Legérzékenyebb reakció a magyar tőzsdén várható – állapította meg a Morgan Stanley –, amennyiben az ír népszavazáson nemmel voksolnak az EU-bővítést megalapozó nizzai egyezményre. A befektetési bank azonban azt valószínűsíti, hogy az írek többsége igennel fog voksolni. Amennyiben mégis elutasító eredmény születne, akkor a csatlakozni vágyó országok értékpapírpiacain kellemetlen következményekkel számolhatunk.
A magyar piacról szólva a befektetési bank rámutatott, hogy az államkötvények hozamai tartósan csökkenő pályán mozogtak. Az ezt kiváltó tőkebeáramlás az államháztartási hiány emelkedése ellenére fennmaradt a közelmúltban. Az esetleges ír nem következtében halasztást szenvedő EU-csatlakozás miatt változnának a forint árfolyamával kapcsolatos várakozások.
A forint árfolyamának erősödése valószínűsíthető az uniós csatlakozás közeledtével, illetve elérésével – mondta Adamecz Péter, az MNB alelnöke az Országgyűlés ülésén. A külföldi befektetők keresletnövekedése a magyar állampapírok iránt óhatatlanul azt eredményezi, hogy a forint árfolyama eléri az árfolyamsáv szélét, ahol a jegybanknak kell majd beavatkoznia.
A platóról ordibálás megy, de a valódi vitától már félnek Magyar Péterék
