A Putyin–Bush fotók ára

2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács László állhatatos ember. Nem nyugszik, amíg be nem bizonyítja, hogy az Orbán-kormány tönkretett mindent a külpolitikában. Ugyanezen munkálkodnak a gazdasági, a kulturális szférában, vagy éppen az oktatásban dolgozó kollégái, ám a pártelnök-miniszternek a legfontosabb mégis a szívéhez legközelebb álló terület. Már a múlt év végén tüzet nyitott a jobboldalra, a választási kampány témájává téve a külpolitikát. A szocialisták fennen hirdették, hogy romokban hevernek a szomszédsági kapcsolatok, bajban a határon túli kisebbség, Orbánék eltemették Visegrádot, nem halad az uniós csatlakozás, és mélypontra süllyedt a viszony az Egyesült Államokkal és Oroszországgal. Csúsztatnánk, ha most azt mondanánk, hogy e területeken nem akadtak problémák. Az orosz relációban például a történelmi előítéletek terhe után a nosztalgikus illúziókergetés gátolja az érdemi munkát. Pedig Kovács László rögtön a választások után közölte velünk, Magyarország immár kitört az elszigeteltségből, s a befolyásos vezetők egymást tapossák, hogy találkozhassanak Medgyessy Péterrel.
Váratlanul légy került azonban a levesbe. Derült égből villámcsapásként ért mindenkit a hír: a magyar miniszterelnök bensőséges kapcsolatot ápolt a kommunista rendszer titkosszolgálatával. Pillanatok alatt kiderült, a király meztelen. Az ilyenre ugyanis a nyugati demokráciákban kényesek. Így aztán Medgyessy Péter nyugodtan nyaralhatott a Riviérán, gyárthatta a száznapos programokat, hiszen a beígért nagy emberek nem háborgatták, nem bombázták meghívásokkal.
Kipukkadt hát a kommunikációs lufi, s Kovács László itt áll megfürödve. Nem azt ígérte ugyanis, hogy Mádl Ferenc jóval többet utazik majd, mint Medgyessy Péter! A külügyminisztert azonban nem olyan fából faragták, aki meghátrál ilyen apró nehézségek előtt. Hóna alá csapta hát diplomatatáskáját, s elindult Washingtonba és Moszkvába. Elhatározta, addig nem nyugszik, amíg össze nem hozza azt a két fránya kormányfői vizitet. Valljuk meg, presztízsokokból nem is nagyon tehet mást, hiszen szerencsétlen módon már a kampányban beevezte előbb a pártját, s immár az országot is ebbe az utcába. A kormány külpolitikai programjából konkrétumok, előremutató koncepció helyett így több hónap elteltével sem látszik több az előző négy év indulatoktól túlfűtött tagadásánál, a belpolitikától vezérelt célként pedig nem látszik más, mint hogy tető alá hozzák e két csúcstalálkozót. Bármi áron!
S úgy tűnik, azért a két fotóért Kovács László hajlandó áldozni is. Washingtonban előbb megígérte, hogy fegyvereket küldünk Afganisztánba, aztán felmerült, hogy katonák is menjenek, s ezután már nem lepődnénk meg az iraki szerepvállalás felajánlásán sem. Az amerikai befektetőknek kedvez elsősorban a kormány akkor is, amikor – mellesleg ebben az ellenzékkel harmóniában – az utolsó pillanatig nyitva hagyja az uniós csatlakozási tárgyalásokon a versenyfejezetet. E kényszerhelyzetben azt is bizonyítania kell az új vezetésnek, hogy legalább a magyar–orosz viszony terén fel tud mutatni valamilyen eredményt. Kovács László ugyanis már annyit beszélt az elmúlt fél évben a keleti kapcsolatok javításáról, hogy néha már úgy tűnt, el is felejti, az ország egyébként 12 éve nyugat felé száguld, s éppen az Európai Unió küszöbén toporog türelmetlenül. Sokat mondó jel, hogy a szocialisták fő Európa-szakértőjének számító Szanyi Tibor is – sokak meglepetésére – Brüsszel helyett Moszkvában tűnt fel a minap. A térséggel foglalkozó szakértőként is aláhúzhatom, a probléma természetesen nem az, hogy a kormány javítani akarja a viszonyt Moszkvával. Azonban Oroszország kapcsán is inkább csak hangzatos szólamokat hallunk, s arról alig valamit, miként is képzeli el a Külügyminisztérium például a keleti piacok látványos felfuttatását, az export illúzórikus, 50 százalékos bővítését, a politikai kapcsolatok vitán felül kívánatos javítását. Miközben ismét csak ordít a koncepció hiánya, egyelőre csak annyit látunk, hogy kínosan érintette a kormányt a közelmúltban Lamperth Mónika belügyminiszter moszkvai útjának lemondása az utolsó pillanatban, s elmaradt a védelmi miniszterek tervezett találkozója is. Mindez azzal függhet össze, hogy a moszkvai fényképezkedésnek ára van. Katonai együttműködés és engedmények a stratégiai befektetések terén. Kovács László erről azonban szégyenlősen hallgat. Nem így a jelenlegi kormánykoalícióval érezhetően szimpatizáló laptársaink, amelyek a minap fejcsóválva sorolták, milyen „apró gesztusokat” kér a Kreml a decemberi vizitért.
Teheti, mert a kormány belpolitikai ígéretei, irreálisan túlhajtott presztízsszempontjai miatt lépéshátrányban van, kiszolgáltatott, s akár a nemzeti érdekekből is kénytelen lehet áldozni. Értesüléseink szerint Moszkva például egyértelműen ahhoz köti a csúcstalálkozót, hogy azon kormányközi együttműködést írjanak alá a haditechnikai együttműködésről. Fölösleges gesztusnak tűnik ez egy NATO-tagtól, hiszen elegendő garanciát nyújtana a szokásos tárcák közötti keret is. Felmerült már az is, hogy a korábbi megegyezéssel ellentétben 14 helyett immár 27 MiG–29-es vadászgép üzemidejének meghosszabbítását végzi el az orosz fél. Moszkva a számára oly fontos, alapvetően az energia- és petrolkémiai ipart érintő befektetésekben is gesztusokat vár. Az olaj- és gáztranzit biztosításán túl ugyanis a már a 90-es évek utolsó harmadának elején lefektetett úgynevezett Karaganov-doktrína szellemében hídfőállásokat igyekszik szerezni e térségben még az EU-csatlakozás előtt. E tervek kiteljesítésére pedig jó lehetőséget nyújt Oroszország szeptember 11. után látványosan megnőtt mozgástere, főképp, ha mindez gyenge, így zsarolható kormányokkal találkozik. Az ellen aligha lehet kifogás, hogy összekössék a Barátság és az Adria olajvezetékeket, s ezt az előző kormány is támogatta, hiszen a szállítások megnövelése például az országnak több tranzitdíjat jelent. A BorsodChem után az oroszok nem mondtak le a TVK-ról sem, amellyel a Lukoil fűzné szívesen szorosabbra a kapcsolatait, a Jukosz a Mollal tárgyal a vegyipari együttműködés lehetőségeiről, s a sajtóban legalábbis felmerült a gázüzletág megvételének elképzelése is. Továbbra is fontos azonban mindezek kapcsán a tőke átláthatósága, s kérdéses, hogy jelenlegi helyzetében a kormány emellett milyen erővel tud kiállni, és igencsak megfontolandó a kizárólagosság elvének szem előtt tartása is a stratégiai ágazatokban. A Moszkva felé gyakorolandó esetleges gesztusok felvetik a viszonosság kérdését is, hiszen például egy lépést sem sikerült elmozdulni a műkincsügyben, és manapság akadályok tornyosulnak a rudkinói magyar katonatemető megnyitása előtt is. Oroszország megnövekedett súlyát figyelembe véve egy nemzeti alapon gondolkodó kormánynak a korábbinál is szorosabban együtt kellene működnie Moszkvával a nemzetközi fórumokon a kisebbségeket érintő problémák kezelésében.
A magyar–orosz vagy a magyar–amerikai kapcsolatok további erősítése tehát kétségkívül üdvözlendő, akad is feladat bőven, s a csúcstalálkozók ezek megoldását elősegíthetik. Azonban nem úgy, ha a magyar kormányfő úgy könyörgi be magát a Kremlbe, illetve a Fehér Házba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.