Kiszelly Zoltán: Ideológia vezérli az uniós döntéshozatalt

Hosszas tárgyalások után megszületett a kereskedelmi megállapodás az Európai Unió és az Egyesült Államok között, amely átmenetileg enyhíti a két fél közötti vámvitát. A megállapodás azonban számos elemző és gazdasági szereplő szerint hátrányos az európai gazdaságra, és komoly kérdéseket vet fel Brüsszel tárgyalási képességeivel kapcsolatban. Még a britek is jobb egyezséget kötöttek.

2025. 07. 28. 10:28
Ursula von der Leyen az Európai bizottság elnöke „jó megállapodásnak” nevezte a vám megállapodást Fotó: Brendan Smialowski Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között hosszas tárgyalások után megszületett egy keretmegállapodás a kereskedelmi kérdésekben. A megegyezés éppen az USA és Kína közötti legújabb vámtárgyalások előestéjén jött létre, azonban még a nyugati média is elismeri, hogy Trump győzött. Brüsszel rossz megállapodást kötött.

Unió
Donald Trump amerikai elnök kezet fog Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, miután megegyeztek a két gazdaság közötti kereskedelmi megállapodásról a 2025. július 27-én, Skócia délnyugati részén, Turnberryben tartott találkozójukat követően (Fotó: AFP/Brendan Smialowski)

Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója lapunknak úgy fogalmazott:

Az unió rossz alkut kötött. Nem azt választották, hogy Európa kivár és jobb feltételeket harcol ki, hanem alárendelte magát Washingtonnak.

A megállapodás értelmében az Egyesült Államok 15 százalékos vámot vet ki a legtöbb európai termékre – köztük autókra, félvezetőkre és gyógyszeripari termékekre. Bár ez alacsonyabb, mint a korábban kilátásba helyezett harminc százalék, továbbra is jóval magasabb, mint az Egyesült Királyság által elért tízszázalékos ráta. Eközben az EU szinte teljes mértékben megnyitja piacát az amerikai áruk előtt.

„Mi 15 százalékot fizetünk, az Egyesült Államok semmit – Trump elérte a célját” – fogalmazott a szakértő, hozzátéve, az EU acél- és alumíniumexportja továbbra is 9tvenszázalékos vámmal szembesül az amerikai piacon.


„Az EU az USA házi piaca lesz”

Kiszelly Zoltán szerint a döntés ideológiai alapon született, nem pedig gazdasági megfontolásokból.

Ideológiai alapon döntöttek, és az orosz energiáról való leválás az eddigi európai üzleti modell végét jelenti.

Szerinte az amerikai megállapodás következményeként évente akár ezermilliárd eurónyi európai érték vándorolhat az Egyesült Államokba.
Kritikaként emelte ki azt is, hogy az EU – ahelyett, hogy határozott tárgyalópartnerként lépett volna fel – inkább reménykedik egy későbbi, kedvezőbb politikai fordulatban. 

Az ideológiai vezéreltség abban is megnyilvánul, hogy az Európai Unió kivárja a republikánus elnöki ciklus végét, bízva abban, hogy egy demokrata vezetés alatt jobb feltételeket tud majd kialkudni

– mondta.

US President Donald Trump (C-R) and European Commission President Ursula von der Leyen (C-L) speak during a meeting, in Turnberry south west Scotland, on July 27, 2025, on the third day of his visit to the country, since his second tenure as President began. Trump has said he sees a 50-50 chance of reaching a deal with the European Union, having vowed to hit dozens of countries with punitive tariffs unless they hammer out a pact with Washington by August 1, 2025. (Photo by Brendan SMIALOWSKI / AFP)
Az európai gazdaság számára hátrányos megállapodás köttetett (Fotó: AFP/Brendan Smialowski)

Kiszelly Zoltán ugyanakkor figyelmeztetett: 

Trump első elnöki ciklusa után a Biden-adminisztráció nem engedett abból, amit Trump korábban elért. Hiába reménykednek abban, hogy Trump után kedvezőbb feltételeket kapnának, vélhetően most sem kapna kedvezőbb feltételeket Európa.

A szakértő szerint a mostani megállapodás is egy szélesebb politikai cél szolgálatába állt, amely szerint az EU fokozatosan igyekszik leválni nemcsak az orosz energiáról, hanem a kínai kereskedelmi befolyásról is.

„A háború egyik célja, hogy az EU le tudjon válni az orosz energiáról és a kínai kereskedelemről – a bizottság mostani döntése is ezt mutatja” – jegyezte meg.

Veszteség az unió iparának

A szakértő úgy látja, hogy az amerikai vámegyezmény hasonlóan súlyos veszteségeket okozhat az európai iparnak, ugyanúgy mint az olcsó orosz energiáról való leválás.

Ez ideológiailag vezérelt döntés volt, amely üzleti szempontból semmiképpen nem éri meg

–  összegezte Kiszelly Zoltán.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jónak nevezte a vámmegállapodást (Fotó: AFP/Brendan Smialowski)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.