagyság ezért nem jelezhető pontosan előre, tájékoztatásul megbecsülhető, hogy a PKN-projekt, illetve az INA-projekt körülbelül hatmilliárd forintos állami részvételt jelentene. Amennyiben a magyar állam továbbra is befolyást kíván gyakorolni a Mol Rt. üzemanyag- és földgázellátási üzletágainak döntéseiben, úgy a tulajdoni hányad megtartása mindenképpen szükséges. Abban az esetben, ha ez nem gazdaságpolitikai cél, úgy a fennálló részesedés értékesítése a piaci árfolyam alakulása tekintetében látszik célszerűnek”.
Lapunk korábban néhány kérdést juttatott el az intézményhez, melyre érdemi válaszokat kértünk. Ám a vagyonkezelő néhány sorban csak annyit közölt: több munkaanyag is készült a szervezetnél, s ezek egyike jutott a Magyar Nemzet birtokába, melyet sem az ÁPV Rt. igazgatósága, sem a kormány nem tárgyalt. Ennek ellentmond az a jegyzőkönyv, melyből kiderül: az ÁPV különböző tranzakciós területeinek módosításait már átvezették a tervezetben, amely mellett nincs szó egyéb variánsokról. Az anyagot a szöveg tanúsága szerint az ÁPV igazgatósági ülésére készítették elő.
S ez be is igazolódott, hiszen tegnap döntött a vagyonkezelő arról, hogy szabad utat biztosít a Mol Rt. tőkeemeléséhez. Egyúttal viszszahívta – többek között – a felügyelőbizottságból Kovács Ferencet és az igazgatóságból Papp Gézát, s kinevezte Kupa Mihályt és Simóka Kálmánnét.
Továbbá döntött arról, hogy rendes felmondással távolítja el posztjáról Hegedűs Zoltánt, a Tokaj Kereskedőház vezérigazgatóját, és helyébe Kiss Lászlót ülteti. Ugyanakkor, amíg a most is zajló vizsgálat le nem zárul a Tokaj Kereskedőháznál, addig a munkavállalónak járó összeget letétbe helyezik. Ha a vizsgálat során bebizonyosodik, hogy Hegedűs Zoltán „bűnös” az ellene felhozott vádakban, akkor a felmondási idő alatt a rendes felmondását átváltoztatják rendkívülivé, s így elesik minden juttatástól.
Tárgyalta tegnap a vagyonkezelő az összes erdőgazdaság ügyét is, ahol nemcsak az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok személyi kérdéseiben döntöttek, hanem nagyarányú személycseréket hajtottak végre a vezérigazgatók szintjén is. Úgy tudjuk, minössze két vezérigazgatót hagytak meg beosztásukban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.