Az intifáda visszavág

2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, semmi sem mentheti meg az izraeli kabinetet az összeomlástól. Ariel Saron húsz hónappal ezelőtt hozta tető alá egységkormányát, amelyben – a palesztin felkelés miatt – minden mérvadó izraeli erő részt vállalt. Izrael politikai téren talán csak függetlenségi háborúja során volt olyan egységes, mint Saron egyeztető tárgyalásai idején. Az intifáda akkor nagy népszerűséget hozott a kormányfőnek, aki megígérte, záros határidőn belül vérbe fojtja a palesztinok felkelését. Több mint másfél év után azonban szörnyű kép tárul az elemzők szeme elé: az emberek továbbra is félelemben élnek (s néha elgondolkodnak, vezet-e valahová ez a háború?), a gazdaság romokban hever, de a „Buldózer” Saron minden pénzt a hadseregre és a telepesek támogatására fordít. Az intifáda kétélű fegyvernek bizonyult: Saront a hatalomba emelte a kiprovokált felkelés, de a szellemet láthatólag képtelen visszagyömöszölni a palackba.
Erre a munkára újfent hajlandó lenne az a Munkapárt, amely már többször kudarcot vallott a palesztinokkal való politizálása során, legutóbb Ehud Barak távozott megszégyenülten a kormányrúdtól. Célja most sem lehet más a helyi baloldal vezető erejének, mint újabbat ütni a közelgő választások előtt a Likudon. A kormányválságot is e két párt ellenkezése, a költségvetéssel kapcsolatos nézetkülönbsége robbantotta ki. Saron nacionalistái 150 millió dollárt szánnak a zsidó telepek, a palesztin területeken működő szélsőséges csoportok támogatására. Eközben Benjamin Ben Eliezer, a Munkapárt vezetője azzal érvel, nem lehet a homályos eszmékért feláldozni a lakosság jólétét, s ennek megfelelően terveikben a hatalmas pénzösszeg szociális kiadásokat szolgálna. Ígérete szerint pártja nem írja alá a költségvetést, ha a telepesek kapják a pénzt, s tagjai távoznak a kormányból – ezzel viszont az egységnek is vége.
Az aggasztó fejlemények ellenére sem nyugtalankodnak azonban Saronék háza táján. A felmérések ugyanis egyértelműen a jobboldal támogatottságának növekedését jelzik az izraeli lakosság körében. Bár egy másik kutatás szerint az izraeliek hatvan százaléka szívesen venné a megegyezést Jasszer Arafat és Ariel Saron között, furcsa módon még most is bíznak az erőből politizáló Saron terveiben. Ezért – a kormány bukása esetén – három hónapon belül új választások következhetnének, amely után a Likud vélhetően a mostaninál erősebb pozícióból vezethetné immár a Munkapárt nélküli kormányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.