Megbízható információink szerint a vagyonkezelő hozzájárul, hogy a Mol Rt. igazgatósága a mai rendkívüli közgyűlésen magához vonja az alaptőke-emelés jogát. Úgy értesültünk, hogy az ÁPV a Mol Rt. igazgatóságába delegálja ma Simóka Kálmánnét, a felügyelőbizottságba pedig Kupa Mihályt.
Orbán Viktor volt miniszterelnök súlyos és felelőtlen döntésnek tartja, hogy az ÁPV Rt. a Mol Rt. 25 százalékának értékesítéséről határozott. Így a stratégiai jelentőségű energetikai cég állami kontroll nélkül maradhat. Egy ilyen döntés meghozatalát az Orbán-kormány nem tette lehetővé, hiszen az a gáz- és üzemanyagárak drasztikus emeléséhez vezethet. Mindez a magyar családok, a nyugdíjasok és a magyar vállalkozók nagy részét lehetetlen helyzetbe hozhatja – fogalmazott a volt kormányfő egy ajkai fórumon.
A Pénzügyminisztérium szóvivője erre reagálva az MTI-nek elmondta: az ÁPV Rt. nem elhamarkodottan hajtja végre a Mol Rt. privatizációját. Szerinte az állami részvénycsomag eladása nem befolyásolja a kormány gázárakkal kapcsolatos elképzeléseit.
Jó néhány startégiai cégétől meg kíván szabadulni az ÁPV Rt. – derült ki a lapunk birtokába került Privatizáció és vagyonkezelés 2003– 2004 című munkaanyagból. Továbbá az is, hogy tőzsdére kívánják vinni az MVM Rt., a Mol Rt., valamint az FHB Rt. részvényeit.
A munkaanyag szerint „a Mol Rt.-nek számos projektelképzelése van, amelynek jelentős forrásigénye felvetheti a tőkeemelés igényét. Az rt.-ben meglévő 25 százalék plusz állami részesedés egy ilyen tőkeemelés során felhígulhat. Az arány fenntartása érdekében az aktuális projekt nagyságától függő összeg lehet szükséges az alaptőke-emelésben való részvételhez. A tényleges nagyság ezért nem jelezhető pontosan előre, tájékoztatásul megbecsülhető, hogy a PKN-projekt, illetve az INA-projekt körülbelül hatmilliárd forintos állami részvételt jelentene. Amennyiben a magyar állam továbbra is befolyást kíván gyakorolni a Mol Rt. üzemanyag- és földgázellátási üzletágainak döntéseiben, úgy a tulajdoni hányad megtartása mindenképpen szükséges. Abban az esetben, ha ez nem gazdaságpolitikai cél, úgy a fennálló részesedés értékesítése a piaci árfolyam alakulása tekintetében látszik célszerűnek”.
Lapunk korábban néhány kérdést juttatott el az intézményhez, melyre érdemi válaszokat kértünk. Ám a vagyonkezelő néhány sorban csak annyit közölt: több munkaanyag is készült a szervezetnél, s ezek egyike jutott a Magyar Nemzet birtokába, melyet sem az ÁPV Rt. igazgatósága, sem a kormány nem tárgyalt. Ennek ellentmond az a jegyzőkönyv, melyből kiderül: az ÁPV különböző tranzakciós területeinek módosításait már átvezették a tervezetben, amely mellett nincs szó egyéb variánsokról. Az anyagot a szöveg tanúsága szerint az ÁPV igazgatósági ülésére készítették elő.
S ez be is igazolódott, hiszen tegnap döntött a vagyonkezelő arról, hogy szabad utat biztosít a Mol Rt. tőkeemeléséhez. Egyúttal viszszahívta – többek között – a felügyelőbizottságból Kovács Ferencet és az igazgatóságból Papp Gézát, s kinevezte Kupa Mihályt és Simóka Kálmánnét.
Továbbá döntött arról, hogy rendes felmondással távolítja el posztjáról Hegedűs Zoltánt, a Tokaj Kereskedőház vezérigazgatóját, és helyébe Kiss Lászlót ülteti. Ugyanakkor, amíg a most is zajló vizsgálat le nem zárul a Tokaj Kereskedőháznál, addig a munkavállalónak járó összeget letétbe helyezik. Ha a vizsgálat során bebizonyosodik, hogy Hegedűs Zoltán „bűnös” az ellene felhozott vádakban, akkor a felmondási idő alatt a rendes felmondását átváltoztatják rendkívülivé, s így elesik minden juttatástól.
Tárgyalta tegnap a vagyonkezelő az összes erdőgazdaság ügyét is, ahol nemcsak az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok személyi kérdéseiben döntöttek, hanem nagyarányú személycseréket hajtottak végre a vezérigazgatók szintjén is. Úgy tudjuk, minössze két vezérigazgatót hagytak meg beosztásukban.
Az olimpiai bajnok csak aranytussal tudta legyőzni, Siklósi Gergely vb-ezüstérmes
