A Nemzeti fejlesztési terv (NFT) agrár- és vidékfejlesztési operatív programjának részleteiről egyeztetett tegnap az Agrárgazdasági Tanács. Egy előzetes tanulmány szerint ugyanis az európai és a hazai fogyasztók növekvő elvárásai és a változó fogyasztói szokások megfelelő mozgásteret biztosítanak az élelmiszer-ipari vállalatoknak, de sikerük és tartós piacszerzésük egyik alapfeltétele az alapanyag-termelés modernizálása, a kedvező természeti adottságok és a biológiai alapok fenntartható használata és megújítása, amit össze kell kapcsolni a feldolgozóipari kapacitások átalakításával és racionalizálásával. A leszakadóban lévő agrárjellegű vidéki térségekben élők életfeltételein átgondolt fejlesztéspolitikával és gazdasági tevékenyégek diverzifikációjával kell javítani.
Az Agrárgazdasági Tanács szakértői a jövő hét közepéig alakítják ki álláspontjukat. A véleményeket a tárcánál november végéig összegzik és ennek alapján készítik el a végleges agrár- és vidékfejlesztési operatív programot, amely részét képezi a Nemzeti Fejlesztési Tervnek, amit még az EU-csatlakozási tárgyalások lezárása előtt véglegesíteni kell, és át kell adni az Európai Unió Bizottságának.
A terv az ország hosszú távú célkitűzéseivel egyezik – nyilatkozta lapunknak Jakab István, a Magosz elnöke, hozzátéve, a következő három év agrárprogramját úgy kell kialakítani, hogy az alapját képezze a következő időszak stratégiájának. Elégedetlenek az európai uniós csatlakozás feltételeivel a cseh mezőgazdasági termelők, ezért tegnap Prágában tiltakozó akciót tartottak a kormány székhelye előtt, azt követelve, hogy a csatlakozás után ugyanolyan feltételek és körülmények között tudjanak dolgozni, mint az Európai Unió eddigi tagállamainak gazdái. A magyar agrárküldöttség szintén azonos feltételeket szeretne a csatlakozás pillanatától, de ettől az EU elzárkózik, ezért – akármi is történik – kiemelt szerep jut az elkövetkező három év agrárstratégiájának.
Szenzációs magyar diadal a birkózók rangsorolóján
